Brezilya’dan kripto düzenlemesi için yeni onay

Dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olarak görünen FTX, büyük bir çöküş yaşadı. Bu çöküş birçok şirketi de derinden etkiledi. Ülkeler bazında baktığımızda, düzenlemeler daha çok konuşulmaya başlandı. Brezilya’nın alt meclisi, kripto sektöründeki denetimin artırılması için yeni bir yasa tasarısını onayladı. Tasarının tüzel kişiler için geçerli olacağı söyleniyor.

Brezilya alt meclisinden onaylanan yasa tasarısı için şimdiler da adres Başkan Jair Bolsonaro. Bolsonaro, tasarıyı inceleyecek ve uygun bulursa lüzumlu onayı verecek. 

Brezilya’nın yeni kripto yasa tasarısı

Reuters’ın haberine nazaran, Cenup ABD ülkesi Brezilya’nın yeni yasa tasarısı tüzel kişiler için geçerli olacak. Bu tüzel kişiler listesine dijital para birimlerini yerli ve yabancı para birimleriyle takas eden, transferler icra eden, sanal varlık ihraç eden ya da satıcılarıyla bağlantılı finansal hizmetler sunan firmalar giriyor. 

Ülkenin mahalli basınında da mevzuya ilişkin haberler var. Tasarı, ülkede etken olan tüm kripto sağlayıcılarının, ülkede fizyolojik bir varlığa haiz olmaya zorlayacak. Yeni kuralları ihlal edenler için ise para cezaları var. Hatta, hapis cezası da tasarıda yer ediniyor. Şirketlere uyum sağlamaları adına bir süre de verilecek. 

Brezilya’daki kripto destekçileri, sektörde kurallar oluşturmanın mühim bulunduğunu vurguluyor. Dolayısıyla çoğunluk, yasa tasarısını destekliyor. 

Brezilya’nın bu hamlesinde başta da söylediğimiz şeklinde FTX tarafınca alınan darbe var. Ayrıca yaşanmış olan çöküşten ilkin Sam Bankman-Fried’ın 10 milyar dolarlık alan kişi fonunu kendi hususi tecim şirketine gizlice aktardığına dair haberler de çıkmıştı.  

Son olarak Brezilya’nın 2022 Chainalysis verilerine nazaran, kriptoda en etken 10 pazardan biri bulunduğunu belirtelim.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası