DeFi faaliyetlerinde çöküş: Yüzde 15 geri çekildi!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosisteminin başı, zincir üstü ekonomik faaliyetlerin azalmasıyla geçtiğimiz derde girdi. Yatırım yöneticisi VanEck’in analizine göre, borsa hacmi ağustos ayında 52,8 milyar dolara gerileyerek temmuz ayına kıyasla yüzde 15,5 oranında düşüş kaydetti. 

Bulgular ise VanEck’in Unisawp (UNI), Lido DAO (LDO), Maker (MKR), Aave (AAVE), THORchain (RUNE) ve Curve DAO (CRV) dahil olmak üzere DeFi protokollerindeki en büyük ve en likit token’ların performansını izleyen MarketVector Merkeziyetsiz Finans Liderleri Endeksi’ne (MVDFLE) dayanıyor.

Rapora göre, DeFi Endeksi geçen ay Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) altında performans göstererek ay içinde yüzde 21 düşüş yaşadı. Sonuçlar, yatırımcıların Temmuz ayındaki kazançları yakalamak için token’ları satması nedeniyle UNI token’larının yüzde 33,5’lik negatif performansıyla daha da kötüleşti.

Ekosistem için bir diğer önemli ölçüt olan kilitli toplam değer (TVL) ağustos ayında yüzde 8 azalarak 40,8 milyar dolardan 37,5 milyar dolara geriledi ve Ethereum’un ay içerisindeki yüzde 10’luk düşüşünden biraz daha iyi performans gösterdi.

Ağustos ayında merkeziyetsiz borsa hacmi. Kaynak: VanEck / DefiLlama

Analizde DeFi token’larının, ağustosta zayıf bir performans sergilemiş olsa da ekosistemin, ay boyunca olumlu gelişmelere tanık olduğu belirtildi.

Temmuz ayının sonlarında yaşanan büyük bir istismardan kurtulan Curve Finance‘in stablecoin’i crvUSD, ağustos ayında önemli bir büyüme kaydederek tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 114 milyon dolara göz kırptı.

Raporda, “crvUSD’nin büyümesi, platform için önemli bir gelir kaynağı haline dönüşmesine olanak sağladı ve crvUSD ücretleri, son 4 haftanın 3’ünde tüm mainnet dışı likidite havuzlarından toplanan ücretleri aştı” ifadeleri kulanıldı. Ancak Curve Finance’in yönetişim token’ı, ağustos ayında fiyatının yüzde 24 düşerek 0,45 dolara gerilemesiyle, istismardan bu yana umut verici iyileşme belirtileri göstermedi.

Fiyat düşüşü nedeniyle, geçen ay Michael Egorov’dan CRV OTC satın alan yatırımcılar şu anda yatırımlarının yalnızca yüzde 12,5 üzerinde ve satmalarına 5 ay kaldı. Eğer crvUSD, azalan DeFi hacminin neden olduğu borsa gelirindeki düşüşü dengeleyecek kadar büyümeye devam edebilirse, CRV fiyatı biraz rahatlayabilir. Yine de, o zamana kadar, azalan DeFi hacmi CRV’nin değer kazanması için sağlam bir rüzgar olmaya devam ediyor.

Curve Finance’in kurucusu Michael Egorov, protokolün yerel token’ı CRV’nin dolaşımdaki arzının yüzde 47’si tarafından desteklenen yaklaşık 100 milyon dolarlık krediye sahipti. CRV fiyatı hack’lenmenin ardından yaklaşık yüzde 30 düşerken, Egorov’un teminatlandırılmış kredilerinin tasfiyesine ilişkin korkular DeFi ekosisteminde bulaşıcı etki endişelerine yol açtı. Egorov, borç pozisyonunu azaltmak için kriz sırasında birkaç önemli DeFi yatırımcısına 39,25 milyon CRV token sattı.

VanEck ayrıca, başta ABD olmak üzere küresel faiz oranlarının mevcut seviyelerinin stablecoin’ler üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğine dikkat çekti. Öte yandan stablecoin’lerin toplam piyasa değeri ağustos ayında yüzde 2 düşerek 119,5 milyar dolara geriledi. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası