Borsalardan aylık rekor Bitcoin çıkışı 179 bine yükseldi!

Verilere gore, yatırımcıların borsalardan çektikleri Bitcoin (BTC) miktarları rekora koşmaya devam ediyor. 

Zincir üstü analitik şirketi Glassnode’dan 23 Kasım’da alınan verilere gore, büyük borsalardan aylık BTC çekim miktarı 179 bine terfi etti. 

Büyük borsalar BTC’de rekor çıkışlara şahitlik etti

FTX çöküşü piyasada negatif etkilere yol açmaya devam ederken, borsa kullanıcıları da varlıklarını gözetimsiz cüzdanlara çekmekle meşgul. 

Cointelegraph’ın daha ilkin de bildirdiği şeklinde, FTX’te meydana gelen krizin peşinden 3 milyar dolar değerinde varlık borsalardan çekildi.

Glassnode verileri 23 Kasım itibarıyla neredeyse bir ay süresince borsalardan şimdiye kadarki en büyük BTC çıkışı yaşandığını ortaya koydu. Verilere gore borsalardan varlık çekim eğilimi ise hala devam ediyor. 

Glassnode’un “Borsalardaki Net Pozisyon Değişikliği” metriği son 30 gün içinde borsalardan çekilen BTC miktarını 178.683 olarak belirledi. Bu metrik, FTX de dahil olmak suretiyle tüm borsaları kapsıyor. 

Borsaların BTC pozisyonlarındaki net değişiklik grafiği. Kaynak: Glassnode

Günlük bazda bakıldığında ise borsa müşterilerinin alışkanlıkları ve aldıkları aksiyonlar oldukça volatil bir durumda. Son olarak günlük bazda borsalardan çekilen rekor BTC miktarı 140 bin ile 9 Kasım’da gerçekleşmişti. O tarihten sonrasında para çekme işlemleri bir nebze de olsa azaldı. Mahalli olarak 19 BTC çıkışı ise 19 Kasım tarihinde gerçekleşti. 

Ne var ki o zamandan bu yana, trend tekrardan tersine döndü ve Glassnode verilerine gore 23 Kasım’da toplam 86 bin BTC’den fazla çıkış gerçekleşti. 

Borsaların tablosunda toplam BTC aktarma hacmi. Kaynak: Glassnode

MT. Gox hackinde çalınan BTC’ler HitBTC’ye aktarıldı

Bir başka zincir üstü analitik şirketi olan CryptoQuant, 2014 senesinde Mt. Gox’ta meydana gelen siber saldırıda çalınan BTC’lerin büyük bir kısmının hareke geçmiş olduğu mevzusunda uyarıda bulunmuş oldu. 

İlginizi çekebilir: Borsalardan çekilen aylık BTC miktarı rekor kırdı

CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju’ya gore, Mt. Gox’tan çalınan varlıklardan 65 BTC kripto para borsası HitBTC’ye aktarma edildi. 

Ju, resmi Twitter hesabından bir gönderi paylaştı şu açıklamalarda bulunmuş oldu: “7 yıl sonrasında bugün 10 bin BTC harekete geçti. Harekete geçen 10 bin BTC’nin hepsi MT. Gox’ın uğramış olduğu siber hücum sonucu çalınan varlıklar. Suçlular 65 tane BTC’yi saatler ilkin HitBTC borsasına aktarma etti.” 

Ju, ek olarak HitBTC’yi söz mevzusu varlıkları dondurmaya çağrı etti. 

Borsalara Bitcoin girşleri (BTC son olarak 7 yıl ilkin hareket etti). Source: CryptoQuant

Chainalysis, 23 Kasım’da yayınladığı bir raporda çeşitli borsaların hususi cüzdan ve diğerlerinin yanı sıra BTC-e’deki Bitcoin’leri almış olduğu açıklandı. 

Cointelegraph’ın da belirttiği suretiyle, geçtiğimiz eylül ayındaki eski kriptoların harekete geçmesi piyasada ürkü havası yarattı. 

Bu haberde paylaşılan tüm görüşler ve ifadeler, yalnızca yazara aittir ve ‘Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder; bundan dolayı yatırım sonucu verirken kendi araştırmanızı yapmanızı tavsiye ederiz.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası