ABD ekonomisi 2’nci çeyrekte yüzde 4 büyüdü

0

ABD Birleşik Devletleri’nde (ABD) iktisat, Nisan-Haziran ayları içinde senelik bazda beklentileri aşarak yüzde 4 oranında büyüdü.

ABD Tecim Bakanlığı’nın açıklamış olduğu verilere bakılırsa senenin ikinci çeyreğinde tüketici harcamaları yüzde 2,5 oranında arttı. Tüketici harcamaları ABD’de toplam ekonomik aktivitenin üçte ikisinden fazlasını temsil ediyor.

(*4*)

{Özel sektör} harcamaları da, talebin artmasına bağlı olarak işletmelerin stoklarını yenilemesi sebebiyle yüzde 14 oranında artış gösterdi. Amerikan ekonomisinde, bu senenin başlarında ekonomik daralma görülmüştü. Ocak ve Mart aylarını kapsayan ilk çeyrekte ağır geçen kış sebebiyle iktisat yüzde 2,1 oranında küçülmüştü. Bu sonucun senelik gelişme oranını mühim oranda etkilemesi planlanıyor. 2014’te ekonominin 2013’teki seviyenin altına inerek yüzde 1,6 büyümesi planlanıyor. Bu yüzden iki günlük toplantısını bugün sona erdirecek olan ABD Merkez Bankası’nın 2015’e kadar faiz oranlarını düşük tutmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası