“Dijital yuan işlem hacmi 14 milyar doları geçti”

Çin’in Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC), pilot aşamasında 14 milyar dolarlık (100,04 milyar yuan) işlem hacmine ulaştı. Bu da dijital yuan’ı (e-CNY), dünyanın en oldukça yaygınlık kazanan CBDC’si yapmış oldu. 
Çin Merkez Bankası’nın 10 Ekim’de WeChat sayfası üstünden yapmış olduğu açıklamaya gore; CBDC’nin 15 ilde meydana gelen pilot emek vermesi kapsamında meydana getirilen işlem sayısı, yaz sonunda 360 milyona ulaştı. 5,6 milyondan fazla mağaza, dijital yuan’ı ulusal para birimi olarak kabul ediyor. 
Pilot CBDC uygulaması ek olarak, vatandaşlar tarafınca meydana getirilen ödemeler yanında bazı devlet kurumları içinde genişlemeye de devam ediyor: 
“Birçok e-devlet hizmet platformu, dijital Çin Yuan’ı ile ödeme hizmetlerini açtı. Çeşitli kamu hizmeti ödemelerinin üstesinden gelmek için çevrim içi ve çevrim dışı kanalları destekledi. Vergi iadesi fonlarını kullanmak için dijital Çin Yuan’ını kullandı. Aylık sıhhat sigortası için hususi fonlar, desteğe gereksinim duyan insanlara yardım etmek için fonlar ve özelleştirilmiş, hususi ve yeni girişim destek fonları sağlamış oldu.” 
Finansal düzenleyiciler, proje geliştirme planlarını da deklare etti. Bu planlar içinde, Hong Kong ve Çin anakarası içinde sınır ötesi ödemelerin başlatılması yer ediniyor. Ek olarak düzenleyiciler, kullananların kişisel verilerini korumak adına “ufak miktarlar için anonimlik ve büyük miktarlarda izlenebilirlik” ilkesini izleyen “Internasyonal Ödeme Bankası” ile iş birliği içinde oldukça taraflı sınır ötesi seçeneğini etken olarak araştırmayı içeren proje geliştirme planlarını paylaştı.
Çin Merkez bankası, Nisan 2020’de başladığı CBDC denemeleri sonunda nakit parayı dijital yuan ile değiştirmeyi planlıyor. Geçtiğimiz eylül ayında ise Çin Merkez Bankası, Guangdong da dahil olmak suretiyle e-CNY’yi dört şehre daha genişletme planları bulunduğunu paylaşmıştı. 
Öte taraftan; Çin Merkez Bankası, Ocak 2022’de neredeyse 13 milyar dolar (87,5 milyar yuan) değerinde işlem hacmi bildirmişti. Yeni güncelleme ise son 7 ayda toplam işlem miktarının 1 milyar doları geçmediği anlamına geliyor. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası