ABD Merkez Bankası Fed: Wall Street aşırı iyimser

0

Fed’in Para Politikası Raporu’nda risk alma isteğinin gereğinden fazla arttığı açıklandı ve ilk kez sektör adı vererek “toplumsal medya ve bioteknoloji şirketlerinin hisseleri aşırı ısındı” ifadeleri kullanıldı. Wall Street’in tepkisi ise sert düşüş oldu.

Fed Başkanı Janet Yellen’in ABD Kongresi’ndeki sunumu ile aynı günde gösterilen raporda, “Bilhassa minik ölçekli şirketlerin hisselerinde aşırı iyimserlik görüyoruz. Şirketlerin gelirleriyle piyasadaki değerlemeleri örtüşmüyor” denildi.

Raporun yayınlanmasının arkasından en sert darbeyi, Wall Street’in minik ölçekli firmalar endeksi olan Russell 2000 aldı ve açılışta endeks yüzde 1’in üstünde kıymet yitirdi.

Twitter ve Feysbuk hisselerinde de kayıplar yüzde 1’lere ulaştı.

Yellen ise, yapığı sunumda görece daha iyimser bir tablo çizdi.

Ekonomide varlık balonlarının oluşmasına karşı devamlı olarak tetikte kalacaklarını bir kez daha söyleyen Yellen, ekonomideki toparlanmayı kabul etse de bunu ‘can bunaltıcı derecede yavaş’ olarak vasıflandırdı ve piyasanın bir süre daha Fed tarafınca fonlanacağının sinyalini verdi.

‘İşaret fişeği’

Sadece analistler ve ekonomistler Fed raporunun artık daha davranışlarında ölçülü bir Fed’in piyasaları izlediğini gösterdiği görüşünde.

Reuters haber ajansına konuşan Citi stratejisti Steven Englander, raporda sektör adı verilerek meydana getirilen ‘aşırı ısınma’ yorumunun bir başlangıç olabileceğini söylüyor.

Englander, “Fed’den gelen bu yeni yorum bir işaret fişeği olabilir. Ekonominin toparlanması karşısında Fed’in para musluklarını kısacağının ilk sinyalini görüyor olabiliriz” dedi.

Gelişen piyasalar da etkilendi

Fed raporunun tesiri gelişen piyasalarda da hissedildi.

Brezilya Reali Dolar karşısında son iki haftanın en sert oranıyla gerilerken, Şili Pesosu son 1 ayın en sert düşüşünü yaşadı.

Türk Lirası ise, Dolar karşısında yüzde 0,40 kıymet kaybederek yine 2,12 seviyesini aştı.

Borsa İstanbul Fed açıklamaları geldiği sırada kapalıydı.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası