Bakan Varank: 37 milyar dolar turizm geliri bekliyoruz

(*37*) Bakan Varank: 37 milyar dolar turizm geliri bekliyoruz – Son Dakika Iktisat Haberleri

Bakan Varank: 37 milyar dolar turizm geliri bekliyoruz

Adıyaman’a gelen Endüstri ve Teknoloji Bakanı Varank, havaalanında Vali Mahmut Çuhadar, AK Parti milletvekilleri Ahmet Aydın, Halil Fırat, Yakup Taş, Muhammed Toprak, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut ve protokol üyeleri tarafınca karşılandı. Temaslarına Vali Çuhadar’ı ziyaret ederek başlamış olan Bakan Varank, hemen sonra ‘GAP Adıyaman Projeleri’ ve ‘İpekyolu Kalkınma Ajansı Finansman Destek Programı’ protokol imza törenine katıldı. Valilikte düzenlenen ‘Adıyaman Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi’ açılış törenine de katılan Varank, turizm temsilcilerine hitap etti. Türkiye’nin zamanı ve organik güzelliklerinin saymakla bitirilemeyeceğini vurgulayan Bakan Varank, “Türkiye’de öyleki güzel bölgeler var ki zamanı ve organik güzellikleri aynı anda bünyesinde barındırıyor. Medeniyetlerin buluşma noktası, kadim şehrimiz Adıyaman’ı bu şekilde görmekteyiz. Adıyaman’ı, turizm sektöründe en mühim illerden biri olarak görüyoruz. Bildiğiniz gibi turizm, hem bölgesel hem de ulusal kalkınmada mühim role haiz bir sektör. Pandemi sonrası turizmde sevindirici gelişmeler yaşıyoruz. Bu senenin ilk yarısı, turizm performansı beklentilerimizin üstünde gerçekleşti. 2022 yılının tamamında 47 milyon gezgin, 37 milyar dolar turizm geliri bekliyoruz. Elbet devletimizde her alanda yaşanmış olan bu gelişmeler, bu yükseliş kendi kendine olmuyor. Hükümet olarak ülkemizin dört bir yanında turizmin geliştirilmesi kapsamında ciddi emekler yürütüyoruz. Ören bölgeleri, zamanı alanları, kültür merkezlerini adeta baştan tekrardan inşa ediyoruz. Bunların yanında turizmi destekleyecek altyapıları da hiçbir süre göz ardı etmiyoruz” dedi.

Havaalanlarıyla ilgili kara propaganda halletmeye çalışıldığını belirten Bakan Varank, “Ara sıra bizlere ‘Bu havalimanlarını niçin yapıyorsunuz?’ diye kızıyorlar. Bunlarla ilgili kara propaganda halletmeye çalışıyorlar. İşte o havalimanları yardımıyla biz bu yıl dünyada yaşanmış olan çirkin görüntüleri Türkiye’de yaşamadık. İstanbul Havalimanı’nda yolcular, averaj 15 dakikada bagajlarına ulaşırken bu durum, Avrupa havalimanlarında averaj 4-5 saati buluyor. Uçuşlar iptal edildi, turistler geri çevrildi. Dünyanın değişik havalimanlarında bilhassa Avrupa’da valizler kayboldu, turistler büyük çileler çekti. Biz bu şekilde bir durumu yaşamadıysak bu, havalimanlarına yaptığımız yatırımlar sayesindedir” diye konuştu. 

Bakan Varank, törenin arkasından zamanı alanları gezip, bazı fabrikalarda araştırmalarda bulunmuş oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası