2022’deki siber saldırıların en büyük sorumlusu Kuzey Kore

Sızan bir Birleşmiş Milletler (BM) gizli raporu, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının 2022’de rekor miktarda kripto para birimi çaldığını ortaya çıkardı.

Kuzey Kore kripto korsanlarının elebaşı

Reuters’in gördüğü BM raporunun geçen hafta 15 üyeli Kuzey Kore yaptırım komitesine sunulduğu bildirildi.

Raporda, Kuzey Kore bağlantılı bilgisayar korsanlarının tek başına 2022’de 630 milyon ila 1 milyar dolar arasında kriptografik varlık çaldığı belirtildi. Ayrıca bilgisayar korsanlarının yabancı havacılık ve savunma şirketlerinin ağlarını hedef aldığı ortaya çıktı.

BM raporu ayrıca siber saldırıların önceki yıllara göre daha karmaşık olduğunun ve çalınan varlıkların izini sürmeyi her zamankinden daha zor hale getirdiğinin altını çizdi.

Bağımsız yetkililere göre, Birleşmiş Milletler Komitesi’ne sunulan raporda, Kuzey Kore hem siber finansla ilgili dijital ağlara erişmek hem de silah programları da dahil olmak üzere potansiyel olarak değerli bilgileri çalmak için giderek daha karmaşık bilgisayar teknikleri kullandı.

Blockchain analitik firması Chainalysis tarafından hazırlanan bir rapora göre, bilgisayar korsanlığı saldırılarının çoğu Kuzey Kore ile ilgili siber saldırılar tarafından gerçekleştirildi ve 1,6 milyar dolar zarara yol açtı.

Kuzey Koreli bilgisayar korsanları tarafından yıllar içinde çalınan kripto para miktarı. Kaynak: Zincir Analizi

Analist firma ayrıca bilgisayar korsanlarını son yıllarda en üretken bilgisayar korsanları olarak değerlendirdi.

Chainalysis’e göre, bu tür çalıntı varlıkların 1,1 milyar doları DeFi protokollerinde yapıldı. Bu durumun 2022’deki rekor DeFi saldırılarının arkasındaki itici güç olduğuna inanılıyor ve daha fazlasını tetikliyor.

Chainalysis, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının büyük miktarlarda çalıntı fonları kripto karıştırıcı protokollerine gönderme eğiliminde olduğunu ortaya çıkardı. Kaynak zinciri analizi.

Chainalysis ayrıca, DeFi protokollerine ek olarak, Kuzey Kore bağlantılı bilgisayar korsanlarının kripto-karıştırıcı protokollerine büyük meblağlar gönderme eğiliminde olduğunu da ortaya çıkardı.

İlginizi çekebilir: Kuzey Koreli Hackerlar 2022’de 620 Milyon Dolardan Fazla Kripto Para Çaldı

Ancak, raporların ortaya çıkmasından sonra Kuzey Kore, siber saldırılardan kendisinin sorumlu olmadığını defalarca yineledi. Ancak BM raporunda, Kuzey Kore’nin en üst düzey istihbarat teşkilatı olan Genel Keşif Bürosu’nun özellikle siber saldırılar için Kimsuky, Lazarus Group ve Andariel gibi çeşitli grupları kullandığı belirtildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası