Belçika’dan kritik Bitcoin ve Ether kararı

Belçika’nın finansal düzenleme kuruluşu, yalnızca bilgisayar kodu tarafınca ihraç edilen Bitcoin (BTC), Ether (ETH) ve benzer öteki kripto paraların menkul kıymet olmayacaklarını doğruladı.

Belçika Mali Hizmet ve Piyasalar Kurumu (FSMA), söz mevzusu açıklamayı 22 Kasım’da gösterilen raporda yapmış oldu. Değerlendirme, Temmuz 2022’de yoruma açılmıştı.

FSMA’ya gore, Belçika’nın mevcut finansal yasa ve düzenlemelerinin dijital varlıklara iyi mi uygulanacağına açıklık getirilmesi yönünde talep aldıklarını belirtti.

Öte taraftan FSMA, bir kişi yada oluşum tarafınca piyasaya sürülen kripto paraların menkul kıymet olarak değerlendirildiğini söylemiş oldu.

“Finansal araçları bilgisayar kodu tarafınca oluşturulması şeklinde bir ihraççının olmadığı ve ihraççı ve yatırımcı içinde antak kalma yapılmadığı durumlarda (mesela Bitcoin yada Ether), o süre ilke olarak Prospektüs Düzenlemesi, Prospektüs Yasası ve MiFID kuraları uygulanamaz.”

Belçikalı müessese, menkul kıymet olarak sınıflandırılmayan kripto paraların, firmanın varlığı değişiklik aracı olarak kullanımı halinde gene belirli düzenlemelere tâbi olacağını deklare etti.

FSMA, teknolojiye karşı yansız bir yaklaşım izlediğini ekledi.

Kurum, raporun taslağını Temmuz 2022’de yapmaya başladı. Raporda Belçika merkezli dijital varlık ihraççıları ve hizmet sağlayıcıları tarafınca en sık sorulan sorulara cevap verilmeye çalışıldı.

FSMA, bu aşamlı planın MiCA düzenlemesi uygulanmaya başlayana kadar rehber görevi göreceğini belirtti. MiCA’nın 2024 başlangıcında yürürlüğe koyulması planlanıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası