Bakan Nebati, sanayi üretimi verilerini değerlendirdi: Pozitif yönde ayrıştık

Bakan Nebati, sanayi üretimi verilerini değerlendirdi: Pozitif yönde ayrıştık – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Bakan Nebati, sanayi üretimi verilerini değerlendirdi: Pozitif yönde ayrıştık

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin sanayi üretiminde Avro Bölgesi, İngiltere, Çin, ABD, Almanya gibi ülkelerden pozitif yönde ayrıştığını söyledi.

Bakan Nebati, Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Küresel ölçekte ekonomik koşulların zorlaştığı Haziran ayında dahi sanayi üretimimiz piyasa beklentisinin oldukça üzerinde bir gerçekleşmeyle, yıllık bazda yüzde 8,5 oranında artış kaydetmiştir. Böylece ikinci çeyrekte sanayi üretimi artışımız yüzde 9,4 olmuştur.

Bakan Nebati: Yaklaşık 100 milyar lira vergi teşviki sağlamış olacağız Bakan Nebati: Yaklaşık 100 milyar lira vergi teşviki sağlamış olacağız

Bakan Nebati: Yaklaşık 100 milyar lira vergi teşviki sağlamış olacağız

Aynı dönemde yıllık sanayi üretiminde Avro Bölgesi ve İngiltere yüzde 2,4, Çin yüzde 3,9, ABD 4,16 artış gösterirken Almanya yüzde 0,5 oranında düşüş kaydetmiştir. Ülkemizin sanayi üretimi tüm bu ekonomilerden pozitif yönde ayrışmıştır.

Mevsimsel düzeltilmiş sanayi üretimimiz 2020 yılı ikinci çeyreğindeki salgın kaynaklı daralmadan sonra, sekiz çeyrektir devam eden aralıksız büyüme eğilimini güçlü bir şekilde sürdürüyor.

Ayrıca, sermaye malı üretiminde de devam eden kuvvetli görünüm, makine teçhizat yatırımları başta olmak üzere üretim potansiyelimizdeki artışa işaret ediyor.

Ticaret ve hizmet sektörleri ciro endeksleri ve perakende satışlardaki olumlu görünüm, kuvvetli sanayi üretimi ile birlikte ikinci çeyreğe ilişkin güçlü büyüme beklentimizi daha da pekiştirdi.

Ülkemizin kalkınmasını ve vatandaşlarımızın refahını önceleyen; yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı Türkiye Ekonomi Modelimiz meyvelerini bugün verdiği gibi yarın da vermeye devam edecek.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası