“Bitcoin, FTX ile aynı kefeye konmamalı”

Kripto borsası FTX’te meydana gelen kriz, piyasaya zarar vermekle kalmadı, aynı zamanda yatırımcıların piyasaya olan itimatını kırdı. Bununla beraber, Changpeng Zhao (CZ) ve El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele de dahil olmak suretiyle deneyimli kripto girişimcileri ve destekçileri, finansal özgürlük vizyonlarını ilerletmeye devam ederken yatırımcıların itimatını geri kazanmaya çalışıyor. 

El salvador’da Bitcoin’in (BTC) benimsenmesinde en büyük görevi üstüne alan şahıs Nayib Bukele idi. Kripto piyasasında çöküşler yaşanırken gene de Bitcoin satın almaya devam eden Bukele, pek oldukca şahıs tarafınca tepki almıştı. Bununla beraber El Salvador Başkanı, FTX krizine atıfta bulunarak Bitcoin’in değişik bulunduğunu altını çizdi. 

Bukele, Bitcoin protokolünün iç işleyişini açıklayarak “Bitcoin, FTX’in tam tersidir” ifadelerini kullandı. Bitcoin’in teknik dokümanı ise, güvenilir olmayan bir finansal sistem elde etme mevzusunda değişmez bir Peer-to-peer (eşler arası) ağın önemini vurgulamaktadır. 

Bitcoin’in teknik araştırma dokümanından bir alıntı. Kaynak: bitcoin.org

Nayib Bukele, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ve Bernie Madoff da dahil olmak suretiyle öteki finansal dolandırıcılara göndermede bulunurken, Bitcoin protokolünün bu biçim fena oyuncuları finansal suistimallerden koruduğuna dikkat çekti ve ekledi: 

“Kimileri anlıyor, kimileri anlamıyor. Yolun hala başındayız.” 

Öte taraftan Bukele’nin Bitcoin’i destekleyen mesajı, Bitcoin’in 21 milyonluk sınırı olan bir piyasa değerine haiz bulunduğunu ve bu da onu haiz olunması hakkaten ender bir küresel varlık haline getirdiğini yineledi. Kripto topluluğunun büyük bir çoğunluğu ise, Bukele’nin bu durumu hakkaten özümsediğini altını çizdi. 

ABD meclis üyesi Brad Sherman ise, ülkede kriptolara ilişkin yasa mevzuatlarının devamlı olarak ertelenmesi mevzusunda milyarder kripto kardeşleri suçladı. 

Meclis üyesi Sherman, “SEC’in kripto endüstrisinin etkinlik gösterdiği düzenleyici gri alana son vermek için emin adımlar atmasının artık her zamankinden daha mühim olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası