AB, Rusya için yeni yaptırım paketini duyurdu

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’yı işgali sebebiyle yaptırım yağmuruna tutulan Rusya için yeni yaptırımlar duyurdu.
Avrupa Komisyonu, 6 Ekim tarihindeki basın bülteninde “Rusya’ya sert bir darbe vuracak” sekizinci yaptırım paketini deklare etti. Internasyonal ortaklar ile koordine hazırlandığı beliritlen paket, Rusya’nın Ukrayna’nın belirli bölgelerini “kanunlara aykırı şekilde ilhak etmesinin” peşinden duyuruldu.
Yeni paket ile, yaptırım uygulanan Rus kişi ve oluşumlar listesine, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde referandum düzenleyerek Rusya’ya katılma sürecine dahil olan yeni adlar eklendi. Buna ek olarak, söz mevzusu bölgelere uygulanan yaptırımların kapsamı da genişletildi.
Rusya’ya kömür, silahlarlarda kullanılan belirli elektronik parçalar, havacılık sektöründe kullanılan teknik malzemeler ve belirli kimyasalların ihracı da yasaklandı. Ek olarak Rusya’dan bitirimli ve yarı bitirimli çelik ürünleri, makine ve elektronik aletler, plastikler, araçlar, tekstil, ayakkabı, deri, seramik, altın harici mücevherat ve belirli kimyasal ürünlerin ithal edilmesi de yasaklanacak.
Rusya’da çıkan petrolün bölgeye ithalatına uygulanan yasak sürerken, Avrupa merkezli şirketlerin üçüncü ülkelere Rus petrolü taşımalarına ise G7 ülkelerinin anlaştığı bir sınır getirilecek.
Kriptoyla ilgili yaptırımlara baktığımızda ise sıkılaşma görüyoruz. Eskiden uygulanan 10 bin avro sınırı kaldırılarak, artık Rusya ile ilişkili tüm kripto cüzdanları, hesaplar ve gizleme hizmetleri yasaklanacak.
Komisyon, yeni yaptırımlar ile Rusya’nın gelirini 7 milyar dolar azaltmayı hedefliyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası