Bitcoin İşlemleri Neden Bu Kadar Uzun Sürüyor?

0


Bitcoin şu anda dünyanın en popüler ve kıymetli kripto para birimi olarak duruyor ve bu kısa sürede değişecek şeklinde görünmüyor. Sadece Bitcoin ağında, kullanıcılar için sinir bozucu olan ve en yaygın olanlardan biri işlem süreleri olan kusurlar var. Bitcoin’in işlem süreleri inanılmaz derecede yüksek olabilir, sadece durum niçin bu şekilde? Bitcoin işlem sürelerini artıran faktörler nedir?

GÜNÜN YAPILAN VİDEOSU

Bitcoin İşlem ve Onay Süreleri

Bitcoin’in hızlarını etkileyen faktörlere geçmeden ilkin, işlem ve onay süreleri arasındaki farkı anladığımızdan güvenli olalım.

Herhangi bir işlemin onay süresi, gönderildikten sonrasında ağ tarafınca kaydedilmesinin ne kadar sürdüğünü ifade eder. Tek bir Bitcoin işlemi, işlemin geri çevrilmesini yada iptal edilmesini önlemek için doğrulama sürecinde bir takım onay aşamasından geçmelidir. Tek bir Bitcoin işleminin tam olarak işlenmesi için minimum altı onay gerekir, daha büyük işlemler çoğu zaman daha çok onay gerektirir, bu yüzden daha çok vakit alır.

Tüm onay aşamaları geçtikten sonrasında işlem tam olarak tamamlanabilir. Bu işlem zamanı. Bitcoin’in onaylanma ve işlem süreleri günden güne büyük seviyede değişmektedir. Bigün işleminiz on dakika içinde gerçekleşecek fakat bu sefer bir saatten fazla sürebiliyor. Peki, durum tam olarak niçin bu şekilde?

Bitcoin İşlemlerinin Hızını Ne Etkisinde bırakır?

Ölçeklenebilirlik Sorunları

Bitcoin ağı hakkında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan fazlaca mühim bir şey, ölçeklenebilirlik sınırlamalarından muzdarip olmasıdır. Ölçeklenebilirlik, ağın daha büyük bir kullanıcı tabanına ve dolayısıyla daha büyük bir işlem yüküne uyum sağlama kabiliyetini ifade eder. Tek bir Bitcoin bloğu kuramsal olarak 4MB’a kadar kapasiteye haizdir. Bununla beraber, bir çok Bitcoin bloğu ortalama 1MB-1.5MB boyutundadır (2017 değişikliğinden önceki orijinal limit) ve öteki popüler kripto para birimleri tarafınca kullanılan bloklar kadar fazlaca işlem depolayamaz.

Şu anda, averaj Bitcoin bloğu 1.500 ila 2.500 içinde işlem barındırıyor, sadece devasa kullanıcı talebine bakılırsa hala kafi değil. Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, Bitcoin’in bir hard fork’u olan Bitcoin Cash’in blok boyutu 32MB’dir, doğrusu Bitcoin’den fazlaca daha çok işlem tutabilir ve bu yüzden mühim seviyede daha düşük işlem süresi ve tutarına haizdir.

Bu, büyük oranda Bitcoin işlemlerinin mempool olarak malum şeye takıldığı anlamına gelir. Mempool’u bekleyen işlemler için bir tür bekleme odası olarak düşünebilirsiniz. Eğer bir işlem geçerli ise mempool’a gönderilir ve burada bir bloğa dahil edilmeyi bekler ve sonuçlandırılır. Sadece Bitcoin ağına yerleştirilen işlem talebi artık devasa yükseklikte olduğundan, mempool tipik olarak işlem trafiğiyle tıkanır ve daha uzun gecikmelere niçin olur.

Problem o denli yaygın ki, Bitcoin ölçeklenebilirlik kısıtlamaları ile iyi biliniyor. Birçok Bitcoin sahibi, ağın ölçeklenebilirliğini ele alınması ihtiyaç duyulan bir şey olarak görüyor (bunu hemen sonra tartışacağız).

Ağ Yükü

Bitcoin nispeten minik bir kripto olsaydı, ölçeklenebilirlik neredeyse bir kaygı deposu olmazdı. Sadece, Bitcoin fazlaca popüler olduğundan ağ, günlük yüz binlerce işlemi ve yılda on milyonlarca işlemi işler. İşlem yükü devasa yükseklikte olduğundan, bu tarz şeyleri doğrulamak için çalışan madenciler savaşım etmeye başlıyor. Ne yazık ki, bu bununla birlikte Bitcoin işlem ücretlerinde de bir artışa yol açtı ve bu da BTC sahipleri tarafınca hissedilen hayal kırıklığını arttırdı.


Bitcoin, işlem sürelerini ve ücretlerini azaltmak için Lightning Network olarak malum ikinci bir katman çözümü kullandı. Bireyler, dijital ödeme kanalları vesilesiyle direkt cüzdanları içinde zincir dışı işlemler gerçekleştirerek ücretlerden kaçınmak için Lightning Network’ü kullanabilirler. Bu bununla birlikte işlem yükü açısından Bitcoin blok zincirinden birazcık ısı alır.

Lightning Network ölçeklenebilir ve ağ üyeleri için kullanılabilir olsa da, Bitcoin’in uzun işlem sürelerini azaltmak için her şeyi kapsayan bir çözüm değildir. Yalnızca ödeme kanalı manipülasyonu kanalıyla siber saldırılara açık olmakla kalmaz, kullanıcılara ödeme yayınlarını açıp kapatmak için para harcar.

İşlem ücretleri

Ağ yükü ve ölçeklenebilirlik sınırlamalarının yanı sıra ücretler de Bitcoin’in işlem dönemlerinde ayrılmaz bir rol oynamaktadır. Bir Bitcoin işlemi yaptığınızda, mümkün olan en düşük tutarı seçme seçeneğiniz vardır. Maliyetleri bu şekilde azaltmak kağıt üstünde mantıklı gelse de, en düşük tutarı seçmek madenciler için düşük önceliğe haiz olmanızı elde edecektir.

Yeni bloklar oluşturmaktan ve doğrulamaktan görevli olan Bitcoin madencileri, emek harcamaları için kullananların işlem ücretlerinde ödeme alırlar. Madenciler hemen sonra karşılaşacakları herhangi bir işlemi doğrulamaya zorlanmazlar. Aksine, bir madenci en düşük tutarı olan bir işlem görürse, onu işlemeye fazlaca istekli olmayacak şundan dolayı finansal olarak onlar için fazla bir şey yok.

Bu nedenle bazı Bitcoin kullanıcıları devasa yükseklikte ücretler ödüyor. Kimi zaman bir tüccarın mümkün olmasıyla birlikte acele bir işleme ihtiyacı olabilir ve bir saatten fazla sürebilecek bir doğrulamayı bekleyecek zamanı yoktur. Bu nedenle, madencileri işlemlerini daha kısa sürede gerçekleştirmeye teşvik etmiş olduğu için daha yüksek bir ücret ödeyebilenler çoğu zaman yapar.

Birazcık adaletsiz görünebilir, sadece Bitcoin topluluğunda madencilerin blokları doğrulamak ve ağı güvenli ve merkezi olmayan tutmak için mühim oranda informasyon işlem gücü harcanması gerektiğine dair bir kabul var. Bitcoin madencileri (yada düğümleri) ekipmanlarını 7/24 esasına bakılırsa çalıştırır, bu yüzden işletmek için elektriğe iyi bir miktar yatırım yaptıklarını söylemek güvenlidir. Bunun da ötesinde, en düşük tutarı seçtiyseniz, işleminizin mempool’da sonsuza kadar kalmayacağını ihmal etmeyin. Bir tek sonuçlandırılması daha uzun sürecektir.

Bitcoin işlem sürelerinden bıktıysanız, işleminizin işlenmesi için geçen süreyi hızlandırmak için bir hızlandırıcı kullanabilirsiniz. Bunlar, madencilere esasen beklemede bulunduğunu hatırlatmak için işleminizi tekrardan yayınlamanıza izin verir ve çoğu zaman bunu yapmak için bir ücret ister. Sadece hızlandırıcılar daha düşük bir işlem süresini güvence etmez ve birçok hızlandırıcı internet sayfası dolandırıcıdır, bu yüzden riskli bir girişimdir.

Bitcoin’in İşlem Süreleri Artmaya Devam Edecek mi?

Bitcoin geliştiricileri ağın yüksek işlem sürelerini ve ücretlerini düşürmek için çalışırken, Bitcoin blok zincirine devamlı artan talep gelecekte daha yüksek ücretlere ve bekleme sürelerine niçin olabilir.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası