12 milyon tondan fazla tahıl taşındı

Rusya- Ukrayna savaşı sebebiyle yaşanmış olan ‘besin krizi’ riskinin ortadan kaldırılmasına yönelik Türkiye’nin çabalarıyla oluşturulan tahıl koridorundan bugüne dek 501 vapur ile 12 milyon tondan fazla tahıl taşındı.

Özgürlük gazetesinden Selçuk Böke’nin haberine bakılırsa; Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) riyasetinde 22 Temmuz’da imzalanan Karadeniz Tahıl Girişimi belgesi kapsamında Ortaklaşa Koordinasyon Merkezi kuruldu. Tahıl ürünlerinin güvenli transferi buradan takip edilmeye başlandı. Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar’ın ilgili taraflarla yapmış olduğu görüşmeler ve Ortaklaşa Koordinasyon Merkezi’nin yoğun emek harcamaları sonucu tahıl yüklü ilk vapur 1 Ağustos’ta Odessa Limanı’ndan hareket etti.

Rusya, 29 Ekim’de Sivastopol’da meydana gelen saldırılar sebebiyle tahıl girişiminin geçici olarak durdurulduğunu BM ve Türkiye’deki makamlara iletti. Bununla beraber Ukrayna limanlarından vapur çıkışı durduruldu. Krizin daha da derinleşmesine engel olmak için harekete geçen Türkiye, tahıl koridorunun açık kalmasına yönelik hem Rusya hem de Ukrayna ile yoğun bir dış ilişkiler trafiği yürüttü.

Tahıl krizinin çözümüne yönelik emekler kapsamında ise Mayıs ayında hayata geçirilen “kırmızı hat” diplomasisi de bu süreçte tekrardan aktive edildi. Ulusal Müdafa Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamada, Ukrayna limanlarından dün itibarıyla ayrılan vapur sayısı 501’e ulaşırken sevkıyati meydana getirilen buğday, mısır, arpa şeklinde tahıl ürünlerinin miktarı 12 milyon tonu geçti.Etiketler
(*12*)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası