BIS stablecoin tartışması: uyumluluk ve gizlilik konularında zıt görüşler – Ledger Insights

0


DeFi ile ilgili bugünkü BIS konferansı esnasında, DeFi ve stablecoin’lerle ilgili panelin mühim bir kısmı uyumluluk ve anonimlik tartışılarak harcandı. Panelde SIX Digital Exchange’in CEO’su David Newns ve eski CLS CEO’su ve şu anki Merkez başkanı David Puth yer aldı.

İtibari para mevduatları ve varlıkları tarafınca desteklenen vesayet amaçlı durağan(durgun) paraların düzenlenmesi hakkında mühim tartışmalar oldu. Düzenleyicilerden bir miktar kimlik gereksinimi potansiyel olarak kartlarda. Sadece, Ether ve bir takım başka varlık tarafınca desteklenen ABD doları cinsinden DAI benzer biçimde velayet dışı bir stabilcoin sınıfı da var.

Clearmatic’ten Robert Sams, Basel Üniversitesi’nden Aleksander Berentsen’e bu gözetimsiz paraların da düzenlenmesi gerekip gerekmediğini sordu. Berentsen, birçoğu akıllı sözleşmeler olduğundan bunun ergonomik olmadığına inanıyor. Bundan dolayı, düzenleyici bir mektuba hitap edecek bir şahıs yada yer yoktur.

“Dünya çapındaki mevcut düzenleyici ortamın oldukca verimsiz bulunduğunu düşünüyorum. Sınır ötesi finansman yapmak o denli maliyetli ki, hakkaten bunun üstesinden gelmenin tek yolunun, gözetimsiz bu stabilcoinlerden birinin bigün o denli büyük olacağı ve bunu görmezden gelemeyeceğiniz bulunduğunu düşünüyorum,” dedi Berentsen. “Ve sonrasında dünya genelinde bir sağduyu düzenleyici çerçeveye uyum sağlamanız gerekiyor.”

Crypto Valley Association’dan Ekaterina Anthony, düzenlemelere karşı birazcık daha azca dirençliydi. Bununla beraber, hala oldukca fazla cevaplanmamış düzenleyici sual olduğundan bazı yargı bölgelerinde stablecoin ihracının eksikliğini gözlemledi.

Blockchain analitiği düzenleyici bir alternatif mi?

Blockchain analitiği mevzusu gündeme getirildi. İşlemler bir blok zincirinde kolayca görüntülenebilir, böylece düzenleyiciler şüpheli işlemlerin geçmişini keşfedebilir.

Sams, Merkezden David Puth’a blok zinciri analitiğinin durağan(durgun) paralar için düzenleyici mecburi izinlere bir alternatif olup olamayacağını sordu. “(Eğer) insanlara giderek daha karmaşık araçlar verirseniz, bu nerede durur? Puth, kim bilir Çin’in dijital yuanına atıfta bulunarak, bugün dünyada bir gözetleme aracı olarak kullanılan dijital bir para birimi var” dedi. “Kesinlikle bunun olduğu bir dünya görmek istemiyoruz.”

“Bence düzenleme, insanlara bu süper araçları vermekten daha iyi rehberlik edecek. Yanlış ellere geçebilirler.” Ve bunun blok zincirinin potansiyelini baltalayacağına inanıyor.

Mevzu, AB düzenleyicilerinin şu anda önerilmiş olduğu, bir kahve için ödeme de dahil olmak suretiyle her bir stabilcoin işlemi için uyumu gerçekleştirmenin kabul edilebilir olup olmadığı mevzusundaki bir münakaşa esnasında gündeme geldi.

Her işlemde AML

Basel Üniversitesi’nden Berentsen, yalnızca açık ve kapalı rampaların kara para aklamayı önleme uyumluluğuna haiz olması gerektiğine inanıyor, bundan dolayı bir stablecoin, cüzdanınızdaki nakit ile aynı şekilde ele alınmalıdır. SDX’ten David Newns, elektronik işlemlerin raporlama eşiklerinden kaçınmak için kolayca oldukca daha ufak işlemlere bölünebildiği smurfing sorununu gündeme getirerek karşı çıktı.

Web 2 nezaret kapitalizminin düzenleyici bir boşlukta iyi mi süzüldüğüne dair sorunları vurgulayarak, düzenlemenin iyi bir şey olabileceğini söylemiş oldu.

Sadece Newns, geleneksel finansın AML ve KYC kavramlarının direkt DeFi üstüne bindirilmesi gerektiğine inanmıyor. Newns, “Bence bu kesinlikle onu öldürmenin bir yolu olacak” dedi. “Ve David’in (Puth of Centre) belirttiği benzer biçimde uygun değil, bu sorunlara potansiyel DeFi çözümleri var.” Puth’un AML ve KYC için merkezi olmayan kimliği kullanma önerisine atıfta bulunuyordu, bu Merkez’in Verite çerçevesiyle üstünde çalmış olduğu bir şey.

Newns sözlerine şu şekilde devam etti: “Düzenleyicilerin yapması ihtiyaç duyulan en mühim şey, geleceğin iyi mi görünebileceği ve çözmemiz ihtiyaç duyulan gelecekteki sorunların neler olabileceği hakkında hakkaten bir düşünce sahibi olmaktır. Hemen sonra, finansal hizmetler sektöründe hayata geçirmeye eğilimli olduğumuz benzer biçimde, yeni olan her şeyi eski bir modele sıkıştırmak yerine, bu tarz şeyleri yenilikçi çözümlerle çözmek.”

Newns, nakit paranın gizliliğine değinerek, “Bugün teklif edilseydi, düzenleyici tarafınca kabul edilmezdi” dedi.

Sadece, suçluların anonimlikten yararlanan tek grup olmadığını gözlemledi. Din ve anonimliğin koruma sağlayabileceği öteki mevzularda dünya genelinde değişik görüşler vardır. Newns, “Hoş olmayan yada toplumsal meselelere oldukca değişik yaklaşımların olduğu rejimler var” dedi.

Stabil paralar: 5 yılda bir trilyon dolar

Oturumun sonunda, Sams panelistlere beş yıl sonrasına ilişkin tahminlerini sordu. Dörtte üçü, bugünün 190 milyar dolarlık yada beş yıl içinde kabaca beş kat gelişme ile karşılaştırıldığında, tüm stabilcoinlerin toplam piyasa değerinin ortalama bir trilyon dolar olacağını tahmin ediyor. Merkezin Puth’ı trilyonlarda olacağını söyleyerek daha iddialı bir tahminde bulunmuş oldu. Bu, USDC ihraççısı Circle’ın USDC’nin piyasa değerinin bugün ile gelecek senenin sonu içinde 4,5 kat artacağını öngören yakın tarihindeki bir raporuyla tutarlı.


Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası