Avrupa Merkez Bankası Başkanı’ndan, FTX’in çöküşüne karşılık MiCA II çağrısı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, FTX’te meydana gelen çöküşün peşinden tekrardan Avrupa için bir kez daha kriptonun düzenlenmesi ve denetlenmesinin Avrupa Birliği için mutlak bir gereklilik bulunduğunu söylemiş oldu. 

Lagarde, Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nin 28 Kasım’da meydana gelen bir duruşmasında Feysbuk’un ödeme sistemini bir örnek olarak gösterdi. Lagarde, bu sistemin ECB’nin bazı yatırımcıların kripto şirketleriyle ilişki kurmasını engellemeye destek bulunduğunu belirtti. Bununla beraber Lagarde, stablecoin’lerin aksine kripto varlıklarla ilgili olan FTX ile ilgili durumun daha oldukca borsanın istikrarı ve güvenilirliği ile ilgili bulunduğunu belirtti. Christine Lagarde, ECB’nin insanların dijital varlıklara ilişkin artan ilgisini ele almak için küresel bir düzenleyici çerçeve düzenleyerek bir adım atması icap ettiğini söylemiş oldu. 

ECB Başkanı, “Avrupa en azından, kripto düzenlemeleri mevzusunda ön safta ilerlemeye devam ediyor. Sadece daha ilkin de söylediğim benzer biçimde, bu doğru atılmış bir adımdır. Ek olarak kripto sektörüne ilişkin düzenleme ve denetlemeleri daha geniş kapsamlı sunacak bir MiCA II’ye gerekseme olacak” ifadelerini kullandı. 

Öte taraftan MiCA yasa tasarısı yasal ve dilbilimsel bakımından Avrupa Birliği (AB) milletvekilleri tarafınca hazır bir halde onay almayı bekliyor. Avrupa Parlamentosu Finansal Komitesi, AB Konseyi, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu arasındaki üçlü müzakerelerin peşinden geçtiğimiz ekim ayında MiCA yasa tasarısını kabul etmişti. Pek oldukca şahıs ise söz mevzusu yasa tasarısının 2024 yılından itibaren yürürlüğe girmesini bekliyor. 

Lagarde’nin göndermede bulunmuş olduğu MiCA II yasa tasarısı tahminlere bakılırsa, milletvekillerinin orijinal yasa tasarısı için yaptıkları mevzuata ek bir düzenleme için hazırlanıyor.  

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası