ABD Senatörleri FTX’i denetlemeye başladı: Warren’dan SBF’ye belge talebi

ABD senatörleri Elizabeth Warren ve Richard Durbin, 16 Kasım’da FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried ve yeni CEO’su John Ray’e borsada yaşanmış olan çöküşle ilgili daha çok data almak için yazdı. Senatörler, 13 tane belge, sıralama ve yanıt talebinde bulundular. 

Warren ve Durbin tarafınca hazırlanan belgede “Kamu, FTX’in çöküşüne neden olan ve sonrasındaki iş uygulamaları ve finansal faaliyetlerin eksiksiz ve saydam muhasebesini yapmakla yükümlüdür” ifadeleri yer aldı. Senatörler, ortaya çıkan olayların basında yer edinen haberlerinin bir özetini sağladılar ve medya kaynaklarından bir vakit çizelgesi oluşturdular. Warren ve Durbin tespit ettikleri sorunları söz mevzusu belgede girişim sermayesi ve kriptodan varlıklı olmaya istekli öteki büyük yatırım fonlarının durum tespiti eksikliğini vurguladılar.  

Senatörlerin hazırladığı belgede ek olarak, mevzuya ilişkin şu ifadeler yer aldı:

“Bu gelişmeler, kripto endüstrisinin dolandırıcıları desteklemek için inşa edilmiş olduğu ve içeridekileri ödüllendirmek ve tecrübesiz yatırımcıları dolandırmak için tasarlandığı yönündeki uzun süredir devam eden endişelerimizi haklı çıkarıyor.” 

Warren ve  Durbin, eski ve yeni FTX CEO’larından hazırlanan bir yığın belgenin 28 Kasım’a kadar hazır edilmesi talebinde bulunmuş oldu. Senatörler, 2019 yılından bu yana tüm FTX ve yan müesseselerinin bilançolarının tam kopyalarını istediler. 

Buna ek olarak ABD Senatörleri, Bankman-Fried’ın ticari kararları ve Twitter’da yapmış olduğu paylaşımlarının açıklamalarını istediler. Warren ve Durbin, ek olarak FTX ve Alameda Research arasındaki ilişkiyi araştırıyor. 

Warren ve Durbin, daha ilkin de kripto politikalarında ekip olmuştu. Senatörler, Fidelity Investments’ın yatırım fonlarından bir tanesinde Bitcoin’in (BTC) yer almasına itiraz etmişti. Elizabeth Warren, devamlı kripto madenciliğindeki enerji kullanımı, merkeziyetsiz finansla ilgili tehlikeler ve kriptoların fidye yazılım saldırılarında kullanılmasıyla ilgili endişelerini sesli bir halde dile getiren bir kripto eleştirmeni oldu. 

Öte taraftan kimi yorumcular, Stanford Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan SBF’nin babası Joseph Bankman’ın Warren’a vergi mevzuatı taslağı hazırlamasında yardım etmesindeki ironiye dikkat çekti. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası