Adım adım ana akıma doğru: Web Summit 2022

Dünyanın önde gelen teknoloji konferanslarından önde gelen Web Summit 2022, Lizbon’da 71 binden fazla kişiyi ağırladı, kripto ekosistemi güvenli adımlarla ilerlediğini gösterdi. 

Güneşli, parlak bir Lizbon günü. İnsanlar güzel havanın da oluşturduğu pozitif enerjiyle Lizbon sokaklarını doldurmaya başlıyor. 500 bin kişilik nüfusa haiz kent, ilerleyen günlerde 71 binden fazla kişinin katılmış olduğu, devasa bir etkinliğe ev sahipliği meydana getirecek. Tarih 31 Ekim 2022. 

Geçtiğimiz iki yıl tüm dünya için sıkıntılı geçti. Koronavirüs pandemisinin oluşturduğu atmosfer, hayatımızda mühim değişimler yapmış oldu. Etkinlikler bu süreç içinde ya iptal oldu ya da dijitale geçti. Dolayısıyla kalabalıkların bir araya gelmiş olduğu, network yapmış olduğu etkinliklerin sayısı giderek azaldı. Taa ki 2022 yılına kadar. 2022 senesinde ise iptal olan ya da dijitale taşınan etkinlikler, eski performanslarıyla, hatta oldukça daha fazlasını katarak geri döndü. Web Summit de onlardan biri. 2009 senesinde Paddy Cosgrave, David Kelly ve Daire Hickey tarafınca düzenlenmeye başlanan teknoloji konferansı, 2016 yılına kadar İrlanda’nın başkenti Dublin’de yapılmıştı. 2016 senesinde ise etkinliğin adresi, Fado’nun memleketi olan Lizbon oldu. O gün bu gündür Lizbon’da meydana getirilen Web Summit, 2020’de online olarak düzenlendi. 2021’de ise fiziksele dönen etkinlikte şehri 42 bin şahıs ziyaret etti. Takvim sayfaları 2022’yi gösterdiğinde ise Web Summit, pandeminin tüm tesirini üstünden atarak ‘Geri döndüm’ dedi ve 1-4 Kasım tarihleri içinde 160 ülkeden, 71 binden fazla kişiyi ağırladı.

Web Summit’e geçmeden ilkin, Lizbon’un 31 Ekim – 4 Kasım tarihleri içinde imza attığı etkinliklere özetlemek gerekirse bakmak gerekiyor. Avrupa kıtasının en ucu olan ülkede 31 Ekim günü, FIL LISBON ile başladı. Filecoin Foundation’ın düzenlemiş olduğu etkinlik, İstanbul’daki Bomontiada’nın birazcık daha büyük ölçekli versiyonuna benzeyen, LX Factory’de yapılmış oldu. Filecoin ekosistemindeki geliştiricileri bir araya getiren etkinlikte, birçok imalathane emek vermesi ve açık oturum, katılımcıları karşıladı. 

FIL LISBON’un ikinci gününde, Lizbon’un başka bir köşesinde, SUD LISBOA’da yeni bir etkinliğin ‘start’ı verildi. WOW Summit etkinliğinde onlarca katılımcı Web3’ü konuşmak için, iki yakayı bir araya getiren 25 Nisan Köprüsü’nün derhal dibinde bir araya geldi. Tıpkı İstanbul şeklinde 7 tepe üstüne kurulan Lizbon’un her köşesinden, blokzincirin temelinde gerçekleşen etkinlikler kendini gösteriyordu. Ayrıca WOW’un World of Web3’ün açılımı bulunduğunu da söylemekte yarar var. Şu demek oluyor ki, o etkili kalabalığı bir araya getiren yegane ‘şey’ Web3 idi.

Fazlaca yoğun geçen 1 Kasım gününde, saatler 16:00’ı gösterdiğinde, şehrin havalimanına yakın, uzak bir noktasında Web Summit 2022 fitili ateşlendi. Ikimiz de sabah saatlerinde başladığımız etkinlik turuna o gün için noktayı koymak adına, Web Summit 2022’nin düzenlenmiş olduğu Altice Arena ve Feira Internacional de Lisboa’ya doğru yola çıktık.

Etkinlik alanına gittiğimizde bizi uzun bir kuyruk bekliyordu. Katılımcılar, adete geçen iki senenin acısını çıkarırcasına ateşliydi. Etkinlik 16:00’da açılış konuşmalarıyla başladı. Sahneye ilk çıkan adlardan biri Paddy Cosgrave oldu. Sonrasında ise Lizbon Belediye Başkanı Carlos Moedas çıktı ve katılımcıları selamladı. Altice Arena’yı dolduran yüzlerce şahıs, tıpkı bir futbol maçında ya da bir rock konserindeymiş şeklinde heyecanlıydı. Açılış konuşmalarının kim bilir en dikkat çeken nokta, uzun senelerdir devam eden bir teknoloji konferansında bir kripto para borsasının CEO’sunun açılış konuşmacısı olarak yer alması oldu. The Times editörlerinden Katie Prescott’un sorularını yanıtlayan Binance CEO’su Changpeng Zhao, nam-ı öteki CZ, Prescott’tan gelen ofansif soruları ustalıkla savuşturmayı bildi. 4 saat devam eden konuşmaların arkasından ilk gün, Night Summit ile devam etti. Night Summit ile katılımcılar, daha çok sosyalleşme fırsatı buldu diyebiliriz.

Etkinliğin ikinci gününde ise paneller Altice Arena ve Feira Internacional de Lisboa’ya dağılmıştı. Altice Arena’da daha geniş bir kalabalığa seslenen paneller vardı. Feira Internacional de Lisboa’a baktığımızda, alan 5 değişik kısma ayrılmıştı. İçinde onlarca standın olduğu Pavillion’ların her birinde ise bambaşka konuşmacılar, birbirinden değişik konuşmalar yapmış oldu.

Bu kadar büyük bir etkinlikte en zor şey asla kuşkusuz panelleri izlemek oldu. Bu yüzden, bu şekilde etkinliklere katılmadan ilkin planlamayı doğru yapmak ve dinlenecek panelleri evvelde belirlemek oldukça mühim. 5 değişik Pavillion’da değişik alanlarda çalışan fakat teknoloji çatısı altında birleşen birçok markanın standı vardı. Standlar içinde Google Cloud’u da Filecoin’i de Siemens’i de DHL’yi de görmek mümkündü. 

Etkinliğin bir öteki dikkat çeken noktası ise Alpha ve Beta aşamasındaki girişimlere ayrılan bölümler aldı. Burada direkt katılımcılarla buluşan girişimler, mühim ‘tanışıklıklara’ imza attı!

Kripto para ve blokzincir tarafında ise Binance’in standının büyüklüğü göze çarpıyordu. Aslına bakarsanız Binance CEO’su CZ de bu etkinliğe katılmadan ilkin kişisel Twitter hesabı üstünden, Web Summit’te kriptonun benimsenmesine ilişkin bir tweet atmıştı. Buradan Binance’in böylesine devasa bir etkinliği ne kadar önemsediğini anlayabiliyoruz.

Binance kadar büyük standlardan biri de Polkadot’tu sadece, Polkadot’un standında yalnız Polkadot blokzincirinde yer edinen projelere yer verilmişti. 

Web Summit 2022, dünyaca meşhur devasa bir etkinlik olduğundan birçok ülkenin yatırım ofisi de alanlardaki yerini aldı. Invest in Türkiye de onlardan biri oldu. Ikimiz de yaptığımız röportajda Türkiye’de blokzincire olan ilgiyi sorduk. Serkan Ünsal, röportajda blokzincir teknolojisi ve oyna kazan (play-to-earn, P2E) modelinin oyun sektörüne tesirini yorumladı. Ünsal, bu alan üstüne de bir rapor yazdıklarını deklare etti. Röportajın devamına aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz:

Etkinlikte mühim adların Q&A’leri de oldu. Böylece katılımcılar, istedikleri kişilere özgürce sual sorabildi. Binance CEO’su CZ, Cardano Kurucusu Charles Hoskinson, Tezos CEO’su Kathleen Breitman ve Polygon CEO’su Sandeep Nailwal, Q&A için de sahneye çıkan adlar oldu. Bu adlar hem değişik panellerde konuşmacıydı, hem de soruları yanıtlamak için sahnedeydi. Bu da aslına bakarsak artık insanların kripto paralar ve blokzincirler ile ilgili daha çok soruları bulunduğunu, benimseme yolunda adımlar attıklarını gösteriyor. Şimdilik geniş bir teknoloji çatısı altında kripto ekosisteminin çok da fazla geniş yer tutmadığını söyleyebiliriz fakat düzenlenen Q&A’ler, basın toplantıları, paneller ilginin yoğun bulunduğunu net bir halde gösterdi. Muhtemelen gelecek yıllarda buradaki dominasyonun artacağını, teknoloji alanında ilgili bir çok kişinin kripto ekosistemini de benimseyeceğini söyleyebiliriz.

Ayrıca son olarak, etkinlik şehrin her yerine yayılmıştı. Şehrin değişik bölgelerinde Web Summit logoları, yoldan geçenin dikkat çekeceği şekilde konumlandırılmıştı. Ek olarak gündüz paneller ve standların yoğunluğuyla geçen günler, akşam olduğunda ise yerini gene şehrin değişik yerlerinde düzenlenen Night Summit’lere bıraktı. Şu demek oluyor ki, Web Summit 2022, 1-4 Kasım tarihleri içinde, gecesiyle gündüzüyle Lizbon’u sarmalayan, Lizbon’un sıcak havasını daha da ısıtan bir etkinlik olarak tarihteki yerini aldı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası