Binance CEO’su ve Michael Saylor’dan yatırımcılara bireysel saklama cüzdanı çagrısı!

FTX’te meydana gelen çöküşün arkasından endüstride neler yaşanabileceğine dair belirsizlikler artmaya devam ediyor. Sanayi devleri ise, bu süreçte kripto yatırımcılarını varlıklarını self-custody adında olan bireysel saklama cüzdanlarına geçirme etmeleri mevzusunda uyarıda bulunmuş oldu. 

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), 13 Kasım tarihinde 7,6 milyon takipçili Twitter hesabı üstünden bir gönderi paylaştı. Zhao, kripto topluluğunu varlıklarını bireysel saklama cüzdanlarında saklamaları mevzusunda ısrar eden oldu. 

Binance CEO’su, “Bireysel saklama cüzdanları, temel insan hakkıdır. Bu işlemi istediğiniz vakit gerçekleştirmekte özgürsünüz. Doğru şeyi yaptığınızdan güvenilir olun” ifadelerini kullandı. Bununla beraber CZ, yatırımcıların ilk olarak varlıklarını bireysel saklama cüzdanlarına iyi mi aktaracaklarını öğrenene kadar minik miktarlarla başlamalarını önerdi. 

MicroStrategy yönetim kurulu başkanı Michael Saylor, 10-11 Kasım tarihleri içinde Pacific Bitcoin Konferansı esnasında Cointelegraph ile bir röportaj gerçekleştirmiş oldu. Saylor, mevcut piyasa ortamı göz önüne alındığında bireysel denetim cüzdanlarının yararlarını tartıştı. 

Saylor, bireysel denetim cüzdanlarının iyelik hakkı sunmakla kalmadığını, bununla beraber kuvvetli etkenlerin ağı ve katılımcılarını yozlaştırmasını da engellediğini belirtti ve ekledi: 

“Bireysel denetim cüzdanlarının mevcut olmadığı sistemlerde, saklama hizmeti verenler oldukca fazla güce haiz olur ve sonrasında bu gücü kötüye kullanabilirler.” 

Michael Saylor, ek olarak “Bireysel denetim cüzdanları, orta derslik için oldukça ehemmiyet arz ediyor. Bu uygulama sistemdeki öteki tüm erkek oyuncular üstünde şeffaflık sağlamak için devamlı rekabet içinde olmalarına yol açan bu denetim ve denge enerjisini yaratma eğilimindedir” ifadelerini kullandı. 

Öte taraftan Saylor, bireysel denetim sisteminin, merkeziyetsizliği artırdığından blokzincirlerin bütünlüğünü ve güvenliğini sağlamada mühim bir rol oynadığını savundu ve ekledi: 

“Varlıklarınızı kendi kendinize saklayamıyorsanız, merkeziyetsiz bir ağ kurulamaz.” 

Geçtiğimiz hafta FTX’te meydana gelen olayların arkasından birçok yatırımcı varlıklarını bireysel saklama cüzdanlarına aktarmaya başladı. 

Zincir üstü çözümleme şirketi Glassnode’a nazaran, kasım ayının başlarında FTX borsasının beklenmedik bir çöküş yaşamasından bu yana, merkezi borsalardan Bitcoin (BTC) çekme işlemleri son 17 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. 

Bununla doğru orantılı olarak bireysel saklama cüzdanlarına net akışlarda artış yaşandı. 

Akıllı sözleşme cüzdanı Safe, FTX krizinin başlamasından ve geçtiğimiz hafta Salı gününden bu yana 800 milyon doların üstünde net giriş kaydedildiğini bildirdi. 

Merkezi borsalarda meydana gelen net çıkışlara yol açan FTX krizi, ek olarak ölçeklenebilirlik sorunları sebebiyle toplu bir giriş akışını geçici olarak işleyemeyen donanım tabanlı kripto para cüzdanı sağlayıcısı Ledger için de problemler yarattı. 

İlginizi çekebilir: Kripto kredi krizi uzmanlara nazaran kendi kendine saklamanın önemini vurguluyor 

Öte taraftan merkezi borsalara olan yatırımcı itimatı 13 Kasım tarihinde kripto borsası Crypto.com tarafınca Gate.io’ya yanlışlıkla 320 bin ETH gönderilmesiyle bir darbe daha aldı. 

Ethereum boğası ve The Daily Gwei’ye 13 Kasım’da ev sahipliği meydana getiren Anthony Sassano, FTX borsasında meydana gelen çöküşün piyasada bir belirsizliğe yol açtığını belirtti. Bununla beraber Sassano, yatırımcıların varlıklarını merkezi borsalardan bireysel saklama cüzdanlarına geçirme etmeleri mevzusunda uyarıda bulunmuş oldu. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası