Bitfarms: Daha Yüksek Risk, Daha Yüksek Ödül (BITF)

0


Getty Images vasıtasıyla Canan turan/iStock

bit çiftlikleri (NASDAQ:BITF) şimdi tüm zamanların en yüksek seviyesinden %80 indirimde, bu yüzden düşüşü satın mı almalısınız yoksa hisse tamamen aşırı kıymetli miydi ve şimdi gerçekle aynı çizgide mi düşüyor?

Standart öz ana para değerleme yöntemlerini kullanan temel yanıt, Bitfarms’ın değersizdir. Sadece, kesinlikle bildiğiniz benzer biçimde, temel varlık Bitcoin (BTC-USD) kendine özgü bir aklı vardır ve kısa vadeli dalgalanmalar bir gecede fertleri yada şirketleri bozabilir ve bozabilir. Şeklinde son makaleme bakılırsaDayanak varlık sınıfının değişken doğasına dayanabiliyorsanız, Bitfarms hala uzun vadeli bir satın almadır.

Artan Mali Risk, Kuvvetli Operasyonlar

Bitfarms, çöken kripto para birimi fiyatlarına karşın şaşırtıcı bir halde 5 milyon dolar yada 0,02 EPS kar elde etti. Sadece, standart muhasebe net geliri, Bitfarms’ın (yada genel olarak kripto madencilerinin) temel operasyonlarının analizi için en büyük değildir. Daha anlamlı bir metrik, operasyonel performansı değerlendirmek için FAVÖK yada düzeltilmiş FAVÖK’tür.

Bitfarms FAVÖK Bitcoin

Bitfarms FAVÖK (Bitfarmlar)

Düzeltilmiş FAVÖK, temel faaliyetin daha net bir görünümünü verir. Standart muhasebe amortismanı ve faizinin tesirini ortadan kaldırır, hisse tazminatı ve finansman giderlerinin etkilerini ortadan kaldırır ve kim bilir en önemlisi gerçekleşmemiş kazanç ve kayıpları ihtiva eder.

Genel olarak dirimsel ehemmiyet taşıdığından sadece temeldeki işlemlere bakıldığında lüzumlu olmadığından, finansmanın azaltılmasının etkisine gene de bakacağız.

Bitcoin tutmak Bitfarms’ın temel bir ilkesi olduğundan, muhasebe EPS’sine dahil edilmeyen gerçekleşmemiş kazanç ve kayıpları birleştirmek son aşama önemlidir.

Böylece, yıldan yıla düzeltilmiş FAVÖK, zıt kutup piyasa koşullarına karşın %64 arttı.

Enerji Basıncı

Bitcoin fiyatlarındaki düşüş, brüt kar marjını 2021’in 4. çeyreğindeki %84’ten %76’ya düşürmesinden birincil olarak sorumluydu. 1. çeyrekte fiyatlar 33 bin dolar ile 46 bin dolar içinde değişiyordu, şu demek oluyor ki kabaca 30 bin dolarlık mevcut fiyat ikinci çeyreğin geri kalanında kalırsa , daha çok sıkıştırılmış brüt kar marjı bekliyoruz. 30 bin dolarlık bir Bitcoin fiyatında ve 8700 dolarlık aynı değişken maliyetleri koruyarak, bir sonraki çeyreğin marjı %71 olacaktır.

Bastırılmış bir Bitcoin fiyatının yanı sıra, bir başka dış tesir de enerji tutarları oldu.

Bazı analistler, madencilik maliyetlerinin artmasından kaygı duyuyor. Normal olarak artan enerji maliyetleri bazı madencileri etkileyecek, sadece Bitfarms dahil tüm madenciler harap olmayacak. Benim için değişken maliyetler, 4. çeyrekte 8400$’dan şimdi 8700$/Bitcoin’e terfi etti. Aslına bakarsak Bitfarms, 2021’in ikinci çeyreğinde Bitcoin başına 9000 $’lık daha yüksek bir değişken maliyet görmüş oldu.

Bitfarms, enerji fiyatlarının bir kısmını sözleşmelerle güvence altına aldı. Güvenli enerji tutarları, kısa vadeli enerji dalgalanmaları riskini ortadan kaldırır.

Risk altındaki en büyük tesis, hidro yerine naturel gaz kullandığı için Arjantin tesisidir. Bitfarms, piyasa oranlarına geçmeden ilkin önümüzdeki dört yıl için KW/saat başına 0,02 USD’ye haizdir. Dolayısıyla, sözleşme durağan(durgun) oranı aşıldıktan sonrasında naturel gaz tutarları yükselmeye devam ederse, Bitfarms bu tesiste artan maliyetlerin etkilerini hissedecektir.

Sadece, Bitfarms operasyonlarının bir çok hidroelektrik kullanır. Hidroelektrik, naturel gaz yada öteki fosil yakıtlarla aynı hareketliliğe haiz olmadığından, uzun vadeli enerji tutarları yükselse bile aynı fiyat artışlarını görmez. Bitcoin madencileri söz mevzusu olduğunda, Bitfarms nispeten iyi yalıtılmıştır.

Kuvvetli Bilançonun Önemi

Artık hem geniş hem de kripto pazarlarının aşağı yönlü riskini etken olarak gördüğümüze bakılırsa, şirketlerin finansman ve nakit yönetimine iyi mi tepki verdiğini görmek fazlaca mühim.

Daha büyük bir rakip olan Marathon Digital’e (MARA) yönelik ana eleştirilerimden biri, Aralık 2021’de 600 milyon dolarlık borç almalarıydı. Borcun yeri olmadığını söylemek mümkün değil, sadece aslına bakarsanız değişken bir piyasaya girmek, riski mühim seviyede artırıyor.

Bitfarms’a son yazdığımdan beri borç aldı.

2022 yılının ilk çeyreği itibarıyla Bitfarms, kabaca %10,75 faiz oranı tatbik eden Bitcoin tarafınca desteklenen 100 milyon dolarlık bir kredi limitine haiz. Buradaki acil risk, fiyat düşmeye devam ederse ek Bitcoin taahhüt etmesi gerekiyor.

Güvence için, kredi değerinin %133’ünün rehin edilmesi gerekiyor, şu demek oluyor ki 133 milyon dolarlık Bitcoin. Nisan sonunda 5.646 Bitcoin tutuluyor, şu demek oluyor ki fiyat ~23.500’ün altına düşerse Bitcoin’in elden çıkarılmasıyla sonuçlanabilir. Kredi kıymeti Bitcoin madenciliği ile aynı kalırsa, elden çıkarma fiyatı düşecektir. Güvence, izlenmesi ihtiyaç duyulan mecburi kısa vadeli risktir.

Kredi limiti kullanmanın pozitif yanları, ekipman finansmanı kullanmaya kıyasla daha ucuz olmasıdır.

Şimdi, finansmanın özkaynak tarafına geçelim.

Bitfarms’ın öz ana paraya dayalı finansman stratejisinin iniş ve çıkışları vardır. Faiz oranı ve temerrüt riskinin seyreltici riske kaydırılmasının, ne kadar seyreltici olduğuna bir bakalım.

Piyasadaki programın Ağustos 2021’de uygulanmasından bu yana, mevcut fiyattan mühim seviyede yüksek olan averaj 5,77 $/hisse 30,7 milyon hisse ihraç edildi. Son olarak çeyrekte, averaj 3.99 $/hisse ihraç edilen 6.8 milyon hisse vardı.

Bitfarms’ın raporlama tarihinde ödenmemiş 201,6 milyon hissesi vardı, bu yüzden piyasaya arz, ihraç edilen toplam hisselerin %15’inden mesuldür. Hisse senedi fiyatı, averaj ihraç fiyatının mühim seviyede altına düştüğünden, bu, program vasıtasıyla elinde bulunduran hissedarlar için temel olarak faydalıdır.

Bunun faydası, 2.28$/hisse olan defter değerinde görülebilir. Öz ana para fiyatı ile birleştirildiğinde, deftere kayıt fiyatı 0,83’tür, bu da dayanak varlığın muhasebe değerinin öz ana para değerlemesini aştığı anlamına gelir. 30.000$’lık bir Bitcoin için ayarlama yapıldığında, hisse başına defter kıymeti 1,93$’a düşüyor ve gerçekte, 30 Mart’tan bu yana daha çok Bitcoin çıkarıldığı için muhtemelen daha yüksek olacak.

Bir firmanın piyasa kıymeti defter değerinin altına düştüğünde, çoğu zaman bir kıymet fırsatı olarak görülür.

Hala Artan Üretim

Hem geniş piyasa hem de kripto para piyasaları, 2021’in 4. çeyreğindeki benzer şekilde zamanlanmış en yüksek seviyelerinden bu yana acıklı bir halde düşmüş olduğu için, 2022’nin ilk çeyreği, 2021’in ilk çeyreği boğa koşusunun antitezi oldu. Ne yazık ki Bitfarms (ve öteki kripto hisse senetleri) çifte darbe aldı ve aşağı yönlü baskı yarattı. Her iki ilgili pazardan. Sadece, hisse senedi fiyatındaki düşüşün ve artan riskin ötesine geçen Bitfarms, operasyonlarında performans gösteriyor.

16 Mayıs’taki ilk çeyrek kazanç açıklamasından itibaren, Bitfarms’ın hash oranı 3.4 Exahash/s’ye terfi etti, şu demek oluyor ki toplam ağ hash oranı için 220 exahash/s’nin kabaca %1,5’i.

İleriye baktığımızda, elektrik kapasitesi ve madenci teslimatı, önceki 8.0 hedefinin altında, 2022’nin sonunda 6.0 Exahash/s’ye izin veriyor. Düşen beklenti, Arjantin tesisindeki gecikmeden kaynaklanıyor. Orijinal kapasiteye 2023’ün ilk çeyreğinde ulaşılması planlanıyor.

Bitcoin Hash Oranı Bitfarmları

Glassnode, Bitfarms verileri kullanılarak oluşturulan yazar

Hem Bitfarms’ın hem de ağ hash oranı, 2021’in 2. ve 3. çeyreğindeki Çin çıkışından bu yana istikrarlı bir halde arttı. Bitfarms, ağ büyümesini geride bıraktı; Mayıs 2021’in sonunda, Bitfarms ağın yalnızca %0,88’inden sorumluydu ve şu anda %1,5’te. Ağın bu geçişi, daha çok Bitcoin madenciliği ile sonuçlanır.

Bitcoin Bit Çiftlikleri Bitcoin

Glassnode, Bitfarms verileri kullanılarak oluşturulan yazar

Kısa vadeli gürültüyü kaldırdığınızda, ağın yüzdesinde uzun vadeli net bir yükseliş eğilimi var. Kısa vadeli dalgalanmalara ilk olarak toplam ağdaki, çoğu zaman bigün içinde +%-10 içinde değişen varyans niçin olur. Öteki unsur, yeni madencileri alma ve kurmanın adım adım işlevidir ve bu, bu ölçümün bazı değişkenliğine katkıda bulunur.

Yüksek bir hash oranı, daha yüksek Bitcoin madenciliği ile sonuçlanmadıkça mühim değildir, o yüzden buna bakalım.

Bit çiftlikleri Bitcoin

Bitfarms’tan alınan veriler kullanılarak oluşturulan yazar

Bitfarms, geçen yaz geçici artışını aştı. Geçen yaz yaşanmış olan artış, Çin’in kripto para madenciliği yasağından kaynaklandı ve bu da bir çok madencinin çevrimdışı olmasına ve yer değiştirmesine niçin oldu ve bu da süre aldı. O zamandan beri, daha ilkin Çinli madencilerin bir çok, Kazakistan’a yada kolayca erişilebilir ucuz enerjiye haiz öteki ülkelere taşındı yada fizyolojik Bitcoin madencilerini satıp başka bir yerde ağa tekrardan entegre etti. Gene de Bitfarms üretimini artırdı. Genel ağın toparlanması ve Bitfarms’ın yüksek üretim seviyelerine çıkması, gelecek iyi şeylerin bir işareti.

Bununla beraber, sübvansiyon yarıya inmiş olduğu için çıkarılan Bitcoin’i aşağı yukarı yarıya indirecek olan bir sonraki Bitcoin yarılanmasının yarısında olduğumuz unutulmamalıdır. Madenciliği meydana getirilen aynı dolar kıymetini korumak için, ya Bitcoin fiyatının iki katına çıkması, ağın yüzdesinin iki katına çıkması ya da normal olarak her ikisinin bir kombinasyonu gerekir.

Operasyonel Karşılaştırma

Bitfarms’ı, uzaydaki en mühim oyunculardan ikisi olan Marathon Digital ve Riot Blockchain (RIOT) ile karşılaştıralım.

Daha büyük şirketlerle karşılaştırıldığında, BITF şaşırtıcı olmayan bir halde mutlak anlamda geride kalıyor.

Bitcoin BITF MARA İSYAN

Bitfarms, Marathon Digital, Riot Blockchain’den alınan veriler kullanılarak oluşturulan yazar

Sadece, piyasa kapitalizasyonunu yada paranızın karşılığında ne elde ettiğinizi hesaba kattığınızda değişik bir öykü ortaya çıkıyor.

Bitcoin BITF MARA İSYAN

Bitfarms, Marathon Digital, Riot Blockchain’den alınan veriler kullanılarak oluşturulan yazar

İşlemleri göreceli olarak karşılaştırırken Bitfarms açıkça liderdir. Bu metrik, kısa vadede öteki Bitcoin madencilerine kıyasla daha çok yükseliş eğiliminde olmamın nedenidir. Bu, toplam ağ büyümesi dahil edildiğinde bile hash oranı başına fiyat mühim seviyede daha ucuz olduğundan, öteki şirketlerin artık fiyat takdirine yer olduğu anlamına gelmiyor.

BITF, her iki rakip de daha çok hash oranı artışı öngördüğünden, tahmini hash oranlarının ortasında. Tüm firmalar şu anda 2023’ün ‘erken’ tahminini yapıyor.

Bitcoin Hashrate BITF RIOT MARA

Bitfarms, Marathon Digital, Riot Blockchain’den alınan veriler kullanılarak oluşturulan yazar

Bunların yönetim tahminleri bulunduğunu ve BITF’in gittiği kadarıyla birazcık da olsa hareket ettiğini ihmal etmeyin.

Netice

Uzun vadeli vurgu ile BITF hala düşük değerdedir. Bu riskler artmadı demek değil, onlar arttı. Borcun daha geniş ana para yapısına dahil edilmesi, kaldıracı ve dolayısıyla riski artırır. Sadece, temel operasyonel performans hala kuvvetli. Bitcoin gelecek yıllarda toparlanırsa, inanıyorum ki, hisse senedi mühim seviyede kıymet yitirmiştir.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Ne Demek - Bursa son dakika - Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular - Paket Arıtma - Gebze implant diş - Kulis haber -
sesli sohbet elektronik sigara cam
Bebek Bakıcısı |
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu radabet giriş Puff nesinecasino gaziantep bayan escort antep escort