AYM karar verdi! Paralar iade edilecek


Covid-19 pandemisi döneminde uygulanan idari para cezalarının iade edilemezliğine ilişkin kural, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş olup, idari para cezalarını ödeyenler ödenen tutarın iadesini talep edebilecektir.

Anayasa Mahkemesi önemli bir karar aldı. Koronavirüs pandemisi döneminde kesilen maske takma zorunluluğu ve diğer yasaklara ilişkin idari para cezaları iade edilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Anayasa Mahkemesi’ne başvuran İzmir 4. İdare Mahkemesi, Covid-19 pandemisi döneminde uygulanan idari yaptırımların Anayasa Mahkemesi’nce iade edilemeyeceği kuralını iptal etti. .

Bu nedenle, Covid-19 döneminde idari para cezalarını ödeyenlere ödedikleri tutar iade edilecektir.

İŞTE CİHAZ

Anayasa Mahkemesinin gelir vergisi kanunu ile bazı kanun ve kararnamelerde değişiklik yapmasına dair kanunun geçici 4 üncü maddesinin ikinci cümlesinde; 3/11/2022 tarihli ve 7420 sayılı “… tahsil edilen idari para cezaları iade edilmez.” Cezanın Anayasa’ya aykırı olduğuna oy çokluğu ile karar verildi ve DUYURU YAPILDI.

CEZALAR İPTAL EDİLMİŞTİR

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan genel tahsilat tebliğleri ve 11 Mart 2020 ile 9 Kasım 2022 tarihleri ​​arasında virüsün yayılmasını önlemek için alınan tedbirlere uyulmaması nedeniyle uygulanan yaptırımlar Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra açıklandı. Salgın başta olmak üzere maske baskı altına alındı.

İdari para cezasını ödemeyenler için vergi daireleri takibi yapmamış ve idari para cezalarının otomatik olarak iptaline karar vermiştir. Burak TAŞCI – Hurriyet.com.tretiketler

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası