Bitcoin fiyatı %40 düşebilir – Analiz

Piyasalar hâlâ FTX çevresinde gelişen olayların etkisindeyken, Bitcoin (BTC) de 18 Kasım’da 17 bin dolardan yeni bir ret görmüş oldu.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

BTC, 12.000 doları hedef seçti

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan verilere bakılırsa BTC/USD, bugün de ortalama bir haftadır devam ettirdiği trendi sürdürdü ve 17 bin dolar seviyesini desteğe çeviremedi.

Büyük altcoinler şeklinde Bitcoin de FTX krizi ve bunun çeşitli kripto işletmeleri üstündeki zincirleme etkilerine maruz kaldı.

Alım satım şirketi QCP Capital, gün içinde Telegram kanalı abonelerine yapmış olduğu paylaşımda, “Kripto varlıklarındaki bu düşük performans, belirsizliğin büyük bir kısmı ortadan kalkana kadar devam edecek, ve bu belirsizliğin ortadan kalkması da muhtemelen yeni senenin başlangıcına yakın olacak,” ifadelerini kulandı.

QCP, kapsamlı bir piyasa özetinde hem Bitcoin hem de Ether (ETH)’nin fiyat tahminlerinin, artık FTX olaylarının tesirini yansıtmak için düşüş yönünde olması icap ettiğini yazdı.

Haziran ayındaki Elliott Wave teorisine dayanan bir tahmin güncellemesi, BTC/USD’nin artık 12 bin dolar ve ETH/USD’nin ise 800 doları hedef aldığını doğruladı.

Gönderide, “Ek olarak kripto piyasaları, 2017 zirvesinden bu yana emtialara benzer şekilde işlem görüyor,” ifadeleri kullanıldı.

“Dolayısıyla, yeni yılda yeni düşük seviyelerle birlikte bu tür potansiyel fiyat hareketleri, önceki ayı piyasası satışlarının özelliği olacak.”

Paylaşılan grafikte ise kriptonun düşük performansı yardımıyla aralarındaki korelasyonun sarsılmasıyla birlikte kasım ayındaki kripto ve hisse senetleri arasındaki farklılığın altı çizildi.

BTC/USD, ETH/USD ve S&P 500 karşılaştırmalı grafik. Kaynak: QCP Capital

Popüler trader ve analist Cantering Clark, riskli varlıklardaki mevcut ayı piyasasının küresel mali krizi öykünmek etmesi durumunda ciddi kayıpların gerçekleşme ihtimali olduğuna dikkat çekti.

Analist, paylaşmış olduğu tweet’te, “Lehman’ın iflası, 2008 mali krizinin zirve noktasıydı. Niteliksel olarak en düşük unsurdu, sadece piyasa durakladı ve arkasından yüzde 40 gerilemeye doğru ilerledi,” ifadelerini kullandı. 

“Asla asla demeyin ve tedbiri elden bırakmayın.”

S&P 500 açıklamalı grafik. Kaynak: Cantering Clark/Twitter

Cointelegraph’ın da bildirdiği şeklinde, 13.500 dolar seviyesi de Bitcoin için popüler bir aşağı yönlü hedef haline geldi.

Kripto piyasası toplam hacmi düşüşte

QCP ek olarak hem merkezi (CEX) hem de merkeziyetsiz (DEX) borsalarda azalan hacimler ve açık faiz (OI) ile ilgili endişelerini dile getirdi.

İlginizi Çekebilir: FTX krizinin arkasından borsaların Bitcoin rezervi eridi

QCP, “Şimdiye kadar en oldukca CEX türev borsa hacimleri etkilendi. Kombine vadeli işlemler OI, şimdilerde 2021 öncesi seviyelere geri döndü, bu da sektör için geriye doğru atılan büyük bir adım,” ifadelerini kullandı.

Bitcoin vadeli işlemleri açık faiz grafiği. Kaynak: QCP Sermayesi

DEX’ler mevzusundaki verilerin, “tüm kripto pastasının büyük seviyede kesildiğini” ima ettiğini söylemiş oldu.

Paylaşılan gönderideki, “Genel DeFi TVL şu anda geçen senenin zirvesinin 1/4’ünden daha azca!” ifadeleri, açıklayıcı grafiklerin yanında durumu özetledi.

“En fazla kazanması beklenen DEX’ler bile, FTX sonrası yapılması ihtiyaç duyulan tüm acil durum token/stablecoinler/zincir swap’lerine karşın hacimlerin yalnızca temmuz/ağustos seviyelerine yükseldiğini görmüş oldu.”

DEX hacimleri grafiği. Kaynak: QCP Capital

Cointelegraph, bu sayfadaki hiçbir içinde ne olduğu yada ürünü onaylamamaktadır. Size elde edebileceğimiz tüm mühim detayları sağlamayı amaçlamakla beraber, okuyucular şirketle ilgili herhangi bir işlem yapmadan ilkin kendi araştırmalarını yapmalı ve kararlarının tüm sorumluluğunu taşımalıdır. Bu yazı yatırım tavsiyesi olarak kabul edilemez.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası