Boşanma Avukatı Frankfurt

Boşanma Avukatı Frankfurt

Boşanma davaları genellikle hassas süreçler olarak karşımıza çıkmaktadır. Eşler arasındaki sorunlar, çocukların velayeti, nafaka, tazminat ve mal paylaşımı gibi konular özellikle çekişmeli boşanma davalarında oldukça can sıkıcı bir hal alabiliyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin anlaşmalı ya da çekişmeli fark etmeksizin boşanma davalarından yıpratıcı süreçler olarak bahsedebiliriz. Aile hukuku sadece boşanma davalarını değil aynı zamanda herhangi bir sorun oluşmadan önce tedbir alınmasını, evlilik ve ayrılık sözleşmelerinin yapılmasını mümkün kılar. Bu sebeple aile hukuku ile ilgilenen avukatlara sadece boşanma avukatı gözüyle bakılması doğru bir yaklaşım değildir.

Almanya Frankfurt’ta Boşanma Avukatı Nasıl Bulunur?

İçinde bulunduğumuz süreç itibariyle boşanmalar sadece Türkiye’de değil tüm dünyada artmış durumda. Özellikle yurtdışında yaşayan Türklerin boşanma oranlarına baktığımızda yine aynı veriler karşımıza çıkıyor. Durum böyle olunca Almanya’da yaşayan Türkler avukat arayışlarına giriyorlar ancak tercihleri genellikle Frankfurt Türk avukatlar oluyor. Kendilerini daha iyi ifade edebileceklerini düşündükleri Türk avukatlarla çalışmak onları hem maddi hem de manevi yönden rahatlatıyor.  Türk avukatlarla çalışmak isteyen kişilerin Almanya’da Türk avukatlar listesi üzerinde ya da internette yapacakları kısa bir araştırma işlerini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Avukatlarla yüzyüze görüşme öncesinde bir fikir sahibi olabilmek ve sağlıklı bir karar verebilmek için bu adım kesinlikle ihmal edilmemeli mutlaka öncesinde bir inceleme yapılmalıdır.

Almanya’da Boşanma Şartları Nelerdir?

Almanya’da boşanabilmek için çiftlerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların asıl amacı çiftlerin evliliklerine erkenden son vermelerini önlemektedir. Bu amaç doğrultusunda Alman yasalarında ‘’ayrılık yılı’’ (Trennungsjahr) olarak geçen bir yıllık bir süre bulunmaktadır. Bu bir yıllık süre çiftlerin resmen boşanmadan önce bir yıl boyunca ayrı olarak yaşamaları için verilen bir süredir.

Bahsedilen bu ayrılık yılı çiftlerin ekonomik ve fiziksel olarak tamamen ayrılmasından hemen sonra başlar. Ancak mahkemenin karar vermesi bir kaç ayı bulabileceği için çiftlerin boşanma başvurusunu ayrılık yılı bitmeden kısa bir süre içerisinde yapmaları tavsiye edilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak isteyen çiftler Almanya avukat hukuki danışmanlığından faydalanabilirler ve süreci buna göre planlayabilirler.

Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’da boşanma başvurusu tıpkı Türkiye’de olduğu gibi çiftlerin herhangi birinin ikamet ettiği bölgedeki Aile Mahkemelerine yapılır. Ancak Türkiye’den farklı olarak burada tarafların mahkemede bir avukat tarafından temsil edilmeleri zorunludur. Yani mahkemeye başvuru dilekçesinin teslim edilmesi sırasında mutlaka bir boşanma avukatından yardım almak gerekir. Bunun için çiftlerin yaşadıkları bölgeye yakın olan Berlin Türk avukatlar seçeneğinden birini tercih etmeleri ve avukatla görüşmeleri yeterlidir.

Almanya’da Boşanma Masrafı Ne Kadardır?

Almanya’da boşanma masraflarının çiftler tarafından ortaklaşa ödenmesi öngörülür. Hem mahkeme harç ve giderleri hem de avukat masrafları çiftlerin birlikte ödemesi gereken ücretlerdir. Mahkeme masrafları genellikle 500 ile 900 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Ancak boşanma davasının açılabilmesi için bir avukata ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Mahkeme masraflarına ek olarak çiftler boşanma avukatı giderlerini de ödemelidir.

Çoğu zaman değişiklik gösterse de Almanya’da boşanma avukatlarının talep ettiği ücretler 1.500 ile 2.000 TL arasında değişmektedir. Çiftler arasındaki anlaşmazlıklar ve dava ek giderleri varsa maliyetler de buna göre yükselir. Maddi imkansızlık yaşayan çiftler devlet tarafından sunulan hukuki yardımlardan yararlanarak Almanya’da ücretsiz avukat ile davalarını sürdürebilirler. Yasal masrafları ve avukat giderlerini karşılamak amacıyla sunulan bu hizmete çok az geliri olan ya da hiç geliri olmayan kişiler kolaylıkla başvurabilir ve ücretsiz olarak yararlanabilirler.

Almanya Avukat Arabuluculuk Desteği Nedir?

Çiftler boşanma kararı aldıktan sonra henüz boşanma davası açmadılarsa avukat arabulucuk hizmetinden faydalanabilirler. Boşanma sonrasında oluşacak hak ve yükümlülükler hakkında bir uzlaşma sağlayamayan çiftler Aile Mahkemesine başvurmadan önce bir avukat aracılığıyla arabuluculuğu deneyebilirler. Hem zamandan hem de paradan tasarruf etmeyi sağlayan arabuluculuk hizmeti çiftlerin, velayet, nafaka, tazminat ve mal paylaşımı gibi konularda bir çözüm yoluna gitmelerini sağlar. Evliliğin getirdiği tüm durumlar üzerinde bu şekilde uzlaşmayı sağlayan arabuluculuk hizmetlerinin çözüme ulaştıramayacağı tek konu emeklilik haklarının denkleştirilmesidir. Bu konuda karar verme yetkisi sadece ilgili mahkemelerdedir. Bunun dışında tüm sorunlar için Frankfurt avukat arabulucuk hizmetlerinden çiftler kolaylıkla faydalanabilirler.

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası