Bitcoin, Terra ve Celsius erimeleri kripto sigortası hakkında soruları gündeme getiriyor

0


Kripto endüstrisi çöküyor. Bitcoin tutarları 2020’den beri en düşük seviyesinde; Bir platform, kullananların para çekmesini engelledi ve Coinbase ve BlockFi dahil olmak suretiyle en büyük kripto şirketlerinin bir çok işten çıkarmaları duyurdu. Bu aksama, daha geniş pazarda dalgalanan ekonomik kargaşayı yansıtıyor, sadece bununla birlikte bayağı insanlara, genel olarak konuşursak, kripto bigün kıymetli olabilir ve ertesi gün değersiz olabilir.

İnsanların kripto satın almak ve depolamak için kullandıkları firmalar bazı yönlerden bankalara benzese de, bu platformların banka yada yatırım hesaplarının haiz olduğu mevduat sigortası yoktur. Bu platformları işleten firmalar başarısız olursa, insanların kriptolarının kıymetini geri kazanabileceklerinin garantisi yoktur. Bu koruma eksikliği, düzenleyicilerin hala kripto sanayisine yetiştiği gerçeğini yansıtıyor. Ek olarak, kripto platformlarının güvenli görünse de (bazıları halka açık şirketlerdir) neredeyse asla kuralı olmayan ve oldukca azca güvenlik ağı olan bir sektörde etkinlik gösterdiklerini hatırlatıyor. ABD dolarının kıymetini takip etmesi ihtiyaç duyulan bir “stabil para” kripto para birimi olan UST bile geçen ay çöktü ve on milyarlarca dolar eşdeğerini boşalttı.

Ukrayna’daki cenk esnasında ailesinin birikimlerini UST’ye aktaran Kiev merkezli web tasarımcısı Yuri Popovich, “Uykum ciddi şekilde bozuldu, birkaç günde 4 kilo verdim, aşırı depresyondaydım” dedi. Tekrardan kodla. “Maalesef devletimizde bu tür kayıpları kapsayan bir mevzuat yok.”

Kriptoya yatırım yapmak birçok nedenden dolayı dünya genelinde inanılmaz derecede riskli olmaya devam ederken, düzgüsel ABD banka hesapları Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafınca sunulan bazı korumalardan yararlanmaktadır. Büyük Bunalım esnasında finansal sisteme olan itimatı çoğaltmak için kurulan FDIC, bir bankanın çöküşü durumunda hesap sahiplerinin paralarının en azından bir kısmını geri almalarını güvence etmek için tasarlanmıştır. Bankalar, banka hesaplarını 250.000 dolara kadar sigortalayan FDIC’yi finanse ediyor.

Kripto platformları teknik olarak banka olmadığından ve FDIC sistemine ödeme yapmadığından, bireysel kripto hesapları bu tür bir korumaya haiz değildir. Ayrıca, kripto yatırım hesapları çoğu zaman, Fidelity yada Vanguard benzer biçimde aracı kurumlar tarafınca yönetilen hesapları, şirket başarısız olursa 500.000 dolara kadar sigortalayan Securities Investor Protection Corporation tarafınca desteklenmez.

“Bir çok insan vurgunculuk yapmak için kripto para satın alıyor, değil mi? Duke Law School’un Küresel Finansal Piyasa Merkezi’nin yönetici direktörü Lee Reiners, bunu yatırım yapılabilir bir varlık olarak düşünüyorlar” dedi. “Apple hissesi satın alırsanız, orada da hakikaten sigorta yoktur. Sigorta terimi şimdi hakikaten geçerli değil.”

Birkaç kripto şirketi bocalama emareleri gösterdiğinden, kriptonun riskli doğası daha büyük bir münakaşa mevzusu haline geldi. Dünyanın en popüler kripto borsalarından kabul edilen Coinbase, geçen ay bir kazanç raporunda, şirket batkı ederse kullananların kuramsal olarak kriptolarına erişimi kaybedebileceklerini söylemiş oldu. (Coinbase sonrasında bir blog gönderisinde uyarıyı geri almaya çalıştı ve “satın alan fonlarının kurumsal varlıklarla karıştırılabileceği bir durum asla olmadığını” söylemiş oldu.)

