AB'de ekmeğe 1 yılda yüzde 18 zam geldi

AB’de ekmeğe 1 yılda yüzde 18 zam geldi – Iktisat Haberleri

AB'de ekmeğe 1 yılda yüzde 18 zam geldi

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın yapmış olduğu açıklamada, Ağustos 2021 ile Ağustos 2022 içinde geçen bir yılık sürede ekmek fiyatlarının AB’de averaj yüzde 18 arttığını kaydetti. Bundan önceki yıl Birlik genelindeki artış yüzde 3 olarak kayıtlara geçmişti.

Böylece ekmek zamları, söz mevzusu bir senelik dönemde ortalama yüzde 8’lik bir artış gösteren tüketici fiyat endeksinden mühim seviyede yüksek oranda gerçekleşmiş oldu.

(*1*)

Eurostat’tan meydana getirilen açıklamada, ekmek fiyatlarının artmasının başlıca sebebi olarak küresel tahıl pazarını etkileyen Ukrayna savaşı yayınlandı. Açıklamada, Rusya ve Ukrayna’nın tahıl sektöründe mühim ihracat ülkeleri olduğu açıklandı.

AB devletlerinde ekmek tutarları ise değişik oranlarda zamlandı. Ekmek Fransa’da yüzde 8, Hollanda’da yüzde 10 zam görürken en fazla zam yüzde 66 ile Macaristan’da tespit edildi. İkinci sıradaki Litvanya’da ise artış yüzde 33 oldu. Estonya ve Slovakya ise yüzde 32 ile üçüncü sırada yer aldı. Almanya’da ise ekmek yüzde 17,5 zamlandı. AB üyesi olmayan İsviçre’de ise ekmek fiyatı ortalama yüzde 4 zam görmüş oldu.,

Kaynak: Deutsche Welle

(*18*)

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası