Artan Aktiviteye Rağmen Bitcoin Ücretleri Düşük Kalıyor, Bunu Sürdüren Ne?

0


Bitcoin zincir içi aktivite geçen hafta yükselişte. Aynı süre diliminde işlemlerin %70’den fazla büyüdüğünü görmüş oldu. Tüm bunlara karşın, bitcoin ücretleri düşük kalmaya devam etti. Bu, blok başına averaj işlemlerde ve günlük işlem sayısında istikrarlı bir artışla devam etti. Niçin öyleki kaldı?

Bitcoin Ücretleri Düşük Kalıyor

Geçen haftanın averaj işlem hacmi %76 şeklinde çok önemli bir artış gösterdi ve blok zincirinde günlük olarak 830.000’den fazla BTC’nin taşındığını görmüş oldu. Şimdiye kadar kaydedilen en yüksek dalgalanmalardan biri ve aslına bakarsak günlük ortalamayı 11 senenin en yüksek seviyesine itti. Ağın günlük 830.000 BTC transferini son olarak 2011 senesinde görmüş olması, bu hacmin ne kadar yüksek bulunduğunun bir resmini çizmeye destek oluyor.

İlgili Okuma | Rakamlarla: Bitcoin’in 2022’nin En Değişken Günü Karşılaştırıldı

Gene de, bu artışa karşın bitcoin ücretleri düşük kaldı. Organik olarak, blok zincirindeki aktivite arttığında ücretlerin yükselmeye başlaması umut ediliyor. Bunun sebebi, daha yüksek ağ etkinliğinin, daha çok kullanıcının işlemlerini onaylatmak için rekabet etmesidir.

Fees stay low despite high transaction volumes | Source: Arcane Research

İşlem hacmindeki bu artış, bitcoin’in yüksek talepte kaldığını ve yüksek talebin daha yüksek zincir içi işlemlere yol açtığını gösteriyor. Sadece ücretler geçen hafta düşük kalmış olduğu için bunu yansıtmamaktadır. Birazcık artış oldu sadece işlem ücretleri 2 doların birazcık üstüne çıkmış olduğu için kayda kıymet bir şey olmadı.

Sürüş Nedir?

Bitcoin işlem ücretlerini düşük tutan kayda kıymet bir şey, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’den meydana gelen işlemler olmuştur. Binance, hepsi fazlaca düşük ücretler taşıyan ve mempool’u dolduran fazlaca sayıda işlem göndermişti. Kuyruktaki onaylanmamış işlemlerin bir koleksiyonu olan bu mempool, bu işlemlerin arkasından 11 Mayıs’ta bir senenin en yüksek seviyesine ulaştı.

TradingView.com'dan Bitcoin fiyat tablosu

BTC price trading at $29,300 | Source: BTCUSD on TradingView.com

Havuz aslına bakarsan düşük ücretlerle dolduğundan, işlemlerinin onaylanmasını isteyen kullananların yalnızca birazcık daha yüksek bir ücret eklemeleri gerekiyordu, bu hala düşüktü ve madenciler tarafınca önceliklendirildi. Zaman içinde, bu işlemlerin bir çok düşük ücretlerle bile onaylandı ve havuz neredeyse temizlendi.

İlgili Okuma | Kripto Piyasası Çılgınlığı Bitcoin Zinciri Aktivitesinde Artışa Yol Açıyor

Borsadan meydana gelen işlemlerin bir cüzdan engelleme sürecinin parçası olduğu bildiriliyor. Bazen değiş tokuşlarla meydana gelen bir şey. Ek olarak, ücretlerin düşük kalması gerçeği, artan hacmin daima daha yüksek ağ kullanımıyla ilişkili olmadığını gösteriyor.

Featured image from Forkast News, charts from Arcane Research and TradingView.com

Kovuşturmak Twitter’daki En İyi Owie piyasa detayları, güncellemeler ve ara sıra gülünç tweetler için…

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası