Arjantin iflas bayrağını çekti

0

Arjantin kreditörleri ile uzlaşmaya varamadığını deklare etti ve moratoryum duyuru ederek borçların geri ödenemeyeceğini duyurdu. Böylece ülke son 13 yılda ikinci kez tahvil borçlarını ödeyemez hale geldi.

Arjantin hükümeti, ülkenin tahvillerine yatırım meydana getiren bir grup yatırımcıyla uzlaşma sağlayıp faiz geri ödemelerinde yüzde 70’e varan indirim ve vadenin uzatılması şeklinde kolaylıklar sağlasa da, bir grup spekülatif yatırım fonu ülkeyle uzlaşmaya yanaşmadı.

Uzun süredir devam eden müzakerelerin arkasından Arjantin tahvillerini elinde tutan fonlar ABD’de mahkemeye başvurdu. Mahkeme ise, öarşamba gününe kadar tarafların uzlaşamaması halinde Arjantin’in yükümlü olduğu borcu ödemesi gerektiğine hükmetti.

Dün yürütülen görüşmelerden de netice çıkmayınca ülke 1,3 milyar dolarlık borcun geri ödenemeyeceğini duyurarak iflas bayrağını çekti.

Mahkemenin atadığı arabulucu Daniel Pollack dün akşam yapmış olduğu açıklamada, “Ne yazık ki taraflar uzlaşamadı ve Arjantin şu andan itibaren temerrüde düşmüş oldu” dedi.

Arjantin’in borcun tekrardan yapılandırılması tekliflerini reddeden yatırım fonları Arjantin hükümeti ve Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner tarafınca ‘Akbana fonlar’ olarak tanımlanıyor ve ülkenin zor durumundan faydalanarak kâr etmekle suçlanıyorlar.

Ekonomik kriz mi?

Arjantin 2001 yılıundaki moratoryum ilanından sonrasında aynı duruma son 13 yılda ikinci kez düşmüş oldu.

Sadece bu kez durumun daha pozitif olduğu belirtiliyor.

2001’de Arjantin hükümeti, vatandaşların bankalardaki mevduat hesaplarını dondurmuş ve para çekmelerine izin vermemişti.

Arabulucu Pollack, “Temerrüdün sonuçlarının tam olarak nasıl sonuçlanacağını kestiremiyoruz. Sadece normal olarak oldukca pozitif değil” diye konuştu.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standad & Poor’s, Arjantin’in kredi notunu temerrüt seviyesine indirdi ve “Eğer Arjantin borcunu geri ödemek için bir yol bulabilirse not yeniden yükselir” dedi.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası