Cumartesi Solologues, Pazarlama ve Reklamcılık Haberleri, ET BrandEquity

0


Bu görsel temsil amaçlıdır. (Görsel izniyle: iStock)

Metaverse ve NFT’ler yanlış nedenlerle gürültü yapıyor. Son birkaç hafta içinde, meta evrenin değişken hayatına ışık tutan iki gelişme var.

Twitter, Elon Musk yardımıyla tüm dünyada haber olurken, İranlı girişimci Sina Estavi için pozitif bir an olmadı.

Muhtemelen Twitter’ın satın alınmasıyla ilgili hype’ı sürmeye çalışan Estavi, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in ilk tweet’inin NFT’sini satışa çıkardı. Ortalama bir yıl ilkin Estavi, NFT’yi 2,9 milyona satın almıştı. Geçen ay 48 milyona açık artırmaya çıkardığında, almış olduğu tepki her insanın hayal edebileceğinden daha kötüydü. NFT için en yüksek teklif, değerde yüzde 99’luk bir düşüş olan yalnızca 280 USD idi.

Twitter hissesinin finansal performansıyla bir karşılaştırma yapmak gerekirse, Twitter’ın hisse senedi fiyatı bu yıl Şubat ayında ortalama 33 USD’den düşük bir seviyeden terfi etti ve dün ortalama 50 USD’de kapanmış oldu. Birisi metaverse’nin paralel bir dünya bulunduğunu mu söylemiş oldu? Twitter örneğinde, sonuçlar doğada neredeyse dik olmuştur.

Jack Dorsey’in NFT’si yalnız bir örnek. Metaverse dünyasının soğumaya başladığına dair başka göstergeler de var. Coindesk kısa süre ilkin metaverse ana dalları Decentraland, Axie Infinity ve The Sandbox için kullanıcı tabanının piyasa beklentilerinin arkasında kaldığını bildirdi. Üçü de Bitcoin’e kıyasla mühim seviyede düşük performans gösterdi. Mesela, Bitcoin yüzde 4,97 kıymet kaybederse, Decentraland yüzde 25,68, Axie Infinity yüzde 36,64 ve The Sandbox yüzde 46,26 düştü.

DappRadar verilerine bakılırsa, Mart 2022’de Axie Infinity’nin averaj günlük kullanıcı sayısı yüzde 30 düştü, The Sandbox yüzde 29 düşüş bildirdi, Decentraland ise yüzde 15 yitirdi. Nisan ayında da toparlanma var.

Coindesk raporu, meta veri tabanında oyun oynamayla ilgili olarak, bu oyunculardan kaçının, loncaların çalışanları olarak oyunu oynayan yatırımcılar için getiri elde etmek için oynamaktan ziyade, yalnız eğlence için orada bulunduğunu belirlemenin olanaksız bulunduğunu belirtiyor. Bu, oyuncuların bile üstünde çalmış olduğu bir şey. Büyüyen organik katılım ke olmaya devam ediyor.

Şu an itibariyle Estavi, Jack Dorsey NFT’yi satma planlarını rafa kaldırdı. Analistler, ilk hype’ı satın aldığını ve işlerin düzene girdiğini söylüyor. İnternet şeklinde Metaverse’in burada kalacağına dair bir inkar olmasa da, hype ve retorik tonunu azaltmak uzun vadeli gelişme için iyi olacaktır.

(Bu haftalık köşe yazısı, yazarlarımızın zihninde yer edinen tartışmalara, tartışmalara ve iç gözlemlere kısa bir bakış sunuyor.)

Bilhassa huysuz bir yürümeye başlamış olan çocuk uçağa girerse, satın alan deneyimi uçuşun içinde değişebilir. Havayolları niçin asırlık bir problemi çözemedi? Bazı ihtimaller içinde çözümler sunuyoruz…

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası