Çin, Kripto Uzmanlarının Sevmeyebileceği Büyük Bir Bükümle NFT Pazarını Yeniden Keşfetiyor: Devlet Kontrolü


Büyük Güvenlik Duvarı olarak malum yasal ve teknolojik mekanizma, onlarca senedir Çin’deki dijital yaşamın neredeyse tüm taraflarını düzenlemiştir. Bununla beraber, görevi geleneksel olarak interneti mahalli olarak denetlemek olsa da, Çin devleti şimdi, doğuya doğru genişleme hırslarıyla NFT pazarları üstünde büyük bir etkiye haiz olan internasyonal blok zincirlerinin ve kriptonun tesirini azaltmak için daha çok adım atıyor.

Çin’de yasaklanan Ethereum benzer biçimde belirteçler tarafınca desteklenen kripto para birimleri ve geleneksel NFT’ler ile ülke, daha çok sıkıdüzen ve kontrole yol açabilecek olsa da, uyumluluk ve mevcut düzenlemelere uymaya istekli olanlar için erişime izin vererek yolu açabilecek belirli hizmetler sunuyor. içerik oluşturucuların sanatçılar ve tasarımcılar için yeni ve kazançlı yollar bulmaları için.

Çin’in devlet destekli bir blok zinciri ağı olan Blok Zinciri Tabanlı Hizmet Ağı (BSN), şimdiye kadar yasal düzenlemelere uygun dijital hizmetler arayan kullanıcılar için ana vasıta olarak hizmet etti. BSN, Devlet Informasyon Merkezi tarafınca Red Date (2014 senesinde kurulmuş, merkezi Hong Kong’da bulunan bir Çinli fintech şirketi), China Mobile (ülkenin en büyük telekom hizmet sağlayıcısı) ve China UnionPay (en büyük telekom hizmet sağlayıcılarından biri) benzer biçimde büyük devlet destekli şirketlerle başlatıldı. ülkenin başlıca finansal hizmet sağlayıcıları). Amacı, blok zincir teknolojilerinin kripto dışı endüstrilere tanıtılmasına destek olmak ve bu amaç için küresel bir altyapı oluşturmaktır.

Çin Halk Bankası’na bakılırsa Çin, Ocak 2022 itibariyle her beş Çin vatandaşından biri tarafınca kullanılan dijital yuan’a da geçiş yapıyor.

Bu yeni ekosistem, BSN-Dağıtılmış Dijital Sertifikalar (BSN-DDC) olarak bilinenlerin, doğrusu “esas olarak Çin’in NFT versiyonu”nun yolunu açıyor. Jehan ChuVC Kenetic, blok zinciri VC Kenetic’in Red Date’e yatırım yapmış olduğu eski bir Sotheby’s uzmanı.

Chu, “Çin’deki bir çok merkezi olmayan kurum kısıtlanmış olsa da, DDC’ler Çin yasalarıyla tamamen uyumlu oldukca zincirli bir ortama benzer hale geliyor” dedi.

24 Ocak 2022’de piyasaya sürülmesinden bu yana, BSN-DDC ağı, “çatallı” (esas olarak popüler halka açık zincirlerden hareket etme süreci) DDC ağına bir takım açık izinli blok zinciri entegre etti. Bunlara Ethereum, Cosmos ve EOS dahildir. Bu, teknolojiyi kimin yönetebileceği mevzusunda engellemeler getiren blok zincirlerinin versiyonlarını sunar ve Çin mevzuatına uygun olarak tüm katılımcıları tanımlamalarına izin verir.

BSN-DDC girişimi, yalnızca dijital sanatı değil, öteki uygulamaları da sergileme potansiyeline haizdir. Çin haricinde, NFT’ler, onları orijinalliğini kanıtlayan lüks eşya pasaportları olarak kullanan saat üreticisi Breitling benzer biçimde firmalar tarafınca aslına bakarsan kullanılıyor.

Çin’in büyük teknoloji ekosistemindeki pek oldukca şahıs de dahil oluyor. Alibaba, Tencent ve JD benzer biçimde firmalar, BSN-DDC ağından değişik olarak kendi platformlarını inşa ettiler, sadece Çin yasalarına uygun olarak Çin pazarına NFT’ler ve dijital varlıklar sunmaları açısından benzerler. Bunlardan bazıları, Batı’daki birçok NFT platformunu zorlayan yaygın spekülasyonları değiştirerek, kullananların satın alımlarını ikincil piyasada çevirmelerini yada tekrardan satmalarını yasaklıyor.

Bu arenadaki en mühim oyunculardan biri, kullananların dijital koleksiyon ürünlerini tekrardan satmalarını engellemiş olan ve kullanıcılara 180 günden fazla bir süre tuttuktan sonrasında armağan etme olanağı elde eden bir platform olan Ant Group’un JingTan’ı (Topnod).

Topnod, zamanı kalıntıların dijital ikizlerini üretmek için Çin’deki ulusal müzelerle beraber çalışırken, ressamlar, nakış sanatçıları ve kültür endüstrisindeki öteki zanaatkarlarla da çalışıyor. Kısa süre ilkin Şanghay Senfoni Orkestrası ile Çin’de şimdiye kadar kaydedilen en eski senfoni fonografisinden 10.000 parça ses koleksiyonundan oluşan ve fiyatı 19.9 RMB (ortalama 3.15 $) olan bir dijital yapıt üstünde ortaklaşa iş yaptılar.

Tencent’in dijital platformu Huanhe, tüm platformların daha çeşitli seçeneği olarak malum ülkede dalgalar yaratıyor. Bununla birlikte müzelerle, sanatçılarla, otomobil markalarıyla, tüketici ürünleriyle ve yardım kuruluşlarıyla da çalışır.

Mesela, bu senenin başlarında Huanhe, Dunhuang Grottoes’un dijital ikizlerini parça başına 118 RMB’den (18 $) teklif etti. Huanhe’den satın alınan yada başka bir halde alınan tüm dijital eserler sanal bir 3D galeride görüntülenebilir, sadece Huanhe ikincil piyasa ticaretini de engeller. (Bu senenin başlarında, meşhur bir Çinli ressam olan Xu Beihong’un sanat eserlerine dayanan bir takım dijital mürekkep çizimi sitede yayınlandıktan sonrasında, Huanhe bir telif hakkı anlaşmazlığına karışmıştı.)

NFTCN, Çin’de çekiş kazanan başka bir pazardır. Kim bilir OpenSea’ye en yakın olan NFTCN, NFT’leri satmak ve toplamak isteyen bağımsız sanatçılara açıktır. Kullananların bir Ethereum yan zinciri tarafınca desteklenen koleksiyonlarını sergilemelerine müsaade eden yerleşik bir galeriye haizdir ve Çin’de ikincil piyasa ticaretine müsaade eden birkaç platformdan biridir.

Tümüyle Chu, BSN-DDC’lerin Çin’deki sanat piyasası üstündeki tesirinin büyük olabileceğini, sadece pazara giren yabancı şirketlerin Çin’in meşhur katı sıkıdüzen yasalarına karşı dikkatli olmaları mevzusunda uyardığını söylemiş oldu.

“Çin’deki BSN-DDC’ler için fırsat göz ardı edilemez” dedi. “Bu tek zincirli bir ortam değil, beraber çalışabilir, izin verilen uygulamalardan oluşan oldukca sağlam bir sisteme haiz oldukca zincirli bir ortam. Bu, internasyonal kripto topluluğu için oldukca tartışmalı bu sebeple sıkıdüzen içeriyor. Sadece Çin’de çalışırken mevcud çerçevenin gerçeği bu.”

Artnet Haberlerini Feysbuk’ta takip edin:


Sanat dünyasının bir adım önünde olmak ister misiniz? Sohbeti ileriye taşıyan son dakika haberlerini, ufuk açıcı röportajları ve isabetli tehlikeli sonuç yorumları almak için bültenimize abone olun.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası