Çin’in NFT ticaretine karşı diktası dahiyane bir endüstri yaratıyor

0


Öğleden sonrasında kestirmeye giderken Lin, telefonunda devamlı bir vızıltı sesiyle uyandı.

Yüzlerce insanoğlunun değiştirilemez tokenlerin (NFT’ler) açık artırmalarına katılmış olduğu bir WeChat grubunun üyesi olan Lin, Pekin’in frenlenmesi ihtiyaç duyulan vurgunculuk söylediği şeye katılıyordu.

“Numara. 28, 0 yuan’dan başlamış olan tekliflerle, üç CCTV Yangyang Shishi ürününden oluşan bir paket teklif,” diye deklare etti bir müzayedeci, bir hafta içi öğleden sonrasında uygulamanın izin verdiği maksimum 500 katılımcıdan oluşan bir WeChat grubunda deklare etti. Spiker, “Her teklif minimum 10 yuan (1,5 ABD Doları) eklemeli” diye ekledi.

Teknik engeli aşmak için ekip aynı müzayedeyi minimum dokuz grup sohbetinde aynı anda gerçekleştirmiş oldu. çatal öğrendi.

Gelişme, Çin’in, emlak ve hisse senetlerinin satın alınmasına ve sık sık değiştirilmesine karşı daha önceki eleştirilerinde olduğu benzer biçimde, NFT’lerdeki tecim risklerine ilişkin uyarılarını artırmasıyla ortaya çıkıyor.

Devlet tarafınca yönetilen medya, jetonları takas etmek yada kendi jetonlarını piyasaya sürmek için pazaryerlerini başlatırken bile NFT ticaretine karşı retoriğin ön saflarında yer aldı. Aparatçıları aşmak için Çinli firmalar NFT’leri “dijital koleksiyon ürünleri” olarak adlandırmaya başvurdular, sadece kaymalar tamamen ender değil.

Geçen ay, bankacılık, menkul kıymetler ve web finans sektörlerinin endüstri lobileri, üyeleri NFT’lerin “finansallaştırma ve menkul kıymetleştirme” dalgasını “emin bir şekilde frenlemeye” çağırdı.

Ayrıca, aracı kurum Caitong Securities’in tahminlerine bakılırsa, Çin NFT piyasası Nisan ayında 3 milyar yuana terfi etti. Piyasayı Ocak ayında 45 milyon yuan olarak tahmin etti.

bizi şimdi hiçbir şey durduramaz

Lin’in grubundan bir müzayedeci, “200’de 5 numaralı grup sohbeti. 500’de 1 numaralı grup sohbeti,” diye devam etti. “Tekliflerimizde daha eli bol olalım!” teklifler yağmaya başlayınca spiker ekledi.

Aktiviteyi küçümsemek kolay olsa da, bu söyleşi gruplarının operatörleri yalnız Çinlilerin vurgunculuk yapma eğiliminden yararlanıyor.

Ülkenin, bilhassa mobil teknoloji ve dijital ödemeler söz mevzusu olduğunda, küresel hızla gelişen teknolojinin en ileri noktasına yönelik büyük sıçramaları, yüzyıllardır yürürlükte olan uygulamalar için yalnızca yeni bir çağ avatarı anlamına geldi.

Eski Çin İmparatoru Yao (堯), oğlu Danzhu için Go’yu (圍棋) görevlendirdiğinden beri, Çinli izleyicilerin sonuçlara bahse girme eğilimi, bilhassa yaşlılar içinde günlük bir eğlenceye dönüştü. 1997 devir teslimi öncesinde Deng Xiaoping, Hong Kong’da “at yarışları devam edecek ve dans partileri devam edecek” diye esprili bir şekilde komiklik yapmış oldu.

Lin’in grubunda, Çin devlet yayıncısı CCTV tarafınca gösterilen ve panda ve ejderha maskotlarının yer almış olduğu üç dijital koleksiyon ürününün müzayedesi, ortalama 4.500 katılımcı içinde yükselen bir ihale çılgınlığının peşinden birkaç dakika içinde 2.200 yuan’da kapanmış oldu. Bu NFT’ler geçen ay satışa çıktıklarında her biri yalnızca 98 yuan olarak fiyatlandırıldı.

“İhaleyi kazandığınız için tebrikler! Önünüzde kesinlikle müreffeh bir yıl olacak,” diye ekledi müzayedeci, peşinden bir tokmak emojisi ve “bu bir antak kalma!”

Go to NFT’lerden vurgunculuk yapma eğiliminin evrimi, daha genç seyircileri kumar bağımlılığına çekmek anlamına geliyordu.

CCTV tarafınca gösterilen Yangyang Shishi NFT’leri. Fotoğraf: CCTV’nin Weibo’su

Mevzunun hassasiyeti sebebiyle takma isim yeğleyen Lin, bu müzayede gruplarını takip ettiğini ve bu tür söyleşi grupları vesilesiyle NFT’lerini başarıyla sattığını söylemiş oldu.

Çin geçen Eylül ayında kripto işlemlerini yasaklamadan ilkin 20’li yaşlarında olan ve “kripto para birimleri üstünde vurgunculuk meydana getiren” Lin, “Sık sık birkaç yüz ila binlerce yuan içinde değişen fiyatlarla tecim yapıyorum” dedi.

Lin, “Kimi zaman ilk fiyatından birkaç kat daha çok kazanırsınız” dedi. çatal. Tecim deneyimine dayanarak, “Sadece kimi zaman anında %90’lık bir yitik yaşayabilirsiniz” diye ekledi.

NFT’lere olan talep arttıkça, tamamen yeni bir tecim endüstrisi ortaya çıkıyor.

Çin’in Alibaba’ya ilişik en büyük ikinci el tecim pazarı olan Xianyu’daki bazı satıcılar, yatırımcılara informasyon seyretme hizmetleri sunmaya, onları NFT satışları ve airdroplarla ilgili ayrıntılar hakkında bilgilendirmeye başladı.

Bazı satıcılar, müşterilerinin beğendikleri belirli dijital koleksiyonları aramasına destek olmak için WeChat’te komisyoncu olarak da hizmet eder.

Xianyu
Xianyu’daki NFT satıcılarının ekran görüntüleri

Suda öldü mü?

Anlaşılacağı benzer biçimde, endüstri uzmanları, bu tür bir çılgınlığın endüstri için nelere yol açabileceği mevzusunda birazcık endişeliler.

Devlet destekli Blockchain tabanlı Hizmet Ağı’nın (BSN) geliştiricisi Red Date Technology’nin CEO’su Yifan He, şunları söylemiş oldu: çatal piyasa oyuncuları NFT’leri yatırım ürünleri olarak paketlemeye devam ederse, endüstri için kasvetli bir gelecek gördüğünü söylemiş oldu.

Bazı NFT’ler “yarı-finansal ürünlerin özelliklerini taşıyor” ve Çinli düzenleyicilerin varlık sınıfındaki spekülatif faaliyete tahammül etmesinin hiçbir yolu yok, dedi.

Nisan ayında bir savunuculuk bildirisi gösteren web finans endüstrisi lobisinin bir üyesi olan blockchain geliştiricisi Onchain Technology’nin CEO’su Hongfei Da, “Ilke olarak, dijital koleksiyonların finansallaştırılmasından kaçınmamız gerekiyor” dedi. “Finansallaştıktan sonrasında vurgunculuk için bir vasıta olarak kolayca kullanılabilir” diye ekledi.

Da, “Her platform, tekrardan satış için bazı kilitleme süreleri ve bazılarının geçirme hacmini kısıtlayarak kendi yorumlarıyla ortaya çıktı” dedi.

İlgili makaleye bakın: Çin devlet destekli geliştirici, NFT’lerin albenisine karşı koyun

Düzenleyici belirsizliklere karşın, birçok platform için alım satım talebi hala kaçırılmayacak kadar büyük bir iş fırsatı.

Çin’de yalnızca Ocak ayında piyasaya sürülen sadece hızla en büyük oyunculardan biri haline gelen bir NFT platformu olan ShucangCN’nin CEO’su Pengfei Wang, “Şu anda yalnızca NFT ihraç eden bir birincil pazar işletiyoruz” dedi. çatal. “Yalnızca Nisan ayında, dijital koleksiyon satışlarımız 8 milyon yuan ile 9 milyon yuan içinde gerçekleşti” dedi.

Bahislerinizi Yaymak

Wang, Çin’deki birçok platformun ikincil piyasaları kendi başlarına işlettiğini ve şirketinin kullanıcı topluluğundan büyük tecim talebi gördüğünü, sadece ShucangCN’nin potansiyel düzenleyici karşı rüzgar riskinin daha azca olduğu bir pazar ortaya koymaya çalıştığını söylemiş oldu.

Wang’a bakılırsa ShucangCN, uygunluğu göz önünde bulundurarak, geçen ay NFT müzayede hizmetleri sunmayı planlayan bir müzayede şirketini satın aldı.

“Bu senenin sonuna kadar ideal olarak yarısı direkt satışlardan ve yarısı ikincil ticaretten olmak suretiyle gelir akışımızı çeşitlendirmeyi umuyoruz” diyerek firmanın bu yıl için senelik gelir hedefini 200 milyon yuan olarak belirlediğini de sözlerine ekledi. .

Kültürel eşitlik alışverişi ile işbirliğinin de masada bulunduğunu söylemiş oldu.

Wang, “Huaren Shushang adlı bir kültürel ana para borsası ile görüşüyoruz ve onlarla Mayıs sonunda ikincil tecim yapmayı planlıyoruz” dedi ve bu şekilde bir borsanın kültürel varlık ticareti işlerini yürütmek için ilgili tecim lisanslarına haiz bulunduğunu da sözlerine ekledi.

ShucangCN
ShucangCN’de dijital koleksiyonlar. Fotoğraf: ShucangCN uygulaması

Çinli NFT ihraç danışmanlığı şirketi Metachi’nin CEO’su Hui Zhang, kültürel varlıkların ve hisse senedi borsalarının Çin’de NFT ticareti için hakkaten bir çıkış yolu sunup sunamayacağının hala belirsiz bulunduğunu, sadece bunun iyi bir bulgu bulunduğunu söylemiş oldu.

Wang ve Zhang, hükümetin NFT ticareti mevzusundaki tutumunu açıklamamasına karşın, Çinli düzenleyiciler tarafınca kurulan endüstri lobilerinin Nisan ayı açıklamasının yetkililerin düşüncelerine dair bir düşünce verebileceğini söylemiş oldu.

Yırtıcı Batı

Zhang, bir noktada, endüstri birlikleri, NFT platformlarının yalnız devam etmemesi ve ikincil piyasaları uygun tecim nitelikleri olmadan kendi başlarına işletmemesi icap ettiğini ima etti.

Wang, “Piyasanın gelişimini hızlandırmak için düzenlemelere haiz olmak mühim” dedi ve net kurallar olmadan riskli olayların meydana gelebileceğini ve bunun sonucunda düzenleyicileri her insana uyan tek bir yaklaşımla ticareti yasaklamaya tetikleyebileceğini de sözlerine ekledi.

Wang, ekibin Kasım ayında firmanın platformu için hangi blok zincirini geliştireceğine karar verdiğinde, uyumun ShucangCN’nin en büyük önceliği bulunduğunu söylemiş oldu.

Ekip, kripto para birimiyle hiçbir bağlantısı olmayan, devlet tarafınca geliştirilen bir NFT altyapısı olan BSN-DDC’nin görünümü hakkında pozitif yönde bir görüşe haiz olduğundan “BSN ile gittik” dedi.

Wang, “Sektör sadece sağlam bir düzenleyici çerçevede gelişebilir yada eşler arası kredi endüstrisinde olduğu benzer biçimde tamamen yasaklanabilir” dedi.

Wang, birkaç yıl ilkin Çin’deki eşler arası (P2P) borç verme çılgınlığına atıfta bulunuyordu ve bu çılgınlık, faiz ödemelerini zayıflatan kredileri geri ödeyememenin peşinden birçok hane mahvolduğunda yetkilileri zorladı.

Ülkenin bankacılık düzenleyicisine bakılırsa Çin, sektörde oldukca yıllı bir engelleme başlattı ve bu tür platformların sayısını 2020’de 5.000’den yalnız üçe indirdi.

Yatırımlar söz mevzusu olduğunda sezonun tadına bakmayı seven Lin, bu senenin başlarında NFT satın almaya başladığı için oyuna geç kaldığını söylüyor.

“Satın alan dostlarım [digital collectibles] geçen yıl şimdiden ‘etlerinin tadını çıkarıyorlar’,” diye ekledi Lin.

“Tamam, sual sormayı kes,” diye komiklik yapmış oldu Lin çatal muhabir. Öğle tatilini son olarak NFT satışlarını izleyerek geçirirken, “Şimdi birazcık kestirmem gerekiyor,” diye ekledi.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Ne Demek - Bursa son dakika - Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular - Paket Arıtma - Gebze implant diş - Kulis haber -
sesli sohbet elektronik sigara cam
Bebek Bakıcısı - Omegle - Sohbet Odaları - Omegla - Görüntülü Sohbet -
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu radabet giriş Puff langstoninstitute.org gaziantep bayan escort antep escort