Bitcoin ve kripto cüzdanlarını anlama | The Guardian Nijerya Haberleri

0


Bitcoin, şüphesiz dünyanın en önde gelen sanal para birimi olduğundan kripto ve çevrimiçi çevrelerde bir ev ismidir. Birçok şahıs Bitcoin’i ilk olarak mal ve hizmetler için ödeme olarak kullanırken, bununla birlikte bir kıymet deposu olarak da hizmet eder. Bitcoin, daha süratli, güvenli ve nispeten daha ucuz sınır ötesi para transferlerini kolaylaştırır. Bununla beraber, Bitcoin ile işlem yapmak için iyi bir kripto cüzdanına haiz olmak gerekir. Bitcoin ticaretiyle ilgileniyorsanız, ziyaret edin Bitcoin Devresi.

Kripto Cüzdanları ve Bitcoin

Kripto cüzdan, blok zinciri ile etkileşime giren bir aygıt programıdır. Esas olarak kullananların hususi anahtarlarını saklayarak kripto para birimlerini güvenli ve erişilebilir meblağ. Kripto cüzdanlar, Bitcoin de dahil olmak suretiyle değişik sanal para birimlerini aktarmanıza, almanıza ve harcamanıza olanak tanır.

Her kripto cüzdan, kullanıcının blok zinciri adresine karşılık gelen gizli saklı numaralar yada hususi anahtarlar ihtiva eder. Hususi anahtarlar, kripto kullanıcılarının işlemlere izin vermelerini elde eden ve onlara cüzdanlarındaki kripto üstünde denetim elde eden benzersiz imzalardır. Bitcoin kullanıcılarının işlemlerine hükümet yada kurumsal izinsiz girişleri atlamasına müsaade eden müdafa mekanizmalarıdır. Esasen, hususi anahtarlarınıza erişimi olan hepimiz Bitcoin’lerinizi güvenle cüzdanlarına aktarabilir yada dilediği benzer biçimde harcayabilir.

Kripto Cüzdan Türleri

İki ana kripto cüzdan türü vardır; sıcak cüzdanlar ve soğuk cüzdanlar. Sıcak cüzdanlar çevrimiçi tabanlıdır ve kullananların daha rahat işlem yapmalarını sağlar. Soğuk cüzdanlar, hususi anahtarları bir USB sürücüsünde yada başka bir donanımda çevrimdışı meblağ. Bitcoin, her iki kripto cüzdan türünü de destek sunar ve kullananların sıcak ve soğuk cüzdan içinde seçim yapmasına olanak tanır.

Masaüstü Cüzdanları

Masaüstü cüzdanlar, masaüstü bilgisayarlarda yada dizüstü bilgisayarlarda çalışır. Makinede kolayca indirebileceğiniz, kurabileceğiniz ve çalıştırabileceğiniz bir uygulama biçiminde gelirler. Bazıları ek olarak değişiklik entegrasyonu yada düğüm yazılımı benzer biçimde ek işlevlere haizdir. Sadece, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar kolayca tehlikeye atılabileceğinden nispeten güvensizdirler.

Mobil Cüzdanlar

Mobil cüzdanlar da masaüstü cüzdanlara benzer işlevler sunar sadece bilhassa akıllı telefonlar yada öteki mobil cihazlar için tasarlanmıştır. Mobil kripto cüzdanlar, Yakın Alan İletişimi (NFC) yada QR kod taraması yöntemiyle fizyolojik mağazalarda anında ödemeleri kolaylaştırabilir. Çoğu zaman Android ve iOS mobil cihazlarla uyumludurlar. Mobil cüzdanlar, masaüstü cüzdanlardan daha kullanışlıdır, sadece bununla birlikte mühim siber tehditler de taşırlar. Mesela, birkaç şahıs mobil cüzdan olarak gizlenmiş fena amaçlı yazılımlar bildirdi. Bu yüzden, güvenli bir mobil cüzdan seçmek için birazcık araştırma yapın.

Web Cüzdanları

Web kripto cüzdanı, kullanıcılar adına kripto para gönderip depolayabilen çevrimiçi bir hizmettir. Ek olarak, onlara her yerden ve herhangi bir cihazdan kolayca erişebildiğiniz için daha çok kolaylık sunarlar. Sadece güvenlik, web cüzdanları için birincil kaygı deposudur. Kimlik avı ve fena amaçlı yazılım risklerinin artan yaygınlığının yanı sıra, web cüzdanları ciddi karşı taraf riskleriyle beraber gelir. Bazı Bitcoin kullanıcıları, Bitcoin’lerinin üçüncü taraf platformlardan gizemli bir halde kaybolduğu vakaları bildirmiştir.

Donanım Cüzdanları

Uzmanlar, donanım cüzdanlarının, kullananların hususi anahtarlarını web erişimi olmayan fizyolojik cihazlarda saklayan en güvenli kripto cüzdanlar bulunduğunu söylüyor. Birçok donanım cüzdanı USB sürücülerine benzer. Bitcoin işlemi yapmak istediğinizde diski cihazınıza takıyorsunuz, sonrasında çıkarıp güvenli bir yerde saklayın. İnternetten kopmaları, onları neredeyse virüs saldırılarına ve hack’lere karşı bağışıklık kazandıran ana özelliktir. Donanım cüzdanları, uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları için en ideal olanıdır.

Kripto cüzdanları, Bitcoin işlemleri ve depolaması için gereklidir ve kullananların kripto göndermesine, almasına ve tutmasına olanak tanır. Bununla beraber, özellikleri ve işlevleri bir türden diğerine değişmiş olur. Gene de, güvenli ve güvenilir bir kripto cüzdanı seçin.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası