Izahat: NFT koleksiyonlarının neden taban fiyatları ve tavan fiyatları var?

0


Vijay Pravin Maharajan tarafınca

Geleneksel itibari para birimleri ile kripto para birimleri arasındaki temel farklılıklara karşın, mevcut kripto para piyasasının bir çok, finansal hisse senedi alım satımıyla baskın benzerliklere haizdir. Yeni değişen teknolojinin ortaya çıkmasıyla beraber, kripto para borsaları, tüccarların ve yatırımcıların kolaylığı için geleneksel pazarlardan naturel olarak ödünç alınan terminolojileri değiştirir.

İnsanların Fungible Token (NFT’ler) alıp satabilecekleri platformlar olan NFT pazar bölgeleri, emtia piyasalarından ve müzayede evlerinden Taban Fiyat ve Fiyat Tavanı şeklinde bazı terimleri benimsediklerinde benzer bir yaklaşım benimsediler.

Sadece, bir hükümetin yada başka bir grubun ürünlere taban fiyat uyguladığı geleneksel emtia piyasasından değişik olarak, NFT’lerdeki taban fiyat, bir projenin o belirli öğesinin sahibi olan şahıs tarafınca belirlenir. Şu anda taban fiyat ve tavan fiyat, bir NFT koleksiyonunun yada projesinin kıymetini belirlemede kullanılan en mühim ölçütlerden bazıları haline geldi.

Merkezileştirilmiş bir ekonomide taban fiyat, çoğunlukla fiyatların fazlaca düşmesini önlemek amacıyla hükümetler yada belirli gruplar tarafınca alınan belirli mal yada hizmetlerin minimum değeridir. Sadece, NFT pazaryerlerinde taban fiyat, bir NFT projesiyle ilişkili dijital bir öğenin en düşük fiyatıdır.

Bir proje topluluktan ilgi görmeye başlarsa taban fiyat mühim bir ölçü olur. Bir NFT projesi topluluktan ne kadar fazlaca talep alırsa taban fiyatı o denli yüksek olur. NFT pazar bölgeleri 7/24 çalıştığından, NFT koleksiyon ürünlerinin taban fiyatları gerçek zamanlı olarak güncellenir. Şu anda en popüler NFT koleksiyonu olan Bored Ape Yacht Club’ın en düşük fiyatı, yazı yazılırken 85,0 ETH yada 169,589,22 $’dır.

Tecim hacmine bakılırsa en büyük NFT pazarı olan OpenSea, artan talebi gerekçe göstererek geçen yıl Temmuz ayında fiyat tabanı hususi durumunu başlattı. Şubat 2022’de, başka bir NFT pazarı LookRare, belirli bir projede bir NFT’nin her bir özelliği için taban fiyatını görüntüleyen bir özellik başlattı.

NFT’lerin tavan fiyat ise taban fiyatın tam tersidir. Geleneksel ekonomistler, düzgüsel ürünleri kullanıcılar için daha uygun hale getirmek için bir fiyat tavanı uygularken, terimin anlamı, bir projenin NFT’sinin satılmış olduğu maksimum fiyatı tanımlamak için değiştirildi.

Bored Ape Yacht Club (BAYC) ve CryptoPunks şeklinde en iyi NFT koleksiyonlarından bazıları, projelerin etrafındaki hype kaybolmayı reddettiği için NFT’lerinin milyonlarca dolara satıldığını görmüş oldu. Mevcut son olarak verilere bakılırsa, Bored Ape #8817, popüler BAYC koleksiyoncusu ‘Jimmy’ tarafınca Sotheby’s müzayedesinde 3.4 milyon dolara satın alındıktan sonrasında en pahalı BAYC NFT oldu.

Taban fiyat şeklinde, fiyat tavanının da bir NFT koleksiyonunun adil piyasa kıymetini belirlemek için tehlikeli sonuç ölçütlerden biri olduğu iddia edilmektedir. Çoğu zaman, en belirgin özelliklere yada ender özelliklere haiz NFT, daha yüksek bir değere haizdir ve bu da bir koleksiyonun fiyat tavanına katkıda bulunur.

Taban fiyat ve tavan fiyat, bir NFT koleksiyonunun kıymetini anlamak için temel metriklerden bazılarıdır. Sadece, en doğru olmayabilirler. Bir gerçeğe uygun kıymet değerlendirmesi için, nadirlik sıralaması, piyasa tepkisi, yarar, hacim, iyelik geçmişi ve daha fazlası şeklinde öteki belirleyicileri hesaba katmak gerekir.

Ekosistemin değişken doğası göz önüne alındığında, NFT’lerin gerçeğe uygun kıymetini anlamak hakikaten bir engel şeklinde görünebilir. Bununla beraber, alandaki gelişme hızlanmaya devam ederken, daha çok şirket ve girişim, kullananların potansiyel satın alımları hakkında bilgili kararlar vermelerine olanak tanıyan çözümler sunmaya çalışıyor. Şimdilik, NFT’leri satın almadan ilkin DYOR olabilir ve gitmeniz iyi olabilir.

Yazar, bitsCrunch’ın Kurucusu ve CEO’sudur. Yukarıda anlatılan görüşler yazara aittir ve finansalexpress.com’a ilişik olması koşul değildir)

(Yukarıdaki yazı bir tek eğitim amaçlıdır. Kriptolar ve NFT’ler Hindistan’da düzenlenmemiştir. Bunlara yatırım yapmak kayıplara neden olabilir. Herhangi bir yatırım sonucu vermeden ilkin lütfen mali danışmanınıza danışın)

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası