Bitcoin ve blok zincir etkinlikleri dünya rekorlar kitabına girdi!

Guinness Dünya Rekorları, üstün dereceli kitabının son baskısında “Cryptomania” kategorisinde Bitcoin’i (BTC) ve birkaç blok zincir etkinliklerini ekledi. 
Guinness Dünya Rekorları benzer biçimde ana akımda kriptonun bilinirliği, blok zincir ve dijital varlıkların son birkaç yılda resmen en oldukça değinilen mevzular arasına girmeyi başardığını gösteriyor. 
Geçtiğimiz ay piyasaya sürülen Guinness Rekorlar Kitabı 2023 baskısı, Bitcoin’i, kripto benimsemelerini, fan token’larını ve NFT’leri kapsayan birçok göze çarpan kripto başarılarına tanık oldu. 
Bitcoin, beklenildiği suretiyle 2022 Mart ayı itibariyle 816,69 milyar dolar piyasa kıymeti ile en kıymetli kripto para olurken, 2009 yılının başlarında piyasaya sürüldükten sonrasında dünyanın ilk merkeziyetsiz kriptosu olarak kabul görmüş oldu. 
Guinness Dünya Rekorları’nın çevrimiçi açıklamasında Bitcoin’den “BTC, işlemleri denetlemek için merkezi bir organizasyon ya da “güvenilir üçüncü taraf” olmadan dijital para birimi düzenleme problemlerine bir çözüm olarak geliştirildi” diye bahsetti.  
OG NFT projesi CryptoPunks ise, 12 Şubat tarihinde girişimci Deepak Thapliya tarafınca 23,7 milyon dolara (8.000 ETH) CryptoPunk’ın 5822 numaralı NFT’sini satın almasının arkasından “en pahalı NFT koleksiyonu” olarak öne çıktı. 
Beeple şirketi, NFT koleksiyonunu evvel belirlenmiş şablonlar çevresinde oluşturulmuş sınırı olan sayıda sanat eserleri setleri olarak tanımladığı için, Beeple’ın 69,3 milyon dolarlık üstün dereceli NFT satışının öne çıkmadığını belirtmekte yarar var. 
Ek olarak, fan token’lar da kitapta “Cryptomania” kategorisinde yer aldı. Socios vasıtasıyla Haziran 2021’de piyasaya sürülen Manchester City token, 2022 mart ayı itibariyle 47,1 milyon dolar piyasa kıymeti ile “en kıymetli fan token” olarak kayıtlara geçti. 
El Salvador da, geçtiğimiz haziran ayında “Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke olduğu” için kitapta yer aldı. 
Kitapta, “Dünya Bankası tarafınca kınanan El Salvador’un bu hareketi, internasyonal geçirme işlem maliyetlerini düşürmeyi umuyordu. Ek olarak, denizaşırı ülkelerdeki işçilerin eve gönderilmiş olduğu paraya bağımlı bir ülke olan El Salvador için mühim bir husustur” ifadeleri kullanıldı. 
Bir Guinness Dünya Rekorları sözcüsü Cointelegraph ile gerçekleştirdiği röportajda, kitabın her baskısının “o senenin genel görüşünü ve okuyucularının büyük olasılıkla tartışacağı mevzuları yansıtmaya çalıştığını” belirtti ve kriptonun uzay yolculuğu ve TikTok benzer biçimde ana mevzularla içinde yer aldığını ekledi. 
Sözcü, “Guinness Dünya Rekorları, teknolojiler kripto gelişimini ve daha geniş çaplı uygulamalar geldikçe, bu alanı önümüzdeki birkaç yıl daha ilgi ile takip etmeye devam edecek” ifadelerini de ekledi. 
“Cryptomania” kategorisinde en kafa karıştırıcı ve en mühim rekorların ne olduğu sorusu yöneltildiğinde ise, sözcü, Bitcoin’de meydana gelen yeniliklerin bulunduğunu altını çizdi ve firmanın bir şeylerin farkına varmasının uzun vakit aldığını belirtti. 
“Bu başlığı araştırmak, yalnızca blok zincirinin ne işe yaradığını iyi mi açıklayacağımızı değil […] bununla birlikte onlarca senelik kripto para araştırmasını ve onları önceki projelerden değişik kılan şeyleri bağlam içine oturtmayı da içeriyor.” 
Binance borsası geçtiğimiz hafta, 7 Ekim’de düzenlenen ve 289 katılımcının bulunmuş olduğu Blockchain Land Nuevo León’da bugüne kadarki en büyük kripto dersini vermesiyle Guinness Dünya Rekoru’nu kırdığını deklare etti. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası