Bitcoin’in kilit göstergeleri 21.000 dolar uyarısı veriyor

Bitcoin (BTC) fiyatı son altı haftanın en yüksek seviyesini görmüşken, son olarak 7-10 yıl öncesinde etken olmuş BTC arzı uyanışa geçti.

Zincir üstü seyretme deposu Glassnode’un verileri, uzun süredir uykuda olan arz grubunun dolaşıma geri döndüğünü gösteriyor.

Eski BTC’ler kış uykusundan uyandı

BTC/USD paritesi ekim ayının ikinci yarısında bir nevi geri dönüş yaşarken, hodler’lar da bir senedir devam eden ayı piyasasının arkasından davranışlarını değiştirmeye başladı.

Glassnode’a gore, son olarak 7-10 yıl ilkin hareket ettirilen Bitcoin sayısı 29 Ekim’de son bir ayın en yüksek düzeyini görmüş oldu.

Bu şekilde bir sayı son olarak 1 Ekim’de görülmüştü.

Son olarak 7-10 yıl ilkin hareket ettirilen BTC arzı miktarı. Kaynak: Glassnode/ Twitter

Bitcoin’in kârda olan harcanmayan işlem çıktısı (UTXO) oranının da 28 Ekim itibarıyla yüzde 73’ü geçmiş olduğu görülüyor.

Glassnode verileri, harekete geçirilen Bitcoin’lerin ağırlıklı olarak kârda bulunduğunu gösteriyor.

Bitcoin’in kârda olan harcanmayan işlem çıktısı (UTXO) grafiği. Kaynak: Glassnode/ Twitter

SOPR kilit seviyeyi geçti

Zincir üstü veriler, en deneyimli yatırımcıların dahi mevcut fiyatlarda kâr almak istediği teorisini güçlendiriyor.

Kilit bir göstergeye gore, spot fiyat yavaş bir gelişme gösterse dahil, kâr alma faaliyetlerinde artış görülebilir.

Bitcoin Harcanan Çıktı Kâr Oranı (SOPR), BTC arzının hangi seviyede kârda yada zararda bulunduğunu ölçüyor. 1 puan çevresinde dalgalanan gösterge, ayı piyasalarında negatif olma eğilimi gösteriyor. Göstergenin 1’i geçmesi ise arz miktarında fiyat performansını etkileyebilecek artış olduğuna işaret ediyor.

Göstegenin yaratıcısı Renato Shirakashi, “Ayı piyasalarında hepimiz satış yapar yada satılabilecek kırılma noktasını bekler. SOPR 1 puana yaklaştığında yada geçtiğinde ise satışlar artar. Bu da fiyatta düşüşe neden olur” diye deklare etti.

Bitcoin Harcanan Çıktı Kâr Oranı (SOPR) grafiği. Kaynak: Glassnode

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası