Birisi Seth Green’in Sıkılmış Maymununu ve Yeni NFT Şovunun Yıldızını Çaldı

0


Anakart, Mutant Maymunlardan birinin 42.000 dolara çevrildiğini bildirdi. İşlem defterleri, Bored Ape’in dolandırıcı tarafınca, onu 200.000 dolardan fazla bir fiyata satın alan “DarkWing84” olarak malum takma adlı bir koleksiyoncuya da satıldığını gösteriyor. NFT ondan sonra hızla şu anda bulunmuş olduğu “GBE_Vault” adlı bir koleksiyona aktarıldı.

Alston & Bird LLP’de fikri iyelik avukatı Daniel Dubin, mevcut mal sahibi “Seth Green için mesele çıkarmak istiyorsa, muhtemelen yapabilir, zira o şahıs ticari kullanım haklarının sahibi olur” dedi.

Dubin, NFT telif hakkı yasasının “bilhassa çetrefilli bir mevzu” olabileceğini ve hemen hemen mahkemede kontrol edilmeye başlandığını söylemiş oldu. Artan sayıda NFT projesi, sahiplerine çalışmalarını ticari olarak uyarlama hakkı veriyor; bu, marka görünürlüğünü çoğaltmak için yararlı bir strateji oldu, sadece netice olarak bir takım yasal anlaşmazlığı da bununla beraber getirdi. Bored Ape Yacht Club, Bored Ape ürünleri ve türev NFT koleksiyonlarında patlamaya neden olan bu şartları ilk benimseyenlerden biriydi ve bununla birlikte sert telif hakkı davalarına zemin hazırladı.

Görünüşe nazaran, maymununun yeni sahibinin niçin olabileceği sorunların bilincinde olan Green, son birkaç gündür. DarkWing84’te tweet atmak Sıkılmış Maymun’u geri almak için Pazartesi günü onlara yeniden “bunu aramızda çözmeleri” için çağrıda bulunmuş oldu. Bir Green destekçisi, DarkWing84’e bir ENS alanı vasıtasıyla “contactsethgreenontwitter.eth” yazan bir ileti bile gönderdi. DarkWing84’ün, maymunu satın aldıklarında yasadışı yollardan elde edildiğini bilip bilmediği ve BuzzFeed News’den bir tweet’e cevap vermediği belli değil.

Santa Clara Üniversitesi’nde fikri iyelik ve teknoloji hukuku profesörü Eric Goldman, BuzzFeed News’e verdiği demeçte, “Normalde, iyi niyetli alıcılar, sıcak bir ürün bulunduğunu bilmeden bir ürün satın alırlarsa yasal olarak korunurlar” dedi. Sadece çalınan NFT’lerin alıcıları için, bir iyelik zincirini kaydeden blok zinciri, cehaletlerini savunmalarını zorlaştırabilir. Goldman, “çalıntı bir NFT alıp almadıkları ve ödevlerini yapmadıkları mevzusunda fazlaca fazla sual olacak” teorisini ortaya koydu.

Bu öykü yayınlandıktan sonrasında Green, çalınan maymunun şovunun geleceği için ne anlama geldiğine dair iddialara Twitter’dan cevap verdi.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası