BM, Özbek polisini kripto konusunda eğitiyor

Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (OSCE), Özbekistan polisi ve kolluk kuvvetleri için kripto paralar ve karanlık ağ üstüne beş günlük eğitim programı düzenledi. Eğitim programı, OSCE’nin Orta Asyalı kolluk kuvvetlerinin küresel uyuşturucu ticareti için stratejik açıdan mühim bir bölgede suçlular tarafınca istismar edilebilecek yeni teknolojiler konusunda eğitme çabaları kapsamında başlatıldı.

Özbekistan Başsavcılığı, İç İşleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Hizmeti’nin temsilcileri; ağlar arası yazışma, anonimlik ve şifreleme, kripto paralar, gizleme teknikleri, karanlık ağ ve Tor ağları alanlarındaki ana kavramlar ve kilit trendleri öğrenmek için 17-21 Ekim içinde düzenlenen programa katıldı.

Kolluk kuvvetlerine Avrupa Siber Suçlar Eğitim ve Öğretim Grubu (ECTEG) tarafınca geliştirilen kripto paralara el koyma ve blockchain analizi şekilleri öğretildi. OSCE, Başsavcılık Akademisi’ne yeni bir bilgisayar sınıfı bile bağışladı.

Eğitim programı; ABD, Almanya ve Kore Cumhuriyeti tarafınca fonlanan “Orta Asya’da Siber Suçlarla Savaşım Kapasitesi Geliştirmek” projesinin ikinci aşaması kapsamında Özbekistan’da düzenlenen ilk ulusal eğitimi temsil ediyor. Ulusal eğitim faaliyetleri 2022 ve 2023 süresince devam edecek.

OSCE, 2020’de Orta Asya ülkeleri için kripto yaptırımı üstüne de eğitim programı düzenledi. Almaata’da düzenlenen eğitim programına Azerbeycan, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Moğolistan’dan temsilciler katılmıştı.

OSCE, Birleşmiş Milletler’de gözlemci statüsünde yer edinen, dünyanın en büyük bölgesel güvenlik odaklı hükümetler arası organizasyonudur. Viyana merkezli oluşum; silahlanma kontrolü, insan hakları savunuculuğu, basın özgürlüğü ve özgür ve adil seçimler benzer biçimde mevzulara odaklanıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası