DJ ve kripto girişimi kurucusu 3LAU, müzik NFT’lerinin arkasındaki değeri açıklıyor – TechCrunch

0


İnsanlar NFT’leri düşündüklerinde, çoğunun muhtemelen düşündüğü ilk kullanım durumu görsel sanattır. Beeple’ın Christie’s’deki 69 milyon dolarlık dijital kolaj satışından Bored Apes Yat Kulübü koleksiyonuna kadar, görsel sanatlar, geleneksel güzel sanatlar yatırımıyla yakın benzerlikleri sebebiyle NFT’ler için en belirgin kullanım örneği şeklinde görünüyordu. Bununla beraber, dijital sanatın çevrimiçi olarak sonsuz bir halde görüntülenebilmesi ve çoğaltılabilmesi, birçok tüketici için tam olarak ne satın aldıkları mevzusunda kafa karışıklığına niçin oldu.

Birinin bir tek ‘hey, bu benim artık, resmi dizüstü bilgisayarıma kaydettim ve onu arka planım olarak kullanıyorum’ diyebileceği fikri – hakkaten açık görünüyor. Fakat sonrasında gerçek, gerçek bir haiz olduğunda ve bunu zincirleme olarak doğrulayabilirsiniz, bu öteki kişiyi en azından web3 topluluğu içinde birazcık aptal şeklinde gösterir.” DJ ve NFT sanat koleksiyoncusu Justin Blau, TechCrunch podcast Chain Reaction ile ilgili bir röportajda deklare etti.

Sahne adı 3LAU ile daha iyi tanınan Blau, kullananların kendi pazarı vesilesiyle şarkıların “hisselerini” satın almalarına ve bu şarkılar popülerlik kazandıkça telif hakkı kazanmalarına izin vermek için NFT’leri kullanan bir girişim olan Royal’in kurucu ortağıdır. Şirket, Founders Fund ve Paradigm liderliğindeki 16 milyon dolarlık tohum finansmanını sağladıktan üç aydan kısa bir süre sonrasında Andreessen Horowitz’in kripto yatırım kolundan geçen Kasım ayında 55 milyon dolarlık A Serisi bir tur topladı.

Blau, Royal’de satılan NFT’lerin iki şeyi temsil ettiğini söylemiş oldu. Birincisi, telif hakkı sahipliğinin içsel kıymetini ve ikincisi, en sevdiğiniz sanatçıyla ilişkili kıt bir şeye haiz olmanın duygusal kıymetini temsil ederler. Blau, görsel sanat dünyasının ötesinde NFT’lerin kullanım durumlarında yarar görüyor, sadece bu NFT’ler için aynı biçim faktörünün ve tezahürünün her değişik medya formuna uygulanacağını düşünmediğini söylemiş oldu.

Mesela müzik görünmezdir, bu yüzden müzik NFT’lerinin görsel sanat için NFT’lerle aynı şekilde uygulanması mantıklı olmaz, dedi.

“Bu, metalaştırılmış bir varlık türü değil. İnsanların geçmişte müzik toplamasının tek yolu CD’ler ve plaklarla ve şu anda bir akış hizmetiyle. Her insanın müzik koleksiyonu kuramsal olarak aynıdır, değil mi? Aboneliği ödersiniz, her şeye erişebilirsiniz” dedi Blau.

Bir NFT projesinin anlamlı olup olmadığını değerlendirmek için Blau, eğer bir davranış gerçekte var ise ve dijital dünyada tekrarlanabiliyorsa, NFT’ler için başarı göstermiş bir kullanım örneği olacağı çerçevesini kullanmayı seviyor. Bir davranış aslına bakarsan mevcut değilse, muhtemelen NFT’ler için en iyi tezahür değildir, diye ekledi.

Blau, “Bence müzik örneğinin bilhassa en garip olanı, binlerce ve binlerce dolarlık gerçek bir ses dosyası toplamanın mantıklı görünmediği, şu sebeple gerçek dünyada kimse bunu yapmazdı,” dedi.

Bundan dolayı Royal’de Blau ve kurucu ortağı JD Ross (bununla birlikte ev satın alma girişimi Opendoor’un kurucu ortağıdır) şarkıların arkasındaki telif haklarına NFT uygulamayı seçti. Blau, bir şarkının telif hakkının kıt olan şey bulunduğunu, sesin kendisi değil, herhangi bir kullanıcı tarafınca aktarılabileceğini deklare etti.

Dinleme geliri, müzikten elde edilmiş tüm gelirin ortalama %84’ünü temsil ediyor, diye ekledi. Blau’nun görüşüne gore, sanatçıların bu gelirden bu kadar azca elde etmelerinin sebebi, akışın kendisinin kârlı olmadığı için değil, plak şirketleri şeklinde aracıların kesinti yapmasıdır.

Bağımsız bir sanatçı olarak Blau, “Is It Love” adlı şarkısının örneğini paylaştı ve şarkının %50’sine haiz olması için kendisine 15.000 $ ödeyecek bir anlaşmayı geri çevirdiğini ve bunun sonunda yükselişe geçtiğini ve yukarılara doğru çıktığını söylemiş oldu. 700.000 $ gelir elde etti.

“MHayranlarım muhtemelen bana daha iyi bir antak kalma yaparlardı. Muhtemelen 15.000 dolardan daha fazlasını ödemeye istekli olacaklardı… ve bu şarkı başarı göstermiş olsaydı, hepsinin bir tür getirisi olurdu – hem saf varlık değeri takdiri açısından hem de nakit akışı açısından, ”dedi Blau.

Royal’in platformu, sonunda dijital varlık sahiplerinin direkt sanatçılarla etkileşime girmesine ve jetonlu gösteriler şeklinde hususi avantajlara erişmesine izin verecek.

Blau ile meydana getirilen röportajın tamamını podcast’imiz Chain Reaction’da dinleyebilirsiniz. Her hafta bizlerden haberdar olmak için Apple, Spotify yada tercih ettiğiniz alternatif podcast platformunuzdaki Chain Reaction’a abone olun.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası