BIS, döviz CBDC piyasalarında DeFi uygulamasını test edecek

Internasyonal Ödemeler Bankası (BIS), 2 Kasım’da meydana getirilen yeni bir duyuruya bakılırsa Fransa, Singapur ve İsviçre merkez bankalarıyla beraber blokzinciri teknolojisini araştırmak için “Project Mariana” adlı yeni bir girişime başlamış olacak. Mariana projesinde, döviz piyasalarını ve ödemelerini otomatikleştirmek için merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinin kullanılması planlanıyor.

Proje, İsviçre frangı, euro ve Singapur CBDC’leri arasındaki internasyonal işlemlerin varsayımsal dövizi teşvik etmek için DeFi protokollerinin kullanılmasını içeriyor. Project Mariana’yı oluşturmada rol alan teknolojiler içinde akıllı sözleşmeler ve otomatik piyasa yapıcı protokolleri (AMM)’ler bulunuyor. Araştırmacılar, tokenize edilmiş varlıkların fiyatlarını belirlemek için AMM’lerde havuzlanmış likiditeyi yenilikçi algoritmalarla birleştirmeye çalışıyor ve potansiyel olarak CBDC’ler için bir döviz temeli haline geliyor.

Merkez bankaları tarafınca internasyonal finansal çerçeveyi düzenlemek için oluşturulan organizasyon BIS, mevzu hakkında, “AMM protokolleri, CBDC’lerin internasyonal dövizini kolaylaştıran yeni nesil finansal altyapıların temelini oluşturabilir,” cümlelerini kurdu. BIS inovasyon merkezi başkanı Cecilia Skingsley ise şunları ekledi:

“Bu öncü projeyle birlikte CBDC’ye yönelik çalışmalarımız, DeFi ekosisteminin ümit verici fikirlerinden bazılarını içeren yenilikçi sınırlara doğru aşama kaydediyor. Mariana hem de Innovation Hub Centre’ler içinde ilk işbirliğine de işaret ediyor; ve gelecekte de bundan daha fazlasını görmeyi bekliyoruz.”

BIS ve ortaklık meydana getiren merkez bankaları, bir kavram ispatı sunmak için 2023 ortasını geçici bir tarih olarak belirledi. Finansal kurum, fiyat farklılıkları ve ortak bir düzenleyici çerçevenin olmaması sebebiyle daha ilkin dijital varlıklara şüpheyle yaklaşıyordu. BIS, öteki taraftan da fiat paralarla karşılaştırınca haiz olduğu teknolojik kabiliyetler benzer biçimde özellikleri sebebiyle dağıtılmış defter ağlarının unsurları hakkında pozitif yönde yorum yapmış oldu. BIS’ın kısa sürede hazırladığı bir rapora bakılırsa ise dünya çapındaki merkez bankalarının yüzde 90’ı şu anda CBDC’lerin yararını araştırıyor.

Güncelleme (2 Kasım 20:32): Bu yazı, Bank for International Settlements’ın yazımını ve duyurudan alınan bir alıntıyı düzeltmek için güncellendi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası