Bitcoin Şantajcıları Babamın E-Ticaret Hesabından 25.000 Dolar Çalmaya Çalıştı

0


Westend61/Getty Images

Bu hikayenin bir parçası Şu demek oluyor ki Para (buradan abone olun)CNET Editor at Large and So Money podcast sunucusu Farnoosh Torabi tarafınca yönetilen, finansal güçlendirme ve tavsiyeye adanmış çevrimiçi bir topluluk.

“Bitcoin şantajcısı” nedir? Bu, Federal Tecim Komisyonu’nun ABD’ye atadığı bir unvandır. web korsanları paraya el koymakla tehdit eden yada bir miktar para almadıkça birinin kişisel hayatıyla ilgili hoş olmayan ayrıntıları ifşa eden bitcoin. Medya, bu fena oyuncuları, aşağıdaki benzer biçimde büyük şirketleri hackledikten sonrasında milyonlarca bitcoin talep ettiklerinde örtbas etme eğilimindeyken, Koloni Boru Hattıbununla beraber babam benzer biçimde gündelik tüketicileri de hedefliyorlar.

İşte babamın davasında her şey bu şekilde gelişti. Bilhassa, E-Ticaret hesabından Apple hissesine yapmış olduğu tüm yatırımın satıldığını söyleyen bir push mesajıydı. Bu şekilde bir satış talebinde bulunmamıştı, sadece hesabına giriş yaptığında korkuları doğrulandı: Hafta sonu biri hesabına girdi ve Pazartesi sabahı Apple hissesine satış emri verdi.

Şimdi, bir hisse senedi sattığınızda, işlenmesi çoğu zaman birkaç iş günü sürer. Tasfiye edilen hisse senedinden gelen nakit hesabınızda görünür ve bu aşamada onu harici bir banka hesabına aktarabilirsiniz. Talih eseri babamın hesabındaki işlem öğrendiğinde hala beklemedeydi ve bilgisayar korsanı parayı havale etmek için hemen hemen bir hesap bağlamamıştı. Babam derhal E-Ticaret’i aradı ve şirket işlemi iptal edebildi.

Sonrasında bazı acayip e-postalar geldi. Dolandırıcı, gün süresince babama hesabını hacklediğini ve daha fazlasını istediğini ima eden birden fazla e-posta gönderdi. “Özür dilerim…” dediler. “Amazon’a ve bazı bankalarınıza erişimim var. Yönlendirme numaranız ve banka hesap numaranız bende. [your money] iyi yol. Ya bana bitcoin olarak 5000$ ödeme yapmış olursanız. Mühim banka verilerinizi satmayacağıma söz veriyorum.”

FTC, hayatınızı ihlal etmeme karşılığında bitcoin talep eden bu tür mesajların bulunduğunu söylüyor. sayıları artıyor. Yenilmekten kaçınmak için bugün atabileceğiniz bazı adımlar var.

Gizyazı isteyen e-postalara yada metinlere asla cevap vermeyin

Dolandırıcıların kişisel informasyon isteyen, görünüşte yasal mesajlar gönderilmiş olduğu bu kimlik avı dolandırıcılıkları, çoğu zaman finansal dolandırıcılık. Bankanızdan, IRS’den yada başka bir kurumdan, hesabınızla ilgili mühim bir mesajı almak için bir bağlantıya tıklamanızı ve şifrenizi yada giriş bilgilerinizi güncellemenizi isteyen bir e-posta alabilirsiniz. Gönderenin meşruiyetini doğrulamak için gönderenin e-posta adresini ve tüm bağlantıları denetim ettiğinizden güvenli olun. IRS yada bankanız sizden mühim bilgilere gereksinim duyarsa, muhtemelen e-posta yada kısa bildiri göndermezler.

Babamın durumunda, “Amazon”dan, yakın tarihindeki bir siparişin ayrıntılarını güncellemesini isteyen bir e-postayı hatırladı. Siparişi tanımamıştı fakat aynı hesabı paylaştıkları için annemin vermiş olması icap ettiğini düşündü. E-postaya tıkladığında, kullanıcı adını ve şifresini girmesi istendi. Maalesef yapmış oldu.

Birden oldukca benzersiz şifrenizi tertipli olarak güncelleyin

ve güvenli ol aynısını kullanmayın çeşitli hesaplar için Babamın Amazon kullanıcı adı ve şifresi, E-Ticaret için kullandığı ile aynıydı. Artık tüm hesapları için benzersiz parolalar yapmaya ve depolamaya destek olan bir parola yöneticisi kullanıyor. Sevdiğimiz bazı gizyazı yöneticileri CNET, LastPass ve Bitwarden’ı ihtiva eder.

Mümkün olduğunda 2FA’yı tercih edin

Babam ek olarak bitcoin şantajcısının E-Ticaret hesabına kaydolmadığı için sonunda erişebildiğine inanıyor. iki faktörlü kimlik doğrulama. Bu, oturum açtığınızda, sitenin, çoğu zaman hesap sahibine, oturum açma girişimini doğrulamak ve erişim elde etmek için kullanabilecekleri bir kod içeren bir metin mesajı göndererek, oturum açma yetkisi vermek için ikinci bir adıma gereksinim duyacağı anlamına gelir.

Finans kurumlarınızı arayın

Hesabınızın saldırıya uğradığını düşünüyorsanız yada potansiyel bir kullanıcıdan şifreli e-postalar alırsanız bitcoin şantajcıları, finans kurumlarınıza danışın. Babamın ilk içgüdüsü E-Ticaret’i aramak oldu – zekice bir adım. Şirket, korsanın babamın parasıyla yola çıkamaması için transferi derhal durdurmaya yardım etti. Babam sonrasında E-Ticaret’in mahalli polise ve toplumsal hizmetlere de haber verdiğini keşfetti; günün ilerleyen saatlerinde her iki ajanstan da telefon aldı. Polis bir soruşturma için daha çok informasyon toplamak istedi ve toplumsal hizmetler ekibi babamın oldukca sarsılmadığından ve mali sağlığının iyi olduğundan (oldukca tatlı) güvenli olmak için arıyordu.

Babam şanslıydı ve varlıklarını korumak için süratli davrandı, sadece birçoğu bu ve kriptoyla ilgili öteki dolandırıcılıkların tuzağına düştü. Kendinizi ve finansal hesaplarınızı korumanın en iyi yolu, kişisel bilgilerinize gereksinim duyduğunu iddia eden kurumlardan gelen e-postaları asla açmamak, şifrelerinizi güncellemek ve farklılaştırmak, mümkün olan her yerde iki faktörlü kimlik doğrulamayı tercih etmek benzer biçimde önleyici tedbirler almaktır.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası