DeFi Nedir? Merkezi Olmayan Finansman İçin Yeni Başlayanlar Kılavuzu

0


Merkezi olmayan finansın kısaltması olan DeFi, blockchain teknolojisi vesilesiyle eşler arası ödemelere dayanan yeni bir bankacılık ve finansal hizmetler vizyonudur. Blok zinciri vesilesiyle DeFi, bankalar yada komisyoncular benzer biçimde geleneksel finansal aracıları geride bırakarak “güvensiz” bankacılığa izin verir.

Yatırımcılar için içinde ne var? DeFi, yatırımcılara eşler arası borç verme ve geleneksel banka hesaplarında bulunanlardan daha yüksek getiri elde etme fırsatları vererek “banka olmalarını” sağlamayı vaat ediyor. Yatırımcılar ek olarak dünyanın her yerine süratli bir halde para gönderebilir ve geleneksel bankacılık tutarı ödemeden dijital cüzdanlar vesilesiyle fonlarına erişebilirler.

İşte DeFi’nin iyi mi çalmış olduğu, bireylere iyi mi yarar sağlayabileceği, geleneksel bankacılığa iyi mi meydan okumuş olduğu ve sunmuş olduğu riskler.

DeFi iyi mi çalışır?

DeFi’nin amacı, müşterilerin ve işletmelerin halihazırda yararlandığı birçok finansal hizmeti – krediler, mevduat faizleri, ödemeler – sağlamak, sadece bunu yapmak için merkezi olmayan teknolojiyi kullanmaktır. Gerçekte, DeFi, neyi değil, nasılı değiştirerek sektörü fazlaca fazla değiştiriyor. Şu demek oluyor ki DeFi, benzer finansal ürün ve hizmetleri sunmak için yeni altyapı oluşturur.

Bunu yapmak için öteki araçların yanı sıra blockchain teknolojisini ve akıllı sözleşmeleri kullanır. Blockchain, belirli bir finansal platformdaki tüm işlemleri izleyen bir tür defter teknolojisidir. Bunu, o belirli blok zincirindeki tüm işlemlerin kronolojik olarak kaydedilmiş bir devam eden kaydı olarak düşünün. A Kişisi, B Kişisine para öderse, bu, deftere kalıcı olarak süre damgası vurulur.

DeFi ve kripto para birimini kolaylaştıran bir şirket olan CEX.IO’nun CEO’su ve kurucusu Alexander Lutskevych, “DeFi’nin yapı taşları, kripto para birimlerini depolayabilen ve blok zinciri ile kurallarına bakılırsa etkileşime girebilen yürütülebilir kodlar olan akıllı sözleşmelerdir” diyor.

DeFi’yi etkinleştirmek için akıllı sözleşmeler, katılımcılar içinde işlemleri otomatikman yürütür. Sözleşmenin koşulları yerine getirildiğinde, kendi yönerge setlerini kendileri yürütürler.

Yatırımcıların kripto para biriminden gelir elde etmesine destek olan YieldFarming.com CEO’su David Malka, “DeFi, blok zincirindeki akıllı sözleşmelerin, eşler arası işlemler için bankalar yada aracı kurumlar benzer biçimde güvenilir aracıların yerini almasına izin veriyor” diyor. . “DeFi’deki bu eşler arası işlemler, ödemeler, yatırımlar, borç verme ve daha pek fazlaca şeyi içerebilir.”

Bu dünyada kripto para, işlemler ve kayıtlar için fiili para birimi haline gelir.

Malka, “DeFi, Bitcoin teknik incelemesinde özetlenen elektronik nakit yaratma vizyonunun naturel bir devamıdır, bu yüzden sektörde fazlaca coşku verici bir süre” diyor.

DeFi’nin temel yararları

Bireyler için, DeFi’nin yararları, potansiyel olarak daha çok güvenlik, potansiyel olarak daha düşük maliyetler, daha büyük hizmet türleri ve kripto varlıkları vesilesiyle daha yüksek gelir elde etme kabiliyetini ihtiva eder. Bu avantajlar ve ötekiler, çeşitli gruplar tarafınca oluşturulan merkezi olmayan uygulamalar vesilesiyle etkinleştirilir.

“Merkezi olmayan uygulamalar yada dApp’ler, insanların dünyanın herhangi bir yerine (süratli ödeme ve düşük maliyetle), eşler arası borçlanma ve ödünç verme, kripto değişiklik hizmetleri, NFT’ler ve kripto cüzdanı ve depolama benzer biçimde daha çok hizmetle ana para geçirme etmesine olanak tanır. çözümler,” diyor Lutskevych.

“DApp’ler geliştiriciler tarafınca evvelde programlanmıştır ve amaçlarına bağlı olarak belirli bir blok zinciri ağında işlemleri gerçekleştirebilir, alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmaları düzenleyebilir yada varlıkları merkezi olmayan bir borsadan merkezi olmayan bir borç verme platformuna taşıyabilir” diyor.

Kısacası, tek sınır, talimatlarınızı yürüten bir uygulamayı kodlama kabiliyetidir.

Kripto para yatırımcıları için şu anda popüler olan bir yarar, gelir elde etme kabiliyetidir. Mesela, kripto stake etme, bir madeni paranın sahiplerinin, o madeni paranın ekosistemini desteklemesine ve işlemlerin doğrulanmasına destek olarak gelir elde etmesine destek sağlar. Bu, verim çiftçiliği denen şeyin bir parçası. Bankalardaki faiz oranları senelerdir dibe vurduğunda bunun cazip olduğu kanıtlandı.

YieldFarming.com’dan Malka, “Hepimiz, mevduat sahibine faiz ve ücret ödeyen verim çiftçiliği adında olan yöntemle likidite yada kredi olarak kripto varlıkları sağlayabilir” diyor. “Verim çiftçiliği, eylemsiz gelir elde etmek için kriptonuzu iyi mi çalıştırdığınızdır.”

Hizmetlerini sağlamak için birçok dApp, uygulamada mevcut olan likit kripto para birimine gerekseme duyar. Bundan dolayı, yatırımcıların madeni paralarını bir süreliğine koymaları karşılığında gelir, getiri ödemeyi teklif ediyorlar. Gerçekte, likidite sağlayanlar için bir gelir sağlarlar – geleneksel bankalardaki mevduatlara ödenen faize benzer, sadece daha risklidir (aşağıda tartışıldığı benzer biçimde).

DApp türüne bağlı olarak, kripto para birimi sahipleri aşağıdakiler benzer biçimde çeşitli hizmetler vesilesiyle getiri elde edebilir:

Dolayısıyla, bu getiri sağlama şekilleri, yatırımcılar için başka bir kâr deposu sağlar, sadece tıpkı geleneksel gelir kaynaklarında olduğu benzer biçimde kripto kârları üstünden vergi borcunuz olacaktır.

Malka, “En düşük riskli verim çiftlikleri bile, faiz oranlarını bankalardaki tutum hesaplarının birkaç katı kadar kolayca iade edebilir” diyor. “Bu, Bitcoin yada Ethereum benzer biçimde kripto para birimlerinin fiyatlarının düşüş eğiliminde olduğu ayı piyasalarında bilhassa önemlidir.”

DeFi’nin yatırımcılar için riskleri

DeFi, finans için yeni ve yürekli bir dünya benzer biçimde görünse de, DeFi, ihtimaller içinde katılımcılar için çeşitli dezavantajlar ve riskler sunuyor:

  • karmaşıklık: DeFi’ye katılmak, mahalli bir bankaya gitmek kadar kolay değil. Malka, “DeFi uygulamalarının ve yatırım fırsatlarının çokluğu sebebiyle, yeni başlayanlar için gezinmek zor olabilir” diyor Malka. “İşe alma süreci bile bazı insanoğlu için kafa karıştırıcı olabilir şundan dolayı DeFi yaşamına erişmeye adım atmak için Coinbase benzer biçimde bir borsadan MetaMask benzer biçimde bir gizleme dışı cüzdana para taşımanız gerekiyor.”
  • Açık dolandırıcılıklar: Oldukca sayıda dolandırıcı, geleneksel finans kurumlarında sunulanları büyük seviyede geride bırakabilecek getirilerle cezbedilen yeni kripto yatırımcılarını tuzağa düşürmeye çalışıyor. Yüksek bir verim, gerçek olamayacak kadar iyi olabilir.
  • Çalınması: Açık dolandırıcılıkların ötesinde, bilhassa bazı dApp’lerde kodlamanın güvenlik açıkları göz önüne alındığında, açıklardan yararlanma kanalıyla kripto paraların çalınması mümkündür. CEX.IO’dan Lutskevych, “Bu istismarlarda fonlar kaybolabilir ve peşinden, katılımcıları iyi mi tazmin edeceğine karar vermek DeFi projesinin arkasındaki çekirdek ekibe düşer” diyor.
  • Maliyet: Akıllı sözleşmelerle etkileşim, bir makineyi çalıştırmak için bir jeton benzer biçimde, gaz tutarı denilen şeyi gerektirir. Yol süresince atılan birden fazla adım, maliyetleri kolayca artırabilir ve bu, bilhassa mütevazı parası olanlar için maliyetli olabilir. Lutskevych, “Bir ‘gidiş-dönüş’ün benzin tutarı olarak 200 doların üstünde bir maliyete mal olması ender değildir,” diyor.
  • oynaklık: Verim çiftçiliği, kripto para biriminin değişken dünyasında negatif tarafınızı hafifletmeye destek olsa da, mütevazı getiriler elde etmek için gene de çarpıcı dalgalanmalara katlanmak zorunda kalacaksınız. Bir günde, kripto para birimi bir senelik verimi ve daha fazlasını kolayca kaybedebilir.
  • Değişken verimler: Dalgalanan kripto para birimlerinin yanı sıra, DeFi katılımcıları dalgalanan getirilerle de uğraşmak zorunda. Daha çok tedarik belirli bir uygulamayı desteklediğinden verim düşebilir.
  • Ölmekte olan projeler: Belirli bir dApp, onu geliştiren çekirdek ekip öteki projeleri takip ettiğinden, sonuçta asma üstünde ölüme terk edilebilir. Lutskevych, “Bigün bırakmaya karar verirlerse, protokolün mantığı olduğu benzer biçimde çalışacak, sadece daha çok yükseltme yapılmayacak” diyor.

Bunlar, DeFi’deki en büyük risklerden birkaçı ve katılmayı düşünen yatırımcıların tam olarak taahhütte bulunmadan ilkin anlamaları ihtiyaç duyulan riskler.

DeFi geleneksel bankacılığa iyi mi meydan okuyor?

DeFi savunucularının en büyük iddialarından biri, bu yeni finansal hızla gelişen teknolojinin geleneksel bankacılığı bozacağıdır. Aşırı durumda, DeFi’nin finansal işlemlerde aracıyı tamamen ortadan kaldıracağını ve yerini merkezi olmayan akran ağları alacağını söylüyorlar.

Fakat eğer DeFi bu kadar güçlüyse, bankalar niçin teknolojiyi alıp teklif etmesin?

YieldFarming.com’dan Malka, “Kesinlikle geleneksel finans kurumlarının blockchain ve dağıtılmış defter teknolojisinden giderek daha çok yararlandığını görüyoruz” diyor. “Bu geleneksel kurumların tümü blok zincirinde olmanın naturel güvenliğini tanıdığından, bunun gelecek yıllarda hakikaten hızlandığını görmüş olacaksınız.”

Malka, bankaların “rekabetçi ve ilgili kalmak için” çeşitli DeFi ürünleri yaratmasını bekliyor.

“Geleneksel bir bankanın müşterilerinin iştirak etmesi için verim elde eden çiftçilik fırsatları yarattığı bir senaryoyu kolayca hayal edebilirsiniz” diyor.

Sadece CEX.IO’dan Lutskevych, bu şekilde bir değişikliğin kağıt üstünde, düzenleyici yük sebebiyle pratikte olduğundan daha kolay olacağını ve bunu yapmak isteyen geleneksel işletmeler için komplikasyonlar yarattığını söylüyor.

“Blockchain teknolojisini entegre etmek, birçok köklü işlemin gözden geçirilmesini ve onları ek risklere açmasını gerektirecektir” diyor. “Ek olarak, düzenlemeye doğal olarak olarak, bu kurumların bu faaliyetler için düzenleyicilerden onay alması gerekecek.”

Netice olarak

Kripto para ticaretinin temellerinin ötesinde, DeFi’ye adım atmak isteyenler, dikkatli bir halde ilerlemeli ve güvenilir bir karşı tarafla çalıştıklarından güvenilir olmalıdır. DeFi’nin sunmuş olduğu getiriler cazip olsa da, potansiyel getirilerin sizi öteki risklere karşı kör etmesine izin vermeyin. Kripto para piyasalarındaki bir düşüş, verim çiftçiliğinden elde edilmiş minik kazanımları hızla silebilir ve düpedüz dolandırıcılık yada hırsızlık kripto servetinizi daha da süratli bir halde yok edebilir.

Daha çok informasyon edin:

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası