Blockchain Teknolojisi: Fom Gyem’den Saydam, Güvenli Dijital İşlemleri Güçlendirmek

0


Spor Salonu

FIRS

Son zamanlarda, Ulusal Talebe Güvenlik Zirvesi 2022’de, İletişim ve Dijital Iktisat Bakanı Profesör Isa Pantami, Nijerya’nın güvensizlikle mücadelede ve ekonomik gelişimleri geliştirmede yararlanabileceği gerçek araçlar olarak ortaya çıkan teknolojilerin kullanımını yineledi.

Suni Zeka, Blok Zinciri, Bulut Bilişim, Kuantum Hesaplama, Artırılmış Gerçeklik, Nesnelerin İnterneti ve Robotik benzer biçimde Gelişen Teknolojilerin katlanarak büyüdüğünü ve insanların alma, değiş tokuş etme ve alma biçimleri de dahil olmak suretiyle giderek artan sayıda sektörde yeni uygulamalar bulduğunu belirtti. güvenlik faaliyetleri için işlem detayları.

Bir sonraki mevcut seçenekler olarak Blockchain ve öteki ortaya çıkan teknolojiler, Nijerya’daki güvensizlik belasını azaltmaya ve ekonomik kalkınmayı artırmaya destek olabilir.

Blockchain, bir iş ağındaki işlemleri kaydetmeyi ve varlıkları izlemeyi kolaylaştıran paylaşılan, değişmez bir defterdir. Bir varlık, maddi (ev, otomobil, nakit yada arazi benzer biçimde) yada maddi olmayan (fikri iyelik, patentler, telif hakları, markalaşma) olabilir.

Bir blok zinciri ağında, neredeyse kıymetli her şey izlenebilir ve izlenebilir, bu da ilgili tüm taraflar için riskleri ve maliyetleri düşürür. Bu teknoloji, Bitcoin benzer biçimde kripto para birimlerinin (kriptografi ile güvence altına alınan dijital para birimleri) webin e-postayı etkinleştirdiği şekilde çalışmasını sağlar.

Blockchain bir veri tabanından daha fazlasıdır. ‘Kapı bekçilerini’ ortadan kaldırarak web üstünden kıymet ve data alışverişinde çığır açan ‘dijital itimat’ ile yığılmış yeni bir teknolojidir.

Bu teknoloji, yalnızca izin verilen ağ üyeleri tarafınca erişilebilen değiştirilemez bir defterde depolanan anında, paylaşılan ve tamamen saydam bilgiler sağlamış olduğu için data sağlamak için idealdir.

Bir blockchain ağı siparişleri, ödemeleri, hesapları, üretimi ve oldukça daha fazlasını izleyebilir. Ve üyeler gerçeğe dair tek bir görüşü paylaşmış olduğu için, uçtan uca bir işlemin tüm ayrıntılarını görebilirsiniz.

Dolandırıcılık ve siber saldırılar, kayıt tutma sistemlerinden yararlanabilir. Veri doğrulama, şeffaflık eksikliği sebebiyle yavaşlayabilir. Ve IoT’nin gelişiyle beraber işlem hacimleri fırladı. Tüm bunlar işi yavaşlatıyor ve kârlılığı azaltıyor, bu da daha iyi bir çözüme ihtiyacımız bulunduğunu gösteriyor.

Yalnızca üyelere açık bir ağın üyesi olarak, blok zincirinden doğru ve zamanında veri alacağınıza ve gizli saklı blok zinciri kayıtlarınızın yalnızca hususi olarak erişim yetkisine haiz olduğunuz ağ üyeleriyle paylaşılacağına güvenebilirsiniz.

Tüm ağ katılımcıları veri doğruluğu mevzusunda aynı fikir olmalıdır ve onaylanan tüm işlemler kalıcı olarak kaydedildiği için kutsaldır. Bir işlem, sistem yöneticisi bile kimse tarafınca silinemez.

Teknoloji çevremizdeki dünyayı değiştirecek. Kısaca, ne sunabileceğini anlamalıyız.

Blockchain, düğümler üstünde çalışan bir ağdır. Blok zincirinin kalitesi, düğümlerin kalitesi ile belirlenir. Mesela Bitcoin’in blok zinciri sağlamdır ve düğümleri ağa katılmaya teşvik eder.

Aynı şey, düğümlerin telafi edilmediği bir blok zinciri ağı için söylenemez. Bu, ağın düğümlerin etkinliğine ve işbirliğine bağlı olmadığı dağıtılmış bir data işlem sistemi olmadığını gösterir.

Dağıtık bir data işlem sistemi ise işlemlerin kurallara nazaran doğrulanmasını, kaydedilmesini ve her işlem için işlem geçmişine haiz olmasını sağlamak için çalışır. Bu eylemlerin her biri blok zincirine benzer, sadece hiçbiri aynı düzeyde sinerjiye, karşılıklı desteğe yada paralelliğe haiz değil.

Bununla beraber, blok zinciri dağıtılmış bir ağ olsa da, dağıtılmış bir data işlem sistemini işletmeler için bu kadar avantajlı kılan özelliklerden yoksundur. Merkezi muadillerinin aksine, blok zincirler ölçeklenebilir değildir.

Bitcoin ağını daha ilkin kullandıysanız, ağ tıkanıklığı sebebiyle işlemlerin ertelendiğinin farkındasınızdır. Bu problem, blok zinciri ağ ölçeklenebilirlik problemlerinden meydana gelmektedir. Başka bir deyişle, ağa ne kadar oldukça şahıs yada düğüm katılırsa, yavaşlama olasılığı o denli artar!

Blok zinciri teknolojisinin emek harcama şekli ise hızla değişiyor. Değişen teknolojinin uygun ilerlemesi yardımıyla, ölçeklenebilirlik alternatifleri de Bitcoin ağına dahil ediliyor. Çözüm, işlemleri blok zincirinin haricinde yürütmek ve yalnızca blok zincirinde veri depolamak ve bunlara erişmek.

Blok zincirinin en mühim dezavantajlarından biri devamlı veri değişmezliği olmuştur. Tedarik zincirleri, finansal sistemler vb. benzer biçimde çoklu sistemler bundan açıkça yararlanmaktadır. Sadece, ağların iyi mi çalıştığını düşünürseniz, değişmezliğin sadece ağ düğümleri eşit olarak dağıtıldığında var olabileceğini görmüş olacaksınız.

Mesela, bir varlık bir blok zinciri ağındaki düğümlerin yüzde 50’sine yada daha fazlasına sahipse, bu varlık onu denetim edebilir ve onu duyarlı hale getirebilir. Ek olarak yazıldıktan sonrasında silinemeyen veriler problemi vardır. Mahremiyet hakkı, gezegendeki her insana güvence edilir. Sadece aynı şahıs blok zinciri teknolojisine dayalı bir dijital platform kullanıyorsa, artık orada olmasını istemediğinde izi sistemden silemez.

Kısaca izlerini hiçbir vakit tamamen silemeyecek, dolayısıyla hususi haklarını tehlikeye atacaktır.

Bir blockchain projesini uygulamak ve yönetmek zor olsa gerek. Tüm prosedürün üstünden geçmek, işin derinlemesine anlaşılmasını gerektirir. Blockchain endüstrisinde bir problem yaratan ve bundan dolayı blockchain dezavantajlarından biri olarak kabul edilen çeşitli uzmanları işe almaları gerekiyor.

Blockchain endüstrisinde oldukça sayıda profesyoneli işe almaları gerekiyor, bu da bir problem yaratıyor ve bundan dolayı blockchain’in dezavantajlarından biri olarak görülüyor. Yalnız bu değil, bununla birlikte mevcut çalışanlarını blok zincirinin iyi mi kullanılacağı mevzusunda eğitmeli ve yönetim ekibinin blok zinciri tabanlı bir firmanın karmaşıklığını ve neticelerini anlamasını güvence etmelidirler.

İlk nesil blockchain teknolojisine kıyasla, üstün çözümler sunan daha yeni blockchain çözümleri var.

Mesela, Ethereum, otomasyon için akıllı sözleşmeler içeren daha gelişmiş bir blok zinciri teknolojisi çözümüne geçerek verimsizlikleri ele aldı. Ek olarak, İş Kanıtı’ndan (PoW) daha verimli olan Hisse Kanıtı’nı (PoS) da uyguladı.

Ek olarak, tüm blok zinciri teknolojilerini tek bir çatı altında toplamak için Linux Vakfı’nın öncülük etmiş olduğu açık kaynaklı bir hareket olan Hyperledger var.

Bu, işletmelerin çerçeveler, araçlar ve Uygulama Programlama Arayüzleri (API’ler) benzer biçimde blok zinciri teknolojilerini uygulamasını kolaylaştıracaktır.

Fom Gyem, Wuye Bölgesi Abuja’dan yazıyor

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası