Busan, yerel kripto borsası kurmaktan vazgeçiyor

FTX’te meydana gelen çöküş, yalnızca kripto şirketlerini ve yatırımcıları etkilemekle kalmadı hem de borsa ile iş birliği icra eden tüm şehirleri de etkiledi.

Yerel haber ajansı Yonhap’ın 23 Kasım tarihindeki bildirisine bakılırsa, Cenup Kore’nin en büyük ikinci şehri Busan, FTX çöküşünün bir sonucu olarak yerel kripto borsası kurma planlarını tekrardan değerlendirecek. 

Busan Hükümeti ve finans alanındaki yetkililer, FTX iflasının ortasında yerel bir kripto para borsası kurma mevzusunda kaygı duymaya başladı. 

Busan Kenti mevzuya ilişkin resmi bir açıklamada “Çeşitli koşullar göz önüne alındığında, Busan şehrinin bir dijital varlık borsasının kurulmasını teşvik etmesi mantıksız” ifadelerini kullandı. 

Busan şehri, bilinmiş olduğu suretiyle geçtiğimiz birkaç ayda pek oldukca kripto borsalarıyla anlaşmalara vararak yerel bir dijital varlık borsası kurmakla ilgileniyordu.  

Busan kentinin yönetimi Ağustos 2022’de FTX ile iş birliğine imza atmıştı. Busan ve FTX ortaklığı, şehrin Asya’da dijital finans merkezi olma hedefinin bir parçası olarak Busan Dijital Varlık Borsasını oluşturmayı amaçlıyordu. 

Busan, FTX ile meydana gelen anlaşmanın peşinden kripto borsası Huobi Global ile ortaklık kurdu. Huobi Global’in ek olarak 2019 yılından bu yana Cenup Kore’de ofisi bulunuyor. Geçtiğimiz ekim ayında Busan kripto ortaklıklarını Crypto.com ile genişletti. 

Busan kenti, daha öncelerinde ise Binance ile bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzalamıştı. Cenup Kore’nin ikinci en büyük şehri, bu antak kalma ile blokzincir girişimlerini ve işletmelerini teşvik etmek için Busan’ın blokzincir düzenlemesinden bağımsız bölgesini etken hale getirmeyi amaçlıyordu.

Öte taraftan Busan kenti, 2019 yılının temmuz ayında gezim, finans, lojistik ve kamu güvenliği benzer biçimde sektörlerde çeşitli blokzincir uygulamalarını benimsemeyi planlayarak, blokzincir teknolojileri için düzenlemelerden bağımsız bir bölge olarak belirlendi. Yerel hükümet, 2019’un sonlarında telekom devi KT ile iş birliği içinde blokzincir tabanlı bir dijital para biriminin geliştirilmesini başlatmasından bu yana blokzincir planlarını etken olarak sürdürmeye devam ediyor. 

İlginizi çekebilir: Cenup Kore kripto borsalarını araştırıyor 

Busan, daha önceleri blokzincirine olanak tanıyan elektrik santralleri geliştirme projelerinde yer almasının yanı sıra, Hyundai Hisse benzer biçimde kripto cüzdanı öncüleriyle iş birliğine imza atmıştı. 

Son gösterilen bildirilere bakılırsa Busan kenti, yerel kripto borsası kurma planlarını tekrardan gözden geçirme sonucu almasına karşın blokzincir hedeflerinden vazgeçmiyor. 

Son olarak yerel bir yetkili mevzuya ilişkin, “Busan, blokzincir düzenlemelerinden bağımsız bir bölge olarak belirlendi, bu yüzden de Busan’ı bir finans merkezine dönüştürmek için çeşitli yollar arayacağız” açıklamalarında bulunmuş oldu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası