AVAX yatırımcıları, Avalanche DApp kullanımı yavaşlasa bile yeni bir ATH bekliyor

0


Avalanche (AVAX) 14 Mart ile 31 Mart içinde %43.8 artışla 97.50$ günlük kapanışa ulaştı ve bu 5 Ocak’tan bu yana en yüksek düzey. Ağın akıllı sözleşmelerine yatırılan kilitli kıymet (TVL).

FTX’te AVAX jetonu/USD. Kaynak: TradingView

Alt ağ benimseme, son fiyat artışını hızlandırıyor

Bazı analistler, ralliyi Avalanche’ın 9 Mart’ta duyurulan alt ağların benimsenmesini hızlandırmaya yönelik teşvik programına bağlıyor.

Program, oyun, takas edilemeyen tokenlar (NFT’ler) ve finansal uygulamalara (DeFi) odaklanan merkezi olmayan uygulamaları finanse etmek için ortalama 340 milyon dolar değerinde dört milyona kadar AVAX tahsis edecek.

Valkyrie Investments’ta DeFi’nin genel müdürü Wes Cowan, “Avalanche’ın KYC altyapısına haiz alt ağı, kurumsal kabul için ileriye doğru büyük bir adım olacak” dedi.

İyi habere karşın, AVAX fiyatı hala tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 147$’ın %33 altında ve jeton 26,3 milyar dolarlık bir piyasa değerine haiz. Karşılaştırma olarak, Terra’nın (LUNA) piyasa kıymeti 38,1 milyar dolar ve Solana’nın (SOL) toplam kıymeti 43,8 milyar dolar.

Avalanche ek olarak Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uyumludur ve Ethereum ağını etkileyen averaj 15 dolarlık işlem ücretleri ve ağ tıkanıklığı ile uğraşmaz.

İlişkili: Tüccarlar 3.800 $ Ethereum tahmin ediyor, sadece birden fazla veri noktası aksini gösteriyor

Avalanche’ın akıllı sözleşmelerinin kullanımı düşüşte

Avalanche’ın birincil DApp metriği, ağın TVL’sinin 94 milyon AVAX’ın altına düşmesinden sonrasında Mart ayında zayıflık göstermeye başladı.

Çığ Toplam Kıymeti Kilitlendi, AVAX. Kaynak: DefiLlama

Yukarıdaki grafik, Avalanche’ın DApp mevduatlarının 14 Mart’ta 132,9 milyon AVAX ile iyi mi zirve yaptığını, sadece 3 Ocak’tan bu yana en düşük seviyeye sert bir şekilde düştüğünü gösteriyor. Dolar bazında, mevcut 9 milyar dolarlık TVL, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 12.2 milyar dolarlık %24 altında. Aralık 2021.

Ayrıca, Terra’nın TVL’si Ocak ve Mart 2022 içinde %116 artarak 19.8 milyar dolara ulaştı. Benzer şekilde, Waves’in akıllı sözleşme mevduatları aynı dönemde 730 milyon dolardan 4,5 milyar dolara terfi etti.

Avalanche’daki TVL düşüşünün zahmetli olup olmadığını doğrulamak için DApp kullanım ölçümlerini çözümleme etmek gerekir. Oyunlar ve koleksiyonlar şeklinde bazı DApp’ler büyük para yatırma işlemleri gerektirmez, bu yüzden bu durumlarda TVL metriği önemsizdir.

Avalanche DApps 30 günlük veriler. Kaynak: DappRadar

DappRadar tarafınca gösterildiği şeklinde, 1 Nisan’da merkezi olmayan uygulamalarla etkileşime giren Avalanche ağ adreslerinin sayısı bir önceki aya gore %16 azaldı. Buna karşılık, Solana ağı %6 kullanıcı artışıyla karşı karşıya kalırken, Ethereum %11 azaldı.

Avalanche’ın TVL’si, benzer akıllı sözleşme platformlarına kıyasla en sert darbeyi almış olsa da, merkezi olmayan finans (DeFi) segmentinde sağlam bir ağ kullanımı var.

Yukarıdaki veriler, Avalanche’ın rakip zincirlere karşı zemin kaybettiğini gösteriyor. AVAX’ın 17 günde %43.8 ralli yapmış olduğu göz önüne alındığında, merkezi olmayan uygulama ağının zayıf TVL ve DApp kullanım verilerini yayınlamaya devam etmesi durumunda bazı sahipler rahatsız olabilir.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazar ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.