Son zamanlarda kripto endüstrisi için işler daha da kötüleşti. UST çöküşünün peşinden, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun bildirildiğine bakılırsa Madeni paranın arkasındaki şirket olan Terraform Labs’ın menkul kıymetler yasasını ihlal edip etmediğini araştırıyor. Ve geçen hafta, gerçek bir banka olmayan sadece yüksek getirili kripto para kredisi sunduğunu iddia eden bir kripto platformu olan Celsius Network, kullanıcılarının platformdan çekilmesini ansızın yasakladı; Birkaç eyaletteki menkul kıymetler düzenleyicileri şimdi bu sonucu araştırıyor. Tek bir madeni paranın kıymeti bir tek birkaç saat içinde yüzlerce yada binlerce dolar değişebileceğinden, kapalı kalma süresi kripto yatırımcıları için son aşama maliyetli olabilir. Tüm kesintilerin ortasında, bitcoin fiyatı 20.000 dolar civarında., Kasım ayının en yüksek seviyesi olan ortalama 70.000$’dan keskin bir düşüş.

Cornell hukuk profesörü Dan Awrey geçen ay Barron’a verdiği demeçte, “Şu anda müşterilerin bir kripto tecim platformunun iflasına maruz kalmalarının niteliğini ve kapsamını belirlemenin kolay bir yolu yok” dedi. “Müşteriler, bir platformun iflasının onları kurtarmada mühim gecikmelere maruz bırakacağını ve bunun sonunda bir tek dolardan bir tek birkaç peni geri alabileceklerini varsaymalıdır.”

Fakat başka riskler de var. Bir kripto cüzdanı saldırıya uğrayabilir ve biri içindekileri çaldığında, bu kripto paranın kurtarılması inanılmaz derecede zor olabilir. Bazı insanoğlu, kriptolarını “soğuk depolama” adında olan ve insanların kriptolarına erişmek için kullandıkları anahtarları internete bağlı olmayan bir durağan(durgun) diskte depolamaya eşdeğer olan bir şeyle koruyarak bu riskten kaçınmaya çalışırlar. Bu yöntem, öteki herhangi bir fizyolojik mülkün haiz olduğu risklerle aynı türde gelir ve bu riskler, öteki birçok insanoğlunun kriptosunu soğuk depoda saklayan firmalar için ve depoları kullanarak yeni kripto para birimi üreten kripto madenciliği operasyonları için daha da önemlidir. kuvvetli bilgisayarlarla dolu.

Kripto para birimini kapsayan ve Lloyd’un sigorta pazarında broker olarak kayıtlı olan Superscript’te ekip lideri olan Ben Davis, “Zelzele, sel, yangın, yıldırım, rüzgar, dolu var” dedi. “Bir yerde oldukca pahalı ekipmanınız var ise, sigortalı olmasını isteyeceksiniz.”

Bazı geleneksel sigorta sağlayıcıları yavaş yavaş kriptoyu kapsamaya başlarken, bununla birlikte bilhassa kripto sigortasına odaklanan yeni ortaya çıkan yeni firmalar de var. Bunlar içinde, kripto saldırılarından meydana gelen kayıpları kapsayan InsurAce ve sigorta ile beraber gelen öteki kripto odaklı ürünler içinde NFT sigortası sunan Coincover benzer biçimde firmalar yer ediniyor.

Bazı insanoğlu aslına bakarsanız kripto kayıpları için talepte bulunuyorlar. Ohio’daki bir yargıç 2018’de bir insanın çevrimiçi hesabından çalınan bitcoin’in para değil yasal olarak mülk olduğuna ve bundan dolayı o sırada 16.000 dolar olan tam kıymeti için insanın ev sahibinin sigortası tarafınca karşılanması gerektiğine karar verdi. Geçen ay New York eyaletinin haricinde bir bitcoin madencisi tarafınca kullanılan bir trafo merkezinde meydana gelen patlamadan sonrasında, etkilenen bir şirket, kripto madencisi Blockfusion ile beraber kaybettikleri gelir için talepte bulunacaklarını söylemiş oldu.

Daha yakın zamanlarda, InsurAce’den Dan Thomson, firmanın Terraform Labs tarafınca tasarlanan stablecoin olan UST’leri için “depegging” sigortası satın alanlara 11 milyon dolardan fazla ödeme yaptığını söylüyor (depegging, bir kripto para biriminin kıymeti artık itibari para birimiyle yada başka bir türle eşleşmediğinde gerçekleşir). varlığı, seyretmek için tasarlanmıştır). Şirket ek olarak Nisan ayında bilgisayar korsanlarının Elephant Money adlı bir kripto platformuna saldırmasından sonrasında bazı müşterilerine geri ödeme yapmış oldu.

Sigorta, kripto endüstrisinin birazcık daha büyük bir parçası haline gelse de, kapsama alanı hala yama işi. Ve bir kripto platformu sigorta satın alsa bile, o firmanın platformunu kullanan bireysel kripto sahiplerinin tamamen korunacağının garantisi yoktur. Mesela Coinbase, belirli güvenlik olaylarının sigortası tarafınca korunurken, şirket insanları bütünleştirmeye çalışsa bile planının birinin kayıplarının tamamını kapsamayabileceğini söylüyor. Genel olarak, kripto dünyasındaki faaliyetlerin bir çok sigortasız kalıyor.

Kriptoya odaklanan bir sigorta şirketi olan Breach Insurance’ın kurucu ortağı ve CEO’su Eyhab Aejaz, “Hakikaten, hakikaten oldukca minik” dedi. “Piyasada, oradaki toplam riskin minik bir kısmını bile sigortalamak için kafi sigorta kapasitesi yok.”

Bu, kriptoyu düzenlemeye erişince büyük bir problemi vurgular: Kriptonun ne olduğu mevzusunda kuvvetli bir düşünce birliği yoktur. İnternet parası mı, mülk mü, dolandırıcılık mı, dijital varlık mı, güvenlik mi, makul bir yatırım mı? Ve kriptonun ne olduğu mevzusunda bir antak kalma olmadığı için, kıymetini güvence altına almak için iyi bir yaklaşım bulmak ya da ilk etapta korunması gerekip gerekmediğini idrak etmek zor.

Düzenleyiciler hala kriptoya iyi mi yaklaşılacağını araştırıyor. SEC, en azından bazı kripto ürünlerinin menkul kıymetler bulunduğunu savundu ve bu senenin başlarında Başkan Joe Biden, federal kurumlara sanayi için yeni kurallar hazırlamalarını emretti. Sens. Kirstin Gillibrand (D-NY) ve Cynthia Lummis (R-WY) tarafınca hazırlanan iki taraflı bir yasa tasarısı, endüstriyi düzenlemeye yönelik öteki önerilerin yanı sıra, kullandıkları kripto borsasının batkı etmesi durumunda müşterilerin kripto para birimlerine erişimini korumayı amaçlıyor. . Minimum bir milletvekili, Temsilci Josh Gottheimer, hükümetin FDIC kapsamını, hükümetin yetkilendirdiği kurumlar tarafınca sağlandığı sürece, belirli durağan(durgun) kripto para birimleri türlerine genişletmesini önerdi. FDIC, Federal Biriki ve Para Birimi Denetleme Ofisi benzer planlar önerdi. Gene de hepimiz bunun mükemmel bir düşünce bulunduğunu yada her tür kripto için mantıklı bulunduğunu düşünmüyor.

Amerikan Üniversitesi’nde hukuk profesörü Hilary Allen, “Kripto tamamen spekülatif bir yatırımsa, o vakit mevduat sigortasını ve devlet desteğini bu kripto varlıkların arkasına koymanın zekice olmadığını düşünüyorum” dedi. “Yatırımcılar, yaptıklarının bankaya para yatırmak olmadığını anlamalı. Yaptıkları kumar oynamak.”

Kripto endüstrisini düzenleme çabası muhtemelen kısa sürede bitmeyecek. Ayrıca, kripto piyasasındaki tüm kaos, daha çok insanoğlunun paralarının kaderini düşünmesini sağlıyor. Bu, kripto yatırımcıları için iyi bir haber olmayabilir, sadece gelişen kripto sigorta işindeyseniz kesinlikle iyi bir haber.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Ne Demek - Bursa son dakika - Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular - Paket Arıtma - Gebze implant diş - Kulis haber -
sesli sohbet elektronik sigara cam
Bebek Bakıcısı - Omegle - Sohbet Odaları - Omegla - Görüntülü Sohbet -
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu radabet giriş Puff langstoninstitute.org gaziantep bayan escort antep escort