10 maddede FTX krizi ve Alameda

İbn HaldunDevlet bakış açısına göre her devletin geçtiği belli aşamalar vardır. Bu aşamalar, bir kişinin yaşamının aşamalarına benzetilebilir. İbn Haldun’a göre bir devlet doğar, büyür, yaşlanır ve ölür. bugün çok kullanılan”şirketokrasi” ibaresi ile şirketler genellikle şu durum benzetmesini yaşıyor: hızlı büyüme, olgunlaşma, yaşlanma ve kaçınılmaz ölüm çağı. Bunu kripto para şirketlerinde de görebilirsiniz ancak beklenenden çok daha hızlı gerçekleşen ölümler bazı şirketlere bile izin vermiyor. yaşlanmak.

Öyle ki 2019 Mayıs doğumludur. FTP uzantısıgelecekte ölümüne neden olacak Binance yatırımını alarak hızlı bir büyüme dönemine girdi. Ancak hormon takviyesi alanlar tabiri caizse yatırımcılarının varlıklarını kullanıyor. FTP uzantısımuadillerinden çok daha hızlı büyüdü.

Çok kısa sürede ABD Beyaz Saray’ı da dahil olmak üzere birçok siyasi kuruluşa bağış düzeyine ulaştı. FTP uzantısıyaptığı satın almalarla da sık sık gündemine geliyordu.

Japon Borsası Liquid, Embed Finance Technologies, Robinhood hissesi ve Voyager Digital varlıklarının da aralarında bulunduğu birçok şirketi bünyesine katarak çığ gibi büyüyen FTX, dünyanın en büyük rekabeti olan SuperBowl’da da kendisine yer bulmuştur.

Ancak bu hormonal büyüme, FTX’in içsel çöküşünü büyük ölçüde hızlandırdı. Geriye sadece Binance’in son hamlesi kaldı.

Kripto para sektörünün belki de en büyük borsa çöküşlerinden birine ev sahipliği yapan, FTP uzantısısadece kendisinin değil, beraberindeki birçok şirketin de ölümüne neden oldu. Dünya ekosisteminin çökmesinin ardından 2022’de ikinci bir meteor etkisi yaratan çöküş, sadece kendisine bağlı şirketleri değil, birçok şirketi de konudan tamamen uzaklaştırdı.

FTX’in bu kadar büyük bir etki yaratmasının ana nedenlerinden biri, şüphesiz ikincil yatırım koludur. Araştırma Alamedaöyleydi. Alameda bünyesindeki şirketler ve işletmeler, FTX’in başarısızlığı ile yatırımcılarının güvenini kaybetmiş ve böylece ölüm zincirinde kendilerine yer bulmuşlardır.

Peki FTX krizi ve Alameda etkisi tam olarak nasıl ortaya çıktı ve hangi şirketler neden iflas etti? 10 yazıda FTX’in ölüm hikayesinden ve Alameda’nın rolünden bahsediyoruz.

1- Merkezi borsaların yükselişi

Kripto para endüstrisindeki ilk ticaret eğilimi, aslında çok daha eski yıllar olan 2000’lerin sonu ve 2010’ların başında ortaya çıktı. Kullanıcıların Bitcoin gibi (o zamanlar bugün olduğu kadar çok olmayan) dijital varlıkları satın almaları, satmaları ve ticaretini yapmaları için artan bir platform ihtiyacı vardı. Bitcointalk tarzı forumlarda emanet kullanarak kripto para ticareti yapan kullanıcıların kayıtları, forum arşivlerinde hala görülebilir.

Bu noktada ilk büyük borsa, 2010 yılında Japonya’da kurulan ve bir zamanlar dünyanın en büyük Bitcoin borsası olarak bilinen Mt.Gox oldu. 2014’te 850.000 BTC (BTC) Kayba neden olan ve şirketin iflas etmesine yol açan büyük bir hack vardı.

Bir başka erken değişim, 2011 yılında Slovenya’da kurulan ve bugün hala faaliyet gösteren Bitstamp’tı. ABD’deki ilk borsa, 2012’de kurulan ve kısa sürede dünyanın en büyük borsalarından biri haline gelen Coinbase oldu.

Borsaların tarih ve açılış tarihlerinden de anlaşılacağı üzere günümüzün popüler borsalarından hala eser kalmamıştır. öyle ki Binance Yukarıda belirtildiği gibi 2017 yılının Temmuz ayında Kraken 2013’te ve FTX 2019’da kuruldu.

Bu süre zarfında birçok kripto para borsası kurulurken şirketleşme süreci başladı ve aktif reklam kampanyaları, projeler ve etkinlikler düzenlendi. FTP uzantısıBöylece hızlı ve dikkat çekici yükselişi başladı.

2- FTX’in Doğuşu

2019’da FTX, yatırım danışmanlığı firması Jane Street’in iki eski çalışanını satın aldı. Sam Bankman-Fried ve Gary Wang tarafından kuruldu. Borsanın arkasındaki fikir, profesyonel tüccarların ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve onlara gelişmiş ticaret stratejileri için gerekli araçları sağlayabilecek bir platform yaratmaktı. Yenilikçi türevlere ve ürünlere odaklanan FTX, yatırımcılar arasında hızla popülerlik kazandı ve dünyanın önde gelen kripto para borsalarından biri haline geldi.

Ancak bu popülaritesini kötü niyete çeviren borsa, bu kullanıcı varlıkları ile yatırım ve reklam yapma konusunda agresif bir politika benimsemiştir. Bu da borsanın büyümesinin çok daha hızlı ve önemli bir boyuta ulaşmasını sağlamıştır. Doğal olarak, hızlı bir yükseliş döngüsü olmuştur.

Bu büyümenin bir diğer etkisi de yukarıda bahsedildiği gibi büyük sponsor anlaşmaları oldu. Bunların her ikisi de F1 birlikte Final karşılaşması Bu gibi yerlerde adından söz ettiren borsa, yavaş yavaş diğer borsaların da ilgisini çekmeyi başardı.

3- Borsanın ilk büyük adımları

FTX’in hem yatırımcılarının hem de genel olarak kullanıcılarının en çok ilgisini çektiği nokta hem büyük reklam kampanyaları hem de yapılan kritik satın almalar olmuştur. Hızlı bir şekilde bünyesine kattığı şirketler, şirketin hem hacim hem de pazar açısından gücünü kanıtlamasını sağlamıştır.

Ancak, büyük girişim sermayesi gruplarıyla yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırım anlaşması yaptı. FTP uzantısıbu yatırım ve satın alma anlaşmalarını Alameda aracılığıyla varlık satın alımlarıyla güçlendirdi.

Tüm bu gelişmeler olurken FTX’in 30 yaşındaki kurucusu Sam Bankman-Fried şirketin yüzü oldu. Borsanın ülkelerden aldığı lisans onayları ve büyük spor sponsorlukları, FTX’i gözden kaçırmayı zorlaştırdı.

4- Borsanın zirve noktası

Kripto para sektörünün en aktif borsaları arasında kısa sürede kendine yer bulan FTX, bu performansı farklılık alanlarına bölme stratejisine yöneldi. Bu alanlardan biri yeni sektörel yatırımlar olurken, diğer en önemli kısım ise şüphesiz siyasetti.

Kongre toplantılarına sık sık katılan Sam Bankman-Fried, bir anda kendisini siyasi bir çıkmazda da buldu. FTX, siyasi yatırımları ve bağışlarıyla bu alanı destekleyerek diğer borsalar için büyük risk oluşturmaya başladı. Öyle ki toplantıya komite üyesi olarak katılmayan Coinbase CEO’su borsaları aradı. Brian ArmstrongBu duruma tepkisini Twitter’dan gösterdi.

Bu adımlar, Sam Bankman-Fried’in siyasi adımlarının gelecekte seçimlere kadar gidebileceğine dair şiddetli iddialara yol açtı.

5- Patlamadan önceki ilk fitil

FTX’in iflasına giden yoldaki ilk taş aslında borsalardan çok fazla ilgi çekmesiyle kırılmıştı. Binance ile Voyager için yapılan teklif ve ardından FTX tarafından satın alınması, borsanın rakip borsa sayısını artırmasına neden oldu. Ancak buradaki anlaşmazlık noktası, Binance’in FTX’in ilk yatırımcılarından biri olmasıydı. Yerli Bora tokeni olan FTT’nin büyük bir kısmına sahip olan Binance, bu varlıkları uzun süredir elinde tutuyor. Ancak, FTX aleyhine kendisine karşı lobi faaliyetleri yürüttüğü iddialarının artmasının ardından, ilk fitili ateşlendi.

6- Binance FTT Soygunu

FTX ve Binance arasındaki ilk gerilim, FTX’in bir kısmının API’ler ürünlerini Binance ile entegre etmeyi reddetmesi ve FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in küçük Twitter dalgalanması.

Böylece iki borsa arasındaki dostluk ilişkisi yavaş yavaş rekabete, hatta daha çok düşmanlığa dönüşmeye başladı. FTX’e yönelik bu muameleye yanıt olarak, başlangıçta kendi kurumsal ürünlerini piyasaya süren Binance, FTX’i ilk girenlerin yönetim kuruluna yerleştirdi.

FTX’in rakibi kripto platformu Binance’in CEO’su Alameda’nın mali tablolarının sızdırılmasının ardından Changpeng “CZ” Zhao6 Kasım’da firmasının tüm FTT tokenlerini satacağını duyurdu. FTT’nin fiyatı önemli ölçüde düştü. Bu açıklama ve FTT’deki düşüşün ardından paniğe kapılan ve varlıklarını borsadan çekmeye çalışan kullanıcılar artan rakamlarla birlikte çeşitli sorunlar yaşamaya başladı.

7- FTX likidite krizi

Binance ftt Satış haberlerinin ardından, yatırımcıların büyük çoğunluğu FTX’teki varlıklarını geri çekmek için hızla emir vermeye devam etti. Sayısı ve miktarı artan bu para çekme işlemleri başlangıçta 1.000$ ile sınırlıydı. Bu sınırlama, kullanıcıların panik havasını çok daha kasvetli ve sisli hale getirdi.

Para çekme talepleri günden güne artarken, FTX nihayet Binance’ten bir likidite kurtarma paketi talep edene kadar kriz belirtileri arttı.

Daha sonra 8 Kasım’da Binance, FTX’in ABD dışı silahlarını satın almak için adımlar attığını duyurdu. Ancak bu açıklamalar, durumun çok ciddi olduğu gerekçesiyle kısa sürede tersine döndü.

FTX’in para çekme işlemlerini askıya alması dünya çapında çok ses getirmeye devam ederken, tarih 11 Kasım 2022 iken FTX’in iflas koruma uygulaması tüm dünyaya duyurulmuştu.

8- FTX ve Alameda’yı arayın

Alameda Research, FTX krizi tırmanmadan önce kendisini ilk olarak Binance’in FTT satış açıklamasının ardından gösterdi. Binance’in elindeki FTT’leri satacağını iddia eden Alameda Research, bu FTT’leri belirli bir tutarda satın alabileceğini belirterek, kullanıcıların karşılayabilecekleri kaynaklara sahip olmadığını söylemesi ve Binance CEO’su ile iyi bir çıkış yapmadı. Changpeng Zhao onu gezdirdi.

Ama bu CZ yüzünden değil Alameda Araştırmavarlıkları şu anda elinde değildi.

Öyle ki hem FTX hem de Alameda, kullanıcılarından aldıkları kaynakları başka kaynaklara yönlendirerek büyüme oranlarını artırıyordu.

Bu da likidite krizinin Alameda tarafında da devam ettiğini gösterdi.

9. FTX’in iflas nedeniyle diskalifiye edilmesi ve ilgili şirketler

FTX’in iflasının ardından bağımsız şirketlerin ilk hamlesi, FTX ile hiçbir bağlantılarının olmadığını ve FTX’te varlık bulundurmadıklarını beyan etmek oldu. Aynı şekilde varlıkları FTX’te kalan şirketler de mağdur konumunda açıklamalar yapmaya devam etti.

Pek çok şirketin konuyla ilgili açıklama yapmasının ardından çoğu yatırımcının üzerine su sıçratacak hisse senedi testleri de borsalar tarafından birer birer açıklandı. Aslında, bu o kadar ciddiye alındı ​​ki, hisse senedi kanıtları sunmayan borsalar üzerindeki baskı arttı.

10- FTX deneyimi ve geleceğe dönük mirası

FTX’in iflası, Terra’nın çöküşünden bu yana 2022’nin tartışmasız en büyük kriziydi. Bu kriz hem borsaları hem de piyasaları çok olumsuz etkiledi. Ancak birçok uzman, bu krizlerin ve düşüşlerin endüstrinin büyümesi ve olgunlaşması için çok önemli olduğuna inanıyor. Öyle ki sektördeki zayıf ve yanlış aktörlerin elenmesi hem sektörün geleceği hem de yatırımcıların korunması açısından oldukça önemlidir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası