‘Bu alışveriş rekor getirir’ | Ekonomi Haberleri

Black Friday’de (Görkemli Cuma) online işlem hacminde yüzde 145.7, işlem adedinde ise yüzde 27.1 oranında artış yaşandığı açıklandı. BMD Başkanı Sinan Öncel, “ABD’de olduğu benzer biçimde bizde de rekora imza atılacak benzer biçimde görünüyor. Cirosal anlamda resmi enflasyonun oldukça üstünde artış var sadece adetsel anlamda pozitif bir tablo çizebilir miyiz, güvenilir değilim” dedi.

Özgürlük gazetesinden Gamze Şener’in haberine bakılırsa; her yıl olduğu benzer biçimde bu yıl da AVM’lerde izdihama yol açan ve e-ticarette talebin arttığı Black Friday (Görkemli Cuma) döneminde online satışlarda rekora imza atıldı. Iyzico verilerine bakılırsa, 2021’e oranla işlem hacminde yüzde 145.7, işlem adedinde yüzde 27.1 oranında artış yaşandığı açıklandı. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel ise bu yılki Black Friday döneminde rekor satışlar beklediklerini söylemiş oldu fakat adetsel anlamda beklentilerin tam anlamıyla karşılanmayabileceğini kaydetti.

İHTİYAÇTAN FAZLASI OLDU

ABD’de olduğu benzer biçimde bu zamanda Türkiye’de de benzer bir durum söz mevzusu bulunduğunu ifade eden Öncel, “Başta marketler olmak suretiyle perakende firmalarının neredeyse tamamı indirim yapmış oldu. Hatta zincir marketlerde bir alana bir parasız verildi. Süratli tüketim ürünlerinde yüzde 50 indirim yapılması insanları ihtiyacın üstünde alışverişe yönlendirdi. Marketlerde inanılmaz indirimler vardı. Kasım başından bu yana tüketiciler bilhassa kışlık ürünlerde indirim bekliyordu, ciddi bir fiyat artışı vardı. Bu beklenti de bu zamanda karşılandı. Fiyat artışları devasa yükseklikte, indirime karşın mesele yaşayan tüketiciler de azca değil, bunu da söylememiz gerek. Cirosal anlamda resmi enflasyonun oldukça üstünde artış var. Adetsel anlamda pozitif bir tablo çizebilir miyiz, güvenilir değilim” dedi.

Tüm dünyada hem satıcıların hem de tüketicilerin merakla beklediği bu zamanda, averaj sepet tutarı 337.5 TL’den 652 TL’ye ulaşarak yüzde 93’lük artış gösterdi. Kredi kartı kullanım hacmindeyse yüzde 7.5’lik artış gözlenirken, tüketicilerin yüzde 72.89’u tek çekim, yüzde 27.11’i taksitli alışverişi tercih etti. İşlem penetrasyonundaysa geçtiğimiz yıla bakılırsa yüzde 2.4’lük artış gözlendi. 2022 Black Friday döneminde bayanlar erkeklere oranla daha çok alışveriş yaparken, geçtiğimiz yıl olduğu benzer biçimde bu yıl da tek çekim işlemler tercih edildi. Bu yıl alışverişlerin yüzde 60’ı kredi kartıyla gerçekleşirken, geçen senenin kredi kartı kullanım hacmine bakılırsa yüzde 7.5’lik artış yaşandı. Tüketicilerin yüzde 72.89’u tek çekim işlem yaparken, yüzde 27.11’i taksitli alışverişi tercih etti. Taksitli işlem penetrasyonu da geçtiğimiz yıla bakılırsa yüzde 2.4 puan artış gösterdi. En oldukça harcama icra eden il İstanbul olurken, geçen seneye oranla yüzde 77.9’luk bir artış ile işlem sayısını en oldukça artıran il İzmir oldu. Geçen senenin kent bazlı harcamaları düşünüldüğünde bu yıl işlem hacminde atak icra eden iller yüzde 497.8 ile Bayburt, yüzde 353.7 ile Erzincan ve yüzde 330.9 ile Artvin oldu. İstanbul haricinde en oldukça alışveriş icra eden illerse, yüzde 12.7 ile Ankara, yüzde 7.9 ile İzmir, yüzde 3.7 ile Bursa oldu. Bu illeri Antalya ve Kocaeli takip etti.

ABD’DE ONLINE SATIŞLARDA REKOR

ABD’de Adobe Analytics’in paylaşmış olduğu verilere bakılırsa, geçtiğimiz cuma günü meydana getirilen online alışverişlerin toplamı 9.12 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı. Geçtiğimiz yıla bakılırsa yüzde 2.3’lük bir artış yaşanırken; 2020’deki Black Friday’de ise satışların 9.03 milyar doları aştığı kaydedildi. Rapora bakılırsa, geçen yıl yüzde 44 olan online satışların ortalama yarısı cep telefonları üstünden yapılmış oldu. USA Today’e bakılırsa, Adobe Digital Insights Baş Analisti Vivek Pandya, “Black Friday’de online harcama rekoru kırırlırken; bütçe bilincinin ön planda bulunduğunu görüyoruz. Alışveriş yapanlar ‘şimdi al, sonrasında öde’ yönteminden de bu yıl daha çok yararlandı” diye konuştu.

TESİSAT TALEBİ PATLADI

ABD’de Shopify da yüzde 17’lik artışla 3.3 milyar doları aşan küresel satış deklare etti ve bugüne kadarki en iyi Black Friday’i geçirdiğini kaydetti. ABD’de Black Friday’de kırılan rekorların en büyük sebebi olarak enflasyon gösteriliyor ve online satışlara olan ilginin de yeni rekorları etkilediği kaydediliyor. ABD’de yoğunluk bir tek online satışlarda değil; tesisatçılar de ilgilendiriyor. Business Insider’ın haberine bakılırsa, Şükran Günü’nün peşinden döşem sisteminde yaşanmış olan sorunların arttığı ve döşem hizmetinin herhangi bir cuma gününe bakılırsa yüzde 50 ve basit bir cuma-pazar dönemine bakılırsa ise yüzde 27 arttığı kaydedildi.Etiketler

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası