Binance CEO’su, Vitalik Buterin’in güvenli CEX fikirleri üzerinde çalışacak

Son bir yıl içinde dev kripto ekosistemlerinde meydana gelen çöküş, kripto para borsalarının hizmet verme şekillerinin tekrardan elden geçirilmesi gerektiğine işaret ediyor. Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, kripto borsalarının istikrarını güvence altına almak için itibari paranın ötesinde Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge (ZK-SNARKs) şeklinde keşifler yapılması gerektiğine inanıyor.  

Vitalik Buterin, Melek yatırımcı Balaji Srinivasan ve Coinbase, Kraken ve Binance şeklinde kripto borsaları ile meydana getirilen bir görüşmenin arkasından, gerektiğinde yatırımcı yükümlülüklerini karşılayabilecek zincir üstü fonların kriptografik kanıtlarının, doğrusu güvenli Merkezi Borsaların (CEX) oluşturulması için bazı seçenek önerilerinde bulunmuş oldu.  

Bu örnekte en iyi senaryo, kripto borsalarının fon sahibinin parasını izinsiz çekmesine izin vermeyen bir sistem olabilir. 

Binance CEO’su Changpeng Zhao, borsalarda tam olarak şeffaflığın sağlanmasında öncülük etmişti. Zhao, Buterin’in tavsiyelerinin önemini kabul ederek şunları belirtti: 

“Vitalik’in yeni fikirleri var. Bunun üzerinde çalışıyoruz.” 

Bununla beraber fon güvenliğini sağlamaya yönelik ilk girişim, ödeme gücü kanıtıydı. Ödeme gücü kanıtı, kripto borsaları, kullananların ve bunlara karşılık gelen varlıklarının bir listesini yayınlar. Ne var ki, gizlilik endişeleri eninde sonunda Merkle Tree tekniğinin ortaya çıkmasını körüklemiş oldu. Merkle Tree ile beraber, mahremiyet sızıntısı endişeleri bir nebze de olsa azaldı. Buterin, Merkle ağacı uygulamasının iç işleyişini açıklarken şu ifadeleri kullandı: 

“Merkle Tree tekniği, temel olarak bir biriki kanı şemasının olabileceği kadar iyidir, eğer amaç yalnızca bir biriki kanıtı elde etmekse. Sadece gizlilik özellikleri hala ideal değil.” 

Netice olarak Buterin bahislerini ZK-SNARK’tan yana oynadı. Buterin, yeni başlayanlar için, varlıklarını Merkle Tree’ye koymalarını ya da ZK-SNARK kullanmalarını tavsiye etti. Sürece hash katmanı eklemek öteki kullananların bakiyesi hakkında detayları daha da maskeleyecektir. 

Buterin ek olarak, kripto para borsalarının itibari paraları tuttuğunu ve sürecin kripto borsalarının itibari para ekosistemi için daha uygun olan itimat modellerine dayanmasını gerektireceğini göz önünde bulundurdu. Bununla beraber Ethereum kurucu ortağı, bu şekilde bir sistemin artılarını ve eksilerini tartarken bir borsanın rezervlerini teyit etmek için varlık kanıtı uygulaması üstüne tartıştı. 

Uzun vadeli çözümler her ne kadar multisig ve toplumsal kurtarma cüzdanlarının dahil edilmesini gerektirecek olsa da Buterin kısa vade için iki alternatife dikkat çekti. Bunlar, aşağıda da gösterildiği suretiyle, gizleme ve gizleme dışı borsalar olarak ikiye ayrıldı. 

Güvenli CEX alternatifleri için iki ayrı kısa vadeli seçenek. Kaynak: hackmd.io (Vitalik Buterin vesilesiyle)

Buterin, “Uzun vade de en azından kripto alanında, tüm borsaların nezaret dışı olmasına daha da yaklaşmayı umuyorum” ifadelerini kullandı. Öteki taraftan minik fonlar için cüzdan kurtarma için oldukça merkezi kurtarma seçenekleri kullanılabilir. 

İlginizi çekebilir: Kripto topluluğu kendi kendine saklamanın risklerine odaklandı 

Vitalik Buterin, 4 Kasım tarihinde Ethereum teknik yol haritasına sıkıdüzen direncini artırmayı ve Ethereum ağının dağıtılmasını amaçlayan yeni bir kilometre taşları kategorisi ekledi. 

https://twitter.com/VitalikButerin/status/1588669782471368704

Güncellenen teknik yol haritası, Scourge’u yeni bir kategori olarak ekliyor ve bunun daha ilkin malum öteki bölümlere (Merge, Surge, Verge, Purge and Splurge) paralel olarak emek vermesi umut ediliyor. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası