ConsenSys, MetaMask üzerinden kullanıcı verisi topladığını açıkladı

Ethereum Merge yükseltmesinin arkasındaki en mühim şirketlerden kabul edilen blokzincir odaklı yazılım şirketi ConsenSys, kripto cüzdanı MetaMask üzerinden kullanıcı verilerini topladığını açıkladı. Izahat, merkeziyetsiz kripto borsası Uniswap’in gizlilik politikasında benzer bir güncelleme yapmasından yalnızca birkaç gün sonrasında geldi. Meydana getirilen açıklamada, ConsenSys’in bazı spesifik durumlarda MetaMask’ta kullananların IP adresi, cüzdan adresi, yazışma bilgisi ve profil detayları şeklinde verilerini topladığına yer verildi. 

Aktarılan detaylara nazaran; Infura, varsayılan bir RPC (Remote Procedure Call) olma niteliği taşıyor. Temelde bir protokol olan RPC’ler, üçüncü taraf bir bilgisayar sunucusunda çalışan programlardaki verileri istemek için kullanılıyor. ConsenSys, Infura’nın MetaMask’ta IP adresi ve Ethereum cüzdan adresi verilerini de topladığına işaret ediyor. MetaMask’ta değişik bir RPC’nin kullanılması durumunda verilerin toplanmayacağının da altı çiziliyor. Bununla beraber; hem Infura hem de MetaMask, ConsenSys tarafınca kullanıma sunuluyor.  

ConsenSys, kripto topluluğundan tepki aldı

Öte taraftan; ConsenSys, yapmış olduğu izahat sonrası bilhassa Twitter’daki kripto toplulukları tarafınca eleştiri oklarının hedefi haline getirildi. Kullanıcılar, ConsenSys’in kripto alanının temel değerlerinden kabul edilen kullanıcı mahremiyeti ilkesini ihlal ettiğine işaret etti.  

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası