Bitcoin Neden Enerji Kullanıyor?

0


Özet: Bitcoin, enerjiyi kullanarak dünyadaki hepimiz için parasız ve adil bir halde para basabilir.


Bitcoin eleştirmenleri için kolay bir on yıl olmadı.

Bitcoin’in bir balon, sıfıra düşmeye mahkum değersiz bir dijital biblo bulunduğunu uzun uzadıya tartıştıktan sonrasında, gözlemciler eleştiride kısa sürede bir değişim fark edecekler. Son zamanlarda, Bitcoin’in fazlaca başarı göstermiş olduğu ve başarısının çevresel bir felaketi mecburi kılacağı suçlaması ortaya çıktı.

Kendim de eski bir Bitcoin şüphecisi, duygu ile sempati duyabilirim. Hükümetler, Wall Street yada Silikon Vadisi şeklinde kurumlara olan güvenin düşük olduğu bir zamanda, Bitcoin’in enerji kullanımının cemiyet için bir yarar olduğu iddialarını eleştirmek kolaydır.

Ne olursa olsun, konuşulmayan netice açıktır: Bitcoin yatırımcılarının kişisel kazanç için enerji kullanımının tesiri hakkında yalan söylediğine dair yaygın bir idrak var.

Gene de, bu yazarın inancı, Bitcoin hakkında argümanların her iki taraftaki iddiaların sadık bir incelemesine dayandırılması gerektiğidir ve bu yazı daha iyi, daha adil bir para sisteminin potansiyeline açık fikirli olanlar içindir. yazılmış.

Sonuçta, tartışmayı takip eden biri için, Bitcoin’in enerji kullanımının miktarını yada bu enerji kullanımının niçin haklı bulunduğunun ahlakını değerlendirmeye odaklanan argümanlar, temel suali tam olarak kesmiyor.

Hükümet etkisinden bağımsız bir para olarak kıymetini anlamadan Bitcoin’in fiyatını tartışmak olanaksız olduğu şeklinde, bu şekilde bir paranın işletilmesi için enerjinin niçin lüzumlu bulunduğunu öğrenmeden Bitcoin’in enerji kullanımını değerlendirmek de imkansızdır.

Yanlış anlaşılmasın, aksi iddialara karşın, Bitcoin’in emek vermesi için enerji fazlaca önemlidir.

Bitcoin enerji kullanmasaydı, tasarımı mevcut hükümet paralarına nazaran yarar sağlamaz ve uygulanabilir bir alternatif sağlamada başarısız olur.

Itimat Oluşturma

Bitcoin’de yeniyseniz, Bitcoin’in hem parayı ekonomisinde adil bir halde dağıtmak hem de işlem geçmişini güvence altına almak için enerji kullandığını bilmiyor olabilirsiniz. Hakikaten de, Bitcoin’in ana icadı olan bu sistemdir ve dijital parasının küresel olarak kabul edilmesini elde eden şey, daha ilkin ötekiler başarısız oldu.

Sonuçta Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i piyasaya sürdüğünde yeni bir para yaratmayı başaramadığını kabul etmeliyiz. Bunun yerine, kıt veriler gösteren deneysel bir yazılım başlattı. Bununla beraber, Bitcoin ihracını enerji piyasasına bağlayarak, bitcoinler adil ve geniş çapta dağıtıldı. Bitcoinler adil ve geniş çapta dağıtıldığından, kullanıcıları onları para olarak değerlendirmeye başlayabildi.

Aslen, Bitcoin’in operasyonunun ilk senesinde, bitcoinlerin herhangi bir fiyatı yoktu. Yeni Bitcoin ihracı için rekabet etmek isteyen kullananların, bunun yerine, bitcoin elde etmek için elektrik ve data işlem kaynaklarını kullanmaları gerekiyordu. Bu şekilde, bu ilk kullananların hakikaten zararına bitcoin almak için para harcadıkları iddia edilebilir.

Nakamoto, bilgisayarları çalıştırarak ve onları oluşturmak için ihtiyaç duyulan elektriği ödeyerek bitcoinlerini tam olarak bu şekilde aldı. Nakamoto bunu, o sırada öteki kullananların kıymet vermek yada kullanmak için hiçbir sebebi olmayan yeni parasına itimat aşılamak için yapmış oldu.

Zaman içinde Nakamoto’nun sistemi başarı göstermiş oldu. Kullanıcılar, bitcoinler için bir piyasa fiyatı belirledi, borsalar kurdu ve başlattı ve canlı bir döngüsel iktisat yarattı. Bitcoin’in büyük bir buluş olarak görülebilmesinin ve niçin özgür piyasanın Bitcoin parası olarak kabul edildiğinin tartışılabilmesinin sebebi bu kendiliğinden para kazanmadır.

Tüm kripto para birimlerinin bu tür bir modeli uygulayabileceğini, kodu yayınlayabileceğini ve kullananların açık bir kurallar dizisi izleyerek verdikleri para için rekabet etmelerini sağlayabileceğini belirtmekte yarar var.

Sadece pratikte alternatif kripto para birimleri bunu yapmaz. Bunun yerine, yeni para birimlerini yatırımcılara, içeriden öğrenenlere ve projeye katkıda bulunanlara verirler ve çoğu zaman halka açılmadan ilkin evvel belirlenmiş bir fiyattan satarlar.

Bitcoin, enerjiyi kullanarak bu önyükleme probleminden kaçınabildi ve parasının net bir takım kuralı takip edebilen her insana adil bir halde verilmesini sağlamış oldu.

İstikrarın Korunması

Bitcoin, enerjiyi kullanarak bu sürecin iki mühim yönünü de kodun haricinde tutmayı başardı. Birincisi, bitcoinler için rekabet etmek için ihtiyaç duyulan ekipmanın maliyeti ve ikincisi, bu makineleri çalıştırmak için elektriğin maliyeti.

En önemlisi, bu gereksinimlere geliştiricileri değil, Bitcoin kullanıcıları tarafınca karar verilir.

Hakikaten de, süre içinde Bitcoin ihracı için piyasada büyük değişimler gözlemledik. Bitcoin’in ilk günlerinde, kullanıcılar bir tek azca oranda elektrik kullanarak bir tek bir dizüstü bilgisayar yada oyun bilgisayarı çalıştırarak yeni çıkarılan bitcoinler için rekabet edebiliyorlardı.

Bugün, yeni çıkarılan bitcoinler için rekabet edebilmek için, güvenilir bir ucuz güç ve bolca enerji deposu olduğundan hususi donanıma gerekseme vardır. Bu geçiş, Bitcoin’in iyi mi yada niçin enerji kullandığını anlamayanları naturel olarak şaşırttı.

Sadece en önemlisi, bu değişikliğe yada bu gereksinimlerin fiyatına tek bir şahıs yada kullanıcı grubu karar vermedi. Aksine, yeni Bitcoin ihracı için rekabet zaman içinde daha rekabetçi hale geldikçe, bu maliyetler basitçe arttı. Daha çok insan yeni bitcoinler için rekabet etmek için enerji harcamaya başladıkça, rekabet verimliliği zorladı ve rekabet edemeyenleri zorladı.

Bu, enerji kullanmayan kripto para birimlerinin ihracıyla keskin bir karşıtlık oluşturuyor. Bu tür ağlar birçok isimle anılır (bunlar içinde hisse ispatı yada devredilmiş hisse ispatı). Sadece, enerji kullanmadıkları için bu kripto para birimleri, çıkardıkları para birimini dağıtmak için başka bir yola gerekseme duyarlar.

Pratikte bu, kullananların parayı talep etmek için karşılaması ihtiyaç duyulan belirli gereksinimleri belirlemeleri gerektiği anlamına gelir.

Mesela, Proof-of-Stake ağlarında yeni para basımı için rekabet etmek için, kullananların çoğu zaman ilkin paranın belirli bir miktarına haiz olmaları yada bu tarz şeyleri kilitlemeleri gerekir. Bundan dolayı, kod tarafınca belirlenebilecek belirli donanım gereksinimlerini de karşılamaları gerekiyor mu?

Ethereum’un hisse kanıtına planlı geçişinden sonrasında, protokol hakikaten daha azca enerji kullanacak. Bununla beraber, para ihracı için rekabet edenlerin minimum 32 ETH’ye (bugünkü fiyatlarla ortalama 100.000 $) haiz olmasını gerektirecek.

Daha da önemlisi, hemen sonra çıkarılan yeni paradan hisse alabilecek olan ve gelecekte bu tür değişimleri etkileyebilecek olanlar yalnızca bu yatırım için ödeme yapabilen kullanıcılardır.

Buna karşılık, Bitcoin kullanıcılarının para ihracı için rekabet etmek için Bitcoin satın almasına gerek kalmamıştır. Daha da önemlisi, yeni ekipmana erişemezlerse yada ucuz elektrik üretemezlerse, bunu yapma kabiliyetlerine erişimlerini kaybedebilirler.

Bu, yeni Bitcoin ihracı için rekabet edebilecek şirketlerde yüksek bir tarihsel ciro gördüğümüz anlamına geliyor. Para basımının zenginlik ve mülkiyete dayalı olduğu modellerde de aynı şeyi görüp göremeyeceğimiz en iyi ihtimalle belirsizdir.

Güvenliğin Sağlanması

Son olarak, Bitcoin savunucularının Bitcoin hakkında “güvenilmez para” olarak bahsettiğini yada geleneksel itibari para sisteminden “güvenilir” olarak bahsettiklerini duyabilirsiniz.

Hakikaten de, Bitcoin’in güvenilmez olarak kabul edilmesinin birçok sebebi vardır. Bu, kodun kendisiyle adım atar. Adım atmak için, kullanıcılar kodu özgürce derleyebilir (doğrusu geliştiricilerine güvenmeleri gerekmez) ve kodu çalıştırırken öteki kullananların kurallara uyduklarını doğrulayabilirler (doğrusu öteki kullanıcılara güvenmeleri gerekmez) .

Ek olarak Bitcoin’lerini tutması için hiç kimseye güvenmeleri gerekmez (bunun yerine paralarının hususi anahtarlarını güvenli bir halde saklayabilecekleri herhangi bir yerde tutabilirler).

Bu, kullananların dolaşımda olan kaç ABD doları şeklinde temel gerçekleri bilmek için ABD Federal Rezervi şeklinde kurumların kamuya açık raporlama istatistiklerine güvenmeleri ve politikacılara ekonominin bu taraflarını şu şekilde sürdürmeleri için güvenmeleri gerektiği ABD doları sistemiyle çelişir. kişisel yada ticari refahlarını teşvik eder.

Aynı şekilde, fiat ekosisteminde yeni para basıldığında, daima yeni parayı ödünç vermek ve dolaşıma sokmak için finansal kurumlarla çalışan siyaset yapıcıların talebi üstüne gerçekleşir. Enerji kullanmayan blok zincirlerinde olduğu şeklinde, mevcut ana para ve etkiye dayalı olarak yeni para verilir.

Bu süreçte, herhangi bir sayıda paydaş diğerlerine nazaran avantajlı olabilir.

Gene tersine, Bitcoin enerji kullandığı için, enerji üretebilen hepimiz protokol tarafınca verilen yeni para için rekabet edebilir. Bu, bir enerji kaynağına erişimi olan her insanın – bir rüzgar çiftliği yada aksi takdirde alevlenebilecek bir naturel gaz olsun – bu enerjiyi yeni bitcoinler için rekabete yönlendirebileceği anlamına gelir.

Kullananların yeni bitcoinler için rekabet etmek için belirli bir tür enerjiyi kullanıp kullanmadığına dair herhangi bir coğrafi gereklilik yada zorunluluk yoktur.

Bu rekabette para direkt bir rol oynamadığından, büyük kurumlar minik kuruluşlar üstünde yarar sağlamaz ve alamaz. İlgili büyük şirketlerin varlığına dikkat çeken eleştirmenler olsa da, bu firmalar kod yada kuralları üstünde hususi bir ayrıcalığa haiz değiller.

Bitcoin’in ademi merkeziyetçiliği için madencilik dağıtımının lüzumlu olduğu yanılgısı, başka bir yazının çürütülmesini gerektirecek başka bir yanlış isimdir. Bitcoin tarihinin gösterdiği şeklinde, kodu güvenli hale getiren yazılımı çalıştıran kullanıcılardır.

Bitcoin’in enerji kullanımı, işlemler için mühim bir işlev sağlar, yaptıkları kümülatif hesaplama, defterin kendisini tekrardan yazmayı fazlaca maliyetli hale getirir. Sadece basitçe söylemek gerekirse, Bitcoin madencileri kuralları koymuyor, onlara uyuyorlar.

Bununla beraber, gerçek şu ki, hepimiz madenci olabilir ve minik ev madenciliği platformlarının operatörlerine bile yeni bitcoinler verildi. birkaç USB çubuğundan oluşan bir koleksiyon bu geçen yıl kadar kısa sürede.

Daha Büyük İyiliğin Ardında

Bitcoin, iddialı bir hedefe ulaşmak isteyen karmaşık bir dağıtılmış sistemdir ve enerji kullanımı bu sistemin temelidir ve o şekilde kalacaktır. Bununla beraber, bu sistemin niçin var olduğu ve Bitcoin’in neye alternatif olduğu mevzusunda net olmak önemlidir.

Netice olarak Bitcoin, yaş, ırk yada coğrafi konum ne olursa olsun dünyadaki her insanın para basımı için rekabet etmesine olanak tanır ve verdiği paraya herhangi bir hükümet yada kurum tarafınca kolayca el konulamaz, el konulamaz yada kıymeti düşürülemez.

Bundan dolayı Bitcoin, kullanıcılar içinde engellerin olduğu ve adil para basımı için serbestçe rekabet etme kabiliyetinin olduğu herhangi bir sisteme bir alternatiftir.

Bu tanımla donanmış olarak, enerji kullanımının Bitcoin’in yalnızca mevcut hükümet paralarına bir alternatif değil, hem de enerji kullanmayan blok zincirleri olmasına ve bunun yerine mevcut paramızın dayandığı hiyerarşileri tekrardan yaratmasına izin verdiğini açıkça görebiliriz.

Bu argüman kabul edildiğinde, bu yazının amacı Bitcoin’in çevresel kaygılarını tamamen reddetmek değildir.

Bitcoin’in savunucuları olarak, yeni bitcoinler için rekabet etmek için enerji kullanan şirketlerin bunu mevcut enerji şebekesinin ve çevremizin yararına yapmasını sağlamak için hala çaba göstermeliyiz.

Bununla beraber, yalnızca Bitcoin’in enerji kullanımını kabul ederek, enerjiyi daha iyi için kullanmanın ve kullanmanın yeni yollarını bulmaya ve Bitcoin’in daha çok benimsenmesine yönelik çalışmaya başlayabiliriz.

Pete Rizzo, gelecek hafta dünyanın en büyük Bitcoin konferansında konuşacak – biletlerini buradan al.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası