Bitcoin, ethereum fiyatı: Kripto varlıkları neden düşüyor?

0


Kripto varlıklarının yıldırım alımı dalgalı bir sektörü şişirdi – sadece bu hafta yatırımcılar piyasanın “uçurumdan aşağı indiğini” görmüş oldu. İşte neden.

Bitcoin şeklinde kripto varlıklarının yıldırım alımı, son zamanlarda dalgalı bir sektörü kabaca iki trilyon dolarlık bir değere yükseltti.

Yedi gün devam eden çöküş, bu değerden on milyarlarca doları sildi ve piyasada ürkü yarattı.

Bitcoin mavileri

Bitcoin, önde gelen kripto para birimidir ve kıymeti, tüm sektördeki aslan payını oluşturur.

Bu hafta, bir aşamada fiyatı 25.500 ABD Dolarına düştü – geçen yıl Kasım ayındaki üstün dereceli fiyatının yarısından daha azca ve 2020’nin sonunda patlamasından bu yana en düşük değerleme.

Hargreaves Lansdown’dan Susannah Streeter, ABD Federal Rezervi ve öteki merkez bankalarının yeni parasal sıkılaştırma politikalarına atıfta bulunarak, “Aşırı yüksek enflasyon ve ucuz para çağının ansızın sona ermesiyle ilgili korkular, kripto para birimlerini uçurumun kenarına itti” dedi.

Yeni ortamın yatırımcıları “riskli varlıklardan uzaklaşmaya” teşvik ettiğini söylemiş oldu.

Bitcoin, teknoloji şirketlerinde hisse senetleri ile aynı anda kaymaya başladı sadece çöküş, değişken kripto sektöründe daha belirgin oldu.

Hafta süresince üçte bir oranında düşen ikinci en ithalatçı ether de dahil olmak suretiyle öteki birçok madeni para da kıymet yitirdi.

O denli stabil coin değil

En büyük kripto para birimlerinin değişken olmasıyla beraber girişimciler, durağan(durgun) paralar olarak malum kuramsal olarak daha güvenilir bir alternatif buluş etti.

ABD Merkez Bankası’nın Mart ayı tahminine gore ortalama 180 milyar ABD doları değerinde bir piyasa oluşturan bu madeni paralar ABD dolarına yada öteki itibari para birimlerine sabitlendi.

Sadece bu hafta en büyüklerinden kabul edilen terra, dolar kurunu muhteşem bir halde yitirdi ve Cuma günü bir aşamada yalnız 10 sente düştü.

Terra, fiat para birimlerindeki fonlarla desteklenmek yerine, sabitini desteklemek için öteki kripto para birimlerinde karmaşık bir tecim mekanizmasına dayanan bu tür birkaç madeni paradan biridir.

JP Morgan da dahil olmak suretiyle analistler, terra’nın ölüm sarmalının, algoritmalara dayalı stabilcoinlerin yaşayabilirliği hakkında daha geniş sorular ortaya çıkardığı mevzusunda uyardı.

ABD bankası müşterilerine verdiği bir notta, “potansiyel çöküşün” daha geniş anlamda “kripto yatırımcıları arasındaki hissiyatı artırdığını” söylemiş oldu.

Firmalar gıcırdıyor

PayPal’ın 2020’nin sonlarında bitcoin’i kabul etme sonucu, kısmen dijital belirteçlerin bigün potansiyel olarak para birimleri şeklinde işlev görebileceği duygusuyla, kripto varlıklarının değerinde süratli bir yükselişin başlamasına destek oldu.

Sadece kriptoda ödemelerin kapatılması, her insanın bilmiş olduğu şeklinde pahalı, vakit alıcı, enerji aç ve güvenilmez olmaya devam ediyor.

Bununla beraber, kripto firmaları değerlerinin patladığını görmüş oldu – ABD’de lisanslı bir borsa olan ve geçen yıl Nisan ayında New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören Coinbase’den başkası değil.

Hisselerinin her biri bir aşamada 400 dolardan fazla değere sahipti, sadece bu hafta zor bela 50 doları kırıyorlardı.

Volatilite kaçınılmazdır. Coinbase patronu Brian Armstrong Perşembe günü bir blogda yazdı.

“Yalnız öteki tarafa geçeceğimizi biliyorum ve mühim olana odaklanırsak her zamankinden daha kuvvetli çıkacağız: inşa etmek.”

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası