Ağaçları kurtarmak Bitcoin’i gerçekten yeşile çevirebilir mi? – TechCrunch

0


Mexico City merkezli bir kripto borsası olan Bitso, kripto para biriminin çevresel zararını telafi etmek için platformundaki her bitcoin işlemi için karbon ofsetleri satın almayı taahhüt ediyor. Teoride kulağa mükemmel gelebilir, sadece karbon dengeleme çabalarının seneler içinde kazanılmış olduğu kaba saba saygınlık göz önüne alındığında, düşünce bununla beraber bir yığın şüpheciliği hak ediyor.

Cambridge Üniversitesi’nin tahminlerine bakılırsa, Bitcoin’in güce olan susuzluğu onlarca kere arttı ve son zamanlarda Danimarka ve Şili de dahil olmak suretiyle birçok ülkenin elektrik kullanımını aştı. Bu enerjinin bir çok (Cambridge’e bakılırsa %61) yanan fosil yakıtlardan geliyor ve ne yazık ki Bitso, ortaya çıkan emisyonların Dünya atmosferine girmesini durdurmak için hiçbir şey yapamıyor.

Eh, diyelim ki, enerji yoğun jetonları tamamen yasaklayabilir. Fakat bu olmayacak. Bunun yerine Bitso, platformu vasıtasıyla işlem gören bitcoin ve Ethereum tabanlı jetonlarla ilişkili emisyonları dolaylı olarak azaltmak için São Paulo, Brezilya merkezli bir karbon denkleştirme şirketi olan Moss.Earth ile beraber çalışıyor. Borsa bunu, “Brezilya’daki Amazon Ormanı’ndaki koruma projelerinden tokenize edilmiş krediler” satın alarak yapmayı planlıyor.

Başka bir deyişle, Bitso, Moss tarafınca basılan MCO2 jetonlarını satın alarak maliyeti yutacak. Buna karşılık Moss, parayı kısmen ormanları sakınan ve sürdürülebilir tarımı finanse eden projeleri finanse etmek için kullanacak. Şirket, karbon kredileri için standartlar belirleyen kar amacı gütmeyen Vera şeklinde gruplar tarafınca sertifikalandırılmıştır. Sadece geçen yıl bir Guardian ve Unearthed soruşturması, Vera’nın metodolojilerinin “şu anda yeterince sağlam olmadığını” ortaya çıkardı – Vera raporu sert bir halde eleştirdi.

Rakamlar ucubeler için: Bitso, platformundaki her bitcoin işleminin 29.4 kilogram CO ürettiğini tahmin ediyor.2 Bir sözcü TechCrunch’a verdiği demeçte, Bitso’nun piyasa fiyatından satın alacağı 0.0294 MCO2 jetonlarına eşdeğer emisyonlar. Tek bir bitcoin işlemine bağlı tam emisyonları belirlemeye çalışan oldukca çeşitli tahminler var ve bazıları Moss ve Bitso’dan oldukca daha büyükfakat bu hikayenin kapsamı dışındadır. MCO2’ye erişince: Bu bir ERC20 jetonudur ve kendi emisyonlarına haizdir, sadece Ethereum bitcoin’den daha verimlidir ve platform bununla beraber daha azca susamış bir hisse ispatı sistemi için iş koşturmacasındadır. Vay!

4 milyondan fazla kullanıcısı olan Bitso, kendisini Latin ABD’daki türünün en popüler ve en büyük platformu olarak adlandırıyor. Gene de küresel olarak CoinMarketCap, anlaşmanın sınırı olan kapsamını yansıtan bu haberin yayınlandığı tarihteki en iyi borsalar sıralamasında Bitso’yu 67. sırada yer aldı.

Moss daha fazlasını istiyor. Moss CEO’su Luis Felipe Adaime yapmış olduğu açıklamada, “Umudumuz, alandaki öteki projelerin karbon ayak izlerini dengelemek için aynı şeyi yapmasıdır.” Dedi.

Peki, işe yarayacak mı? Karbon kredisi endüstrisi oldukca büyük olmasına ve gelecek yıllarda büyümesinin beklenmesine karşın, bu tür çabalar, algılanan potansiyellerini karşılayamadıkları için tonlarca tepki alıyor. Mesela Greenpeace, şirketlerin “ilk etapta karbon emisyonlarının atmosfere girmesini durdurması icap ettiğini” savunarak “karbon denkleştirme planlarının esasen PR planları bulunduğunu” yazıyor.

İklim finansmanı ve politikası alanında Zürih merkezli bir doktora araştırmacısı olan Lena Klaaßen, TechCrunch’a e-posta yöntemiyle “kripto para birimiyle ilgili faaliyetlerden meydana gelen emisyonları dengelemenin çoğu zaman mümkün bulunduğunu” söylemiş oldu, sadece “hesaplama metodolojisi, veri kalitesi ve ofset seçimi, bu şekilde bir projenin standardını değerlendirmenin anahtarıdır.”

Bitso ise bunu “kripto endüstrisinin çevresel etkilerini ele almak için daha büyük bir sürdürülebilirlik stratejisine doğru ilk adım” olarak nitelendiriyor. Moss, anlaşmanın “Amazon’da ortalama 5,283 ton karbondioksiti dengeleyerek ortalama 342 bin ağacı kurtaracağını” öngörüyor. Moss, Mart 2020’den bu yana “internasyonal sertifikalı ve denetlenmiş projeler vasıtasıyla Amazon’da ortalama 152 milyon ağacın kurtarılmasına” destek bulunduğunu söylüyor. Şirket, “en itibarlı çevre projeleri” ile çalıştığını iddia ediyor ve bunların iyi mi yapıldığına dair bazı ayrıntılar sunuyor. sitesi üstünden etkinlik göstermektedir. Gene de, Moss’a güvenmek, genel olarak karbon kredilerinin yanı sıra Vera’ya da birazcık inanç gerektirir. Ve gene, karbon kredileri söz mevzusu olduğunda, şüphecilik boldur.

Ağaçları kurtarmak ve dikmek, her ikisi de çılgınca popüler fikirlerdir, sadece birçok çevre ve müdafa grubu, kısmen, yükselen emisyonları azaltmak için ihtiyacımız olan tüm sallanan fidanlar için kafi yer olmadığını söyledikleri için politikacıların ve şirketlerin ağaç dikmelerini eleştirdi. hasat ve yanan yakıttan gelenler.

Her her neyse, mutlu Dünya Günü!

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